Dodekaéder esztergálása

Lezárt
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Tere-fere

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Szervusztok, szerintetek ezt hogyan lehet elkészíteni? Gondolom sehol semmilyen befogási nyom nincs rajta. Kinek jó a térlátása? Ha a szemben fekvő ötszög idomok éppen párhuzamosak, akkor ahova a berakás megy, az lehet a szembe-oldalhoz a megfogás, de előtte el kell készíteni az innen oldali süllyesztést, de hogyan? Meg eleve hogyan lehet magát az idomot ilyen pontosra megcsinálni?
Az alábbi képet innét vettem:
http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... t=2&ref=nf
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
guci
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2012.05.10. 18:26

Re: Tere-fere

Hozzászólás Szerző: guci »

Szia Mikapu!

Készítettem egy rajzot, hátha segít.
A befogásra, és a kivitelezésre egyelőre nincs ötletem.

2473
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

Re: Tere-fere

Hozzászólás Szerző: farongáló »

Szia Mikapu!
Van egy elképzelésem az ötszögű (gömb) elkészítésére.
Egy gömböt kéne esztergályozni és egyengető gyalúgépen
az oldalakat kigyalúlni.Csak meg kéne határozni az ötszög oldalméretét.
63 fokonként elforgatva tovább gyalúlni,vagy csíszolni. Nem egyszerű
megoldás,lehet hogy hülyeséget írtam de egy próbát megér.
A köröket már egyszerű megcsinálni egy hozzá esztergált fatokmányban
belehet ütni.
Üdv: farongáló.
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Tere-fere

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

farongáló:
Az ötszög gyertyatartó érzésem szerint 6-10 cm széles-magas lehet legfeljebb. Lehet ekkora golyót esztergálni, de azt utána én biztosan nem tenném rá az egyengető gyalura, annál jobban féltem az ujjaimat. Pláne annyiszor, ahány oldala van. Meg az ugyebár annyiféle irányú a szálkiszakadás lehetősége is. Én vagy CNC-re, vagy valamilyen nagyon ügyes és nagyon pontos sablonban vezetve körfűrészre gyanakszom.
Igen, utána az előzményekhez képest a körök, meg a gyertya helyének elkészítése már akár egyszerűnek is mondható.
Kíváncsi vagyok, hogy sikerül-e bárkinek rájönni a megoldásra. Nekem ennél az idomnál nem megy.
Talán mégis, csak ehhez eszközöm nincs.
Ha bármilyen összevissza nyersanyag - csak adja ki a leendő teljes idomot - (1) egyik oldalán elkészítjük a gyertya helyét és a körülötte körsüllyesztéket, (2) ezt a felületet véglegesre csiszoljuk (3) a furatot vagy a körsüllyesztéket megfogásnak felhasználjuk, (4) szupportos és reteszelhető főorsójú esztergán rá lehetne-e marni a reteszelt tengelyű anyagra megfelelő szögben vezetett maróval egyenként - mindig 1/5-del elfordítva - az alsó, majd (5) felső ötszög-lap sorozatot?
Ha erre igen a válasz, akkor megtalálva a jó beállításokat, ez igen termelékenyen gyártható.
A szupportba fogott felsőmarónak "csak" síkmarás a dolga és 30ezres fordulata biztosítja a kiszakadásmentes felületet. A végén kevés kézi csiszolás csinosítja a terméket.
Kinek van ilyen gépe? Meg kedve a kísérletezésre?
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
jmedvegy

Re: Tere-fere

Hozzászólás Szerző: jmedvegy »

Üdv!

Itt az dodekaéder elkészítésének menete, akit érdekel:

http://www.magicalwoodproducts.com/dodecahedron.html

Igaz angolul van, de aki nem beszéli, azok használják a google fordítót, de a képek alapján könnyen lekövethető.

További szép napot!
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Dodekaéder esztergálása

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

SZiasztok!

A Dodekaéder esztergálását áthelyeztem ide a Tere-Feréből.
Üdv. Pozsi
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Dodekaéder esztergálása

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

jmedvegy: Pardon, nem penta-, hanem dodekaéder. Megnéztem a készítés menetét a kapcsolón, amit küldtél. Nos, ez nem olyan nagyon egyszerű, ráadásul meglehetősen időigényes lehet.
Itt http://www.morewoodturningmagazine.com/ ... Y_2010.pdf is ugyanez az eljárás szerepel.
Itt kicsit másként: http://lumberjocks.com/whydee/blog/28086
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég