Tippek, trükkök.

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Pjanos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.09.06. 19:16

Re: Tere-fere

Hozzászólás Szerző: Pjanos »

Áldott ünnepeket mindenkinek!

Más: még régi AMF-en felvetettem a "csillár" témát. Azóta még aktuálisabb a kérdés. A lényeg milyen "izzót" bele?
A régiek épp most-miért ne?- fogytak el.
Az ujakról nem olvastam még semmi biztatót. Nekem is van -volt- néhány, de én sem vagyok oda értük. Sem a fény--nem igazán tudok olvasni mellette-- s főleg megbizhatóságuk. Bizonyára van olyan, amely jó is? Akár kompackt vagy led, netán halogén (bár ezt csak utcai lámpákban láttam).
üdv PJ
Avatar
Varifer
Site Admin
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2012.01.09. 22:36

Re: Tippek, trükkök.

Hozzászólás Szerző: Varifer »

Szia Pjános!
Pjanos írta:Más: még régi AMF-en felvetettem a "csillár" témát.
Ha a régi MAFK-ra gondoltál ott tényleg volt róla szó és ha jól emlékszem Drehas barátunk írt is róla.
Nos az izzók nagytöbbségében figyelembe kell venni azt, hogy mennyire burkolod el, mennyi az áramfelvétele.
Mert ez bizonyos melegedéssel jár. Én mindenképpen az energia takarékos izzókat ajánlom, de jók a LED rendszerűek is ha megtudod fizetni.
A foglalat a másik kényes kérdése a műveletnek, itt is az adott melegedési tényezőre kell figyelni.
Olvasáshoz ajánlatos meleg fényű izzót használni, szemkímélőbb.
Tisztelettel: Varifer
Pjanos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.09.06. 19:16

Re: Tippek, trükkök.

Hozzászólás Szerző: Pjanos »

Varifer írta:Szia Pjános!

Én mindenképpen az energia takarékos izzókat ajánlom...
Olvasáshoz ajánlatos meleg fényű izzót használni, szemkímélőbb.
Szia!
Mostanáig utánanéztem, hogy mi kapható. Tungram (most G.E vette meg) elvileg 1 év garanciát ad a kompackt fénycsövekre. Kösz.
Pjanos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.09.06. 19:16

Re: Tippek, trükkök.

Hozzászólás Szerző: Pjanos »

Vettem egy 3 fázisú köszörűt. Nem látható az adattáblája, csak tippelni tudok (akitől vettem -állitotta 3 fázisú asszinkron motor). Méretre kb olyan (külső méret és teljesitmény) mint a 3 fázisú ipari mosógépmotrok voltak.Van belőle kettő is, tehát ismerősek...
Kb 600 W és szemre 1440 fordulatú. Gyártottak nálunk ilyen köszörűket ( a tengelyvégen M16 menet van, persze jobbos-balos)? A burkolat és késtartó nem gyári, de jó.
Más, de ezzel függ össze: örököltem két igen régi és csámpás köszörűkövet s azon vagyok, hogy valahogy felszabályozzam, mert jó kövek. Egyik valószinű természetes kő igen finom szemcsés és kötöanyagot nem látok benne. Vizes kőnek szeretném. A másikban csillog vmi (de nem hasonlit egyikre sem, amelyeket már láttam és használok), műnek látszik. Talán műkorund mert szürkés szinű. Milyen kötöanygot használtak kezdetben? Szerintem ezek még háború előttiek.
Még mindig van bennük a csámpából legalább fél cm, de már fele annyi elfogyottl.
S mire jó még frekvenciaváltó? Ezekkel a kövekkel lemászott volna...
Egyébként lineárisan változik a fordulat a frekvenciával (képlet?) Most 10,4-en pörgetem
Aránypárral számolva akkor elvileg:299,5 fordulat/perc lehet?

S boldog uj évet.
jmedvegy

Re: Tippek, trükkök.

Hozzászólás Szerző: jmedvegy »

Üdv!

A képlet fordulatszám=(60*frekvencia)/póluspárok száma. Ha az alapfordulat 1440, akkor a Te esetedben a póluspárok száma 2.
A képlet alapján elvileg lineárisan változik, de a gyakorlatban, mivel a csapágyak rendelkeznek surlódással, a forgórész "csúszik" a forgó mágneses térhez képes, és a terhelés nagysága is változik, ezért csak inkább arányosnak tekinthető.
Viszont mindenképpen vedd figyelembe, hogy a fordulat csökkenésével a motor hűtése is csökken, ami mechanikai terhelésre a motor túlmelegedéséhez vezethet.
A rögzítés olyan megoldású, hogy a menet a forgásiránnyal ellentétes, így forgásközben is szorítja, rögzíti a korongot a tengelyre. Vagyis jobb oldalon jobb, a másikon bal menet van.
Kövek esetében ellenőrizném egy sík felületen, mennyit deformálódtak az idők során, pl. gyalu asztalon. Ha nagy az eltérés, akkor bizony sok fog fogyni belőlük. Mindamellett, egy ütésmérővel érdemes ellenőrizni a köszörű tengelyét is, nem-e üt, mert az is okozhatja a kő "csámpás" futását. ha új követ is kell majd venned, hasonlóan fogsz járni. Mint írtad, igen régi, használt köszörűre tettél szert.
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Tippek, trükkök.

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia !

Mielőtt nagyon szabályozgatnád a követ kezd azzal amit jmedvegy javasolt. A másik amit ellenőrizni szükséges, hogy a tengely és a köszörű korong furata milyen illesztkedésű, mert ha nagy a lógása, akkor a rögzítés lelazulása következtében ismét csámpás lesz :)
Üdv. Pozsi
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég