Fára menet

Lezárt
Pjanos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.09.06. 19:16

Re: Fára menet

Hozzászólás Szerző: Pjanos »

Szia Robo!
Köszönöm már nekem is világos. Itt van az összes video, s azokon még egyértelműbb:
http://www.youtube.com/user/MrCartersAccount/videos
Maradt két kérdésem: 1. Itt láthatóan- s te is irtad- 90 fokos a menet.
A szabványos gondolom 60 fokos volt, vagy amit Drehas feltett kézi ( P3250009 képen)
menetfúrót azon 30-as szám látható...az witwort menet? Witwort ha jól tudom 65 fokos...

De ehhez csináltatni kell marót. Ezzel-- másik videón látható-- készitette, ugyanolyan elven, mint a
kézi menetvágóval a menetes szárat.

Bizonyára ő is azért készitett ilyen szőgű (90 fok) menetet, mert ilyen kapható ott is?

2.ehhez kapcsolódik. A gyalupadok szoritója szabványos volt-van?
Mert ha már készitek ilyen szerkenytyűt, akkor legyen szabványos...
Menetemelkedés, menetmélység és a szög kellene.
Persze lehet másfélét is...
üdv ismét
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Fára menet

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Pjanos!

A Withworth menet 55 fokos menetszögű.
A környezetemben lévő satupad menetét megnéztem.
Menetemelkedése 12.6 mm D=39 mm d=31,5 mm a menetprofilját nem mértem meg, de ránézésre 90 fokos, de nem szimmetrikus elrendezésű.
A gépiparban a présekhez általában, vagy trapézmenetet, vagy fűrész menetet használnak, de ezek szerintem fára nem használhatóak, mert a fa letörik az éles menet miatt.

Én nem találtam szabványra semmit a neten.
Üdv. Pozsi
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Fára menet

Hozzászólás Szerző: Robo »

Szia Pjanos!

Véleményem szerint a menet azért 90 fokos és nem kisebb, mert ez erősebb. A nyírt felület nagyobb szögnél nagyobb, az erő nyomó komponense is nagyobb. Így a menet kevésbé nyírt, a laposabb felület jobban rányomja azt a fa magjára. Nem tudom érthető e fejtegetésem, de egy kis fizikai-mechanikai képzelőerővel talán mégis.

Én úgy gondolom nem feltétlen kell a satu menetnek valamifléle szabványnak megfelelnie. Most ez egyedi darab, nem? Nem olyan mint egy főorsó, amire a tokmányt más gyártja. Viszont ha cserélni kell az alkatrészt, nyílván jó ha reprodukálható a menet.

Üdv, Robo
Üdv, Robó
Pjanos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.09.06. 19:16

Re: Fára menet

Hozzászólás Szerző: Pjanos »

"ránézésre 90 fokos, de nem szimmetrikus elrendezésű." Az érvek meggyőzőek, valóban erősebb lehet a 90 fokos menet.
Tudtok ajánlani száras marót hozzá? A videó szerint ezzel készül a menetes szár.

Az asszimetria melyik irányban, szálirány szerint egyik felé nagyobb a szilárdsága.
Szállal szemben gyalulásnál behasad, szálirányban nem.. vmiképpen ez lehet a logika.
üdv
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Fára menet

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Pjanos!

Anyaga a menetnek gyertyán volt (Legálabbis ezt mondta az asztalos akié a pad.
A szálirányt nem néztem, illetve nem is nagyon láttam, de a meghúzás irányában állt a menet.
Üdv. Pozsi
Avatar
Sandor
Hozzászólások: 117
Csatlakozott: 2012.01.11. 07:33

Re: Fára menet

Hozzászólás Szerző: Sandor »

Sziasztok!
Vidor ,Pozsi!
A csevegőn olvastam, hogy tippeltetek a próba menetmarásom anyagára. Inkább itt válaszolok.
A tippjeitek sajnos nem talált. Juhar fából készült.
Örülök hogy tetszik!!Köszönöm, a pozitív véleményeiteket!

Szia Jancsibá!
Igazad van!! Nagyobb menetemelkedés valóban jobb lenne,de ilyen orsóm volt!
Ha szükség lesz rá majd csinálok másikat. Köszönöm!!!
1789 1791
Üdv. Sándor.
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Fára menet

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Helló!

Az interneten kalandozva botlottam az alábbi videóba, és annyira megtetszett, hogy felvettem a megvalósítandó projektjeim közé.

Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Fára menet

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Érdekes az ember ahogy öregszik úgy változik, amennyire szerettem a vassal dolgozni, most annyira nem. Mikor a kisgépem meglett akkor elhatároztam, hogy a menetmarót rá fogom építeni.
Emlékeztetőül ilyen volt: 3838
Az igazat megvallom összesen kétszer használtam, a kis műhelynek az átka, hogy csak az van előtérben amit használok a készülékeimet próbálom úgy elkészíteni, hogy szét lehessen szedni így eltudom rakni viszonylag kisebb helyre
Szerencsére nem kellett nagyon gépészkedni és igyekeztem a legkevesebb energiát belefektetni, így amit lehetett felhasználtam.
4009 4008 4007 4006
Remélem rövidesen készítek vele valamit.
Üdv. Pozsi
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Fára menet

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Gondoltam itt teszem közzé, hogy elkészült az átalakítást követően elkészült az első publikus menetes valami.
Történetesen egy sószóró.
40624061
Üdv. Pozsi
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég