fafélék

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Pjanos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.09.06. 19:16

fafélék

Hozzászólás Szerző: Pjanos »

Szervusztok!
Nézegettem, hogy hol tegyem fel a kérdésemet, de pl. a tere-fere egészen más...

Szóval: korábban a szomszéd készitetett hátikosarakat ő igy nevezte: feketegyűrűből, de unokája szerint, aki hozta a fát neki Ecskendi erdőből, fekete juhar... Sikeresen kipusztitották az erdőből.
Kérdés: tudna vki magot küldeni, s hogy más is tud róla, hogy ebből "hélyában megdunsztolva" (takaréktűzhelyen melegitve és forgatva megpuhult )vékony széles csikokra lehetett hasitani... és fonni lehetett.
Sváb falukban is készitettek, de nem tudom, hogy ebből, vagy másból is lehetett hasitottan--- nem vesszőfonat.

Másik faféle: bálványfa. Ahol nyugdijas éveimet fogom tölteni- ha megélem- ott sok a bálványfa. Szép egyenesek.
használható-e nádtető alá, persze lehajalva?
Mennyire tartós? A fő tartók akácból lennének...
üdv
forester

Re: fafélék

Hozzászólás Szerző: forester »

Üdv a Fórumnak!
Engedd meg PJanos,reflektáljak felvetésedre: a biológiai sokszínűség,sokféleség valóban fontos a növények világában IS.Hogy sikeresen kiirtották-e,azt nem tudom-az általad sóvárgott fafajról még csak nem is hallottam,pedig a Mezőgazdasági/Erdészeti/tudományok kandidátusa tanított az erdészeti növénytanra-az alföldi erdők növénytársulásainak itt az alföldön nem tagja nevezett növény.
Hogy gőzölve lehet kosarat fonni belőle?Meglehet-bár,ha megnézed,a fekete juhar-2-3 rendű fává nő meg,girbe-gurba ágakkal.Nem lehet,más fafajról van szó?
A bálványfáról,kifejezetten gyakorlatias tapasztalataim vannak-olyannyira,a konyhámban a körbe futó lambéria,ebből készült-tökéletesen kőrisnek nézik a faiparban jártas cimboráim is.
Hogy tető anyagnak jó-e,arról vitatkoznék-az erdők töltelék fája-egyéb keményfa kategória.
A kőművesek szeretik a belőle készült símítót/kartecsni/.bár az építő áruházakban ne keress ilyesmit! :D
Meglehetősen fülledékeny-ha persze azt nézzük-a nemes nyarakból is készítettek horogfát stb-ha teljesen száraz körülmények között tudod tartani-akár felhasználható tető anyagnak is.-MIÉRT IS NE-ámbár nem szokványos-HOROGFÁNAK TUTI nem jó,esetleg széklábnak,szelemennek.
Felénk büdös fának is nevezik.Tűzre is jó szárazon,asztalos alapanyagnak ,inyencek számára.
Avatar
bencezug
Hozzászólások: 142
Csatlakozott: 2012.01.11. 07:09

Re: fafélék

Hozzászólás Szerző: bencezug »

Szia Pjanos!

Távol álljon tőlem, hogy amatőr létemre szakmai dolgon vitatkozzak, de gyűrűvesszőről, már én is hallottam.
Az elmult évek során, sokszor töltöttük nyarunkat a Tisza parján.
Az ottani lakosok közzül, sokan foglalkoznak kosárfonással, és seprű készítéssel, sőt én is készítettem belőle udvarseprűt, és nagyon bevált.
Ez a növény egy cserje, ott a morotva partján nő.
A nép nyelvén gyűrűvessző.
A tudományos neve veresgyűrű som / cornus sanguinea/ családjához tartozó faj.
Egy kosarat lefotóztam, ez is gyűrűvesszőből készült.
16731672

Üdv: bencezug
Pjanos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.09.06. 19:16

Re: fafélék

Hozzászólás Szerző: Pjanos »

"forester"]Üdv a Fórumnak!

Hogy gőzölve lehet kosarat fonni belőle?Meglehet-bár,ha megnézed,a fekete juhar-2-3 rendű fává nő meg,girbe-gurba ágakkal.Nem lehet,más fafajról van szó?

<<< Ha valóban erről a fáról van szó- akkor tényleg lehet gözölve hasitani, én is segédkeztem anno a szomszédnak, sőt egy csámpás hintaszék ülőkéje is ebből van, épp a padláson pihen. A fekete juharról én sem találtam interneten semmit, hogy lehetne erre használni, de akkor milyen fa lehet ez?
Köszönöm>>
A bálványfáról,kifejezetten gyakorlatias tapasztalataim vannak-olyannyira,a konyhámban a körbe futó lambéria,ebből készült-tökéletesen kőrisnek nézik a faiparban jártas cimboráim is.
Hogy tető anyagnak jó-e,arról vitatkoznék-az erdők töltelék fája-egyéb keményfa kategória.

<< Ugyan nem állitottam, hogy jó tetőanyagnak, de mivel van bizonyára megpróbáljuk. De biztató, hogy lambériának bevált.>>>
A kőművesek szeretik a belőle készült símítót/kartecsni/.bár az építő áruházakban ne keress ilyesmit! :D
Meglehetősen fülledékeny-ha persze azt nézzük-a nemes nyarakból is készítettek horogfát stb-ha teljesen száraz körülmények között tudod tartani-akár felhasználható tető anyagnak is.-MIÉRT IS NE-ámbár nem szokványos-HOROGFÁNAK TUTI nem jó,esetleg széklábnak,szelemennek.

<<< valószinű, hogy ilyenre fogjuk használni. A hajalásról annyit: az általam megvett ház melléképületén nádfedés volt, de nem volt lehajalva -pedig akác- és megette a szú,meg a gomba. De pl.amit a nyulaim lerágnak, vagy a kecskék frissen, az csont keményre kiszáradt, persze agyonra megreped, de tetőnél még szép is...>>>
Pjanos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.09.06. 19:16

Re: fafélék

Hozzászólás Szerző: Pjanos »

bencezug írta:Szia Pjanos!

Távol álljon tőlem, hogy amatőr létemre szakmai dolgon vitatkozzak, de gyűrűvesszőről, már én is hallottam.
Az elmult évek során, sokszor töltöttük nyarunkat a Tisza parján.
Az ottani lakosok közzül, sokan foglalkoznak kosárfonással, és seprű készítéssel, sőt én is készítettem belőle udvarseprűt, és nagyon bevált.
Ez a növény egy cserje, ott a morotva partján nő.
A nép nyelvén gyűrűvessző.
A tudományos neve veresgyűrű som / cornus sanguinea/ családjához tartozó faj.

Egy kosarat lefotóztam, ez is gyűrűvesszőből készült.
16731672

bencezug
<<< Ismerem, ahol jelenleg lakom itt is van, gyökérről is szaporodik, és szinte kiirthatatlan, de igen kemény a fája.
Elvileg ehető a termése, de én még nem ettem belőle s senki a környezetemben. Frissen szedettből készitették a kosarakat? Ezt is megeszi a szú? Mert amit kaptam -fűzfavesszőből- azon már nagyon "csámcsognak".
Dunántúlon- Rábcakapin- aki készitett ilyen kosarakat fűzfaveszőből, 3-felé hasitotta s forró vizben kifőzte (?) -persze ez rövid ideig tartott- és ma is -30 év után szumentesek...
A húsos som fája (cornus mas) még keményebb és finom ha lehull a termése... van belőle sok kikelve magról.>>
[color=#000080]Admin[/color] írta:Tisztelt Pjános! Arra kérlek a jövőben az idézetbe ne szerkessz bele, az csak idézésre használjuk, és azt is csak ha indokolt. Itt látsz két példát is a válaszhozzászólásod kivitelezésére.
Köszönttel: Admin
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég