Janika gépe

Lezárt
Avatar
Varifer
Site Admin
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2012.01.09. 22:36

Janika gépe

Hozzászólás Szerző: Varifer »

Janika gépe
Sziasztok!

Szeretnék én is pár sort írni a gépemről.
A váz elkészítése után gyors megoldásnak tűnt a kisesztergáról áttenni az alkatrészeket.
Mint utólag kiderült a motor gyenge a csúcs alacsony és a csapágyház sem stabil.
801
Terveztem egy új főorsót amit részben gyári gépről másoltam.
Az anyagok beszerzése után nekiláttam az esztergálásnak. Sokat dolgoztam vele de megérte.
802787
A főorsó végig üreges (25mm) két végében 30-as furat a cserélhető szerszámok befogására.
Így bármit be lehet fogni a megfelelő betét segítségével.
788789
Az ágy 80×12-es laposvas amit m6-os imbuszcsavarral szereltem föl.
790
Sok videót megnéztem és nagyon tetszettek azok a késtartók amiket egy mozdulattal lehet állítani.
Addig agyaltam, míg meg nem csináltam.
Megpróbálom leírni a késtámaszomat. Az alapja 60x60-as zártszelvény 5-ös kazánlemezzel befenekelve.
Hátul 10-es furat elöl olyan persely, amiben a 14-es hatszög elfordul.
A tengely 14-es hatszög két vége 10-re esztergálva. A zárszelvény alján kb. 16mm-es a kivágás.
Az excenter legnagyobb átmérője 45mm, 5mm-es vállal.
Középen egy 5mm széles forgó gyűrű, amit egy alátéttel rögzítettem rákalapálva úgy,
hogy a középső gyűrű lazán mozogjon és ráhegesztettem egy 12-es csavart.
Ebbe a szerkezetbe került az excenteres furat, amibe egy 16-os imbuszcsavar feje van behegesztve.
A csavar fejét kifúrtam és a hatszöget tovább reszeltem.
A rögzítő kar fejrésze is ebből van annyi különbséggel hogy csak átfúrtam 10-essel.
Mögötte rugó és rögzítő anya. Ez azért jó, mert a kar hátrahúzásával tudom állítani a pozícióját.
Tapasztalataim szerint stabil. Munka közben még sosem mozdult el.
Egy talpszélesítés még ráférne, mert hosszú késtámasszal dolgozva a végén kicsit beremeg.
A szélesítés az oldalra billenést akadályozná meg. Hát ennyi az egész.
Nem túl bonyolult. (csak addig volt az amíg nem láttam a gyári gépet). Ha kérdésetek van szívesen válaszolok.
791792
A méreteket csak fejből írtam ezért nem biztos, hogy minden stimmel.(megint elfelejtettem mérni)
Egy kép az excenterről. Nem sikerült túl jól, de ez a legjobb.
793

Így sikerült.
794
A szegnyerget kb15 éve csináltam az óta mindig az aktuális gépemen van.
Most csak a talprészét alakítottam át.
795
Sokat gondolkoztam azon, hogy szükség esetén hogy tudom gyorsan megállítani a gépet.
A lomjaim között turkálva beugrott. Találtam egy kiszuperált centrifuga motort, amin rajta volt a fék.
Ezt szereltem föl a villanymotor szíjtárcsájára. Készítettem hozzá lábpedált.
Biztos sokan tapasztaltátok, hogy amikor valamit le kell szúrni az embernek szüksége, van mind a két kezére.
De akkor hogyan állítom meg a gépet? Ezért szereltem a lábpedálra még egy végállás kapcsolót is.
Így a pedál lenyomásakor előbb a motor áll le és utána fékez.
796797
Három helyen tudom kapcsolni a gépet. A kapcsolódobozon: főkapcsoló, vészleállító, irányváltó, be-ki gomb.
A lábpedállal csak ki és egy leselejtezett irodai telefontartóra szerelt mobil be-ki gomb.
798
Jelenleg így néz ki a gépem. Szilveszter napján nem bírtam nyugodni és lefestettem a főorsót meg a szegnyerget.
799
Terveim között szerepel még egy másoló és egy spirálmaró elkészítése is.
Ehhez még sokat kell gondolkozni és tervezni (na meg hát az anyagiak). Most ennyi. Ha valami elkészül majd fölteszem.

_________________
Üdv Janika.
Tisztelettel: Varifer
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég