Szerszámokról.

Lezárt
Avatar
Varifer
Site Admin
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2012.01.09. 22:36

Szerszámokról.

Hozzászólás Szerző: Varifer »

Téma indító.
Tisztelettel: Varifer
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Szerszámokról.

Hozzászólás Szerző: Robo »

Sziasztok!

Szerszámos kérdésem lenne, de kapcsolódik a faragáshoz ezért itt teszem fel.
Faragó kést szeretnék készíteni HSS anyagból. Az egyik késforma ami megtetszett azonban ívelt. Ld az első képet.
Kérdésem, hogy lehet e vékony HSS anyagot hajlítani, ha igen milyen módon? Gyanítom hogy nem. Viszont vagytok többen akinek késkészítésben több tapasztalata van, hátha van jó ötletetek.

Kép Kép

1,5-es anyagból gondoltam csinálni, az egyenes nem gond. De jó lenne ez az ívelt is.

Segyítséget előre is köszi.
Üdv, Robo
Üdv, Robó
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Szerszámokról.

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

A FEHOVA szakvásáron (fegyver, horgász, vadász) több késes is jelen volt, s köztük néhányan - ha már vitték a vadászkéseiket - faragókéseket is mutattak. Úgy láttam, hogy a holkereket, kecskelábat, ívelteket mindet még edzés nélküli anyagból kovácsolták, majd pontosabb alakra köszörülték, eztán edzették végleges keménységre, ami után finom közörülés, polírozás és fenés következett.
Ambrus Aladár lehet hogy hajlandó volna segíteni: http://www.faragoszerszam.info/faragokesek.php
Persze talán szívesebben adja el kész késeit.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

Re: Szerszámokról.

Hozzászólás Szerző: farongáló »

Szia Robó!
HSS anyagból kovácsoltam simító kést tehát hajlítani is lehet.Igaz az éltartósságával nem vagyok megelégedve.
Próbáltam visszaedzeni de nem egyszerű.Lehet,hogy a hevítés nem tesz jót neki.
Avatar
JANIKA
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.01.12. 16:59

Re: Szerszámokról.

Hozzászólás Szerző: JANIKA »

Szia Robó.
Nemrég készítettem a kovácsunk segítségével HSS gyalukésből (30×3 mm) egy holker kést. Pirosra melegítés után egy íves formába ütöttük bele egy köracél segítségével, hogy ne legyen kalapácsnyomos a belseje. Gond nélkül sikerült. Amikor már feketére hűlt csak akkor nyomtam a vízbe kis visszaedzés gyanánt. Nem sokat dolgoztam még vele, de úgy érzem jól sikerült. Szerintem gond nélkül meg tudod hajlítani így a faragó kést is.
Üdv. Janika
"Bármely egyszerű probléma megoldhatatlanná fejleszthető, ha eleget töprengünk rajta."
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Szerszámokról.

Hozzászólás Szerző: Robo »

Sziasztok!

Mikapu, Farongáló, Janika, köszönöm az információt a hevítéssel kapcsolatban, igazán erre voltam kíváncsi. Akkor megpróbálkozom majd vele.
Közben utána olvasgattam, én is azt találtam, hogy a HSS nem szereti a gyors hűtést, mert rideg lesz. Edzéshez pedig magasabb hőfokot kíván mint a szénacél, kb. 1200 °C-on edzik.

Újra edzeni nem állok neki, de remélem nem lágyul nagyon ki.
Amint lesz eredmény rakok fel képet.

Kösz mégegyszer.
Üdv, Robo
Üdv, Robó
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég