Faragó kések házilag.

Lezárt
Avatar
Varifer
Site Admin
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2012.01.09. 22:36

Faragó kések házilag.

Hozzászólás Szerző: Varifer »

Sziasztok

Az ökumenikus találkozón Fakéznél az a baleset eset meg velem, hogy elfeledkeztem a faragó késeimről és ott hagytam.
Frédi barátom a segítségemre volt, magához vette, de ez még mindig jelentős távolság. :?

Hiányérzetem és az alkotási vágy nem hagyott nyugodni így nekiálltam tartalék késeket készíteni.

1,lépés: kés alakjának megrajzolása, (vagy a rajz létöltése)
2,lépés: a megfelelőanyag kiválasztása és erre a minta felrajzolása (jelen pill elhasznált gyalukések voltak)
133
3,lépés: az anyag kivágása én ezt flexel oldottam meg. ( a plazmavágót nem akartam beindítani ;) )
4,lépés: köszörűvel az élszalag kialakítása
134
5,lépés: finom köszörülés vizes köszörűn, aztán polírozás, végül fenés.
6 lépés: a nyél kialakítása ízlés szerint, a penge beleragasztására kétkomponenses ragasztót javaslom.
136
Tisztelettel: Varifer
Avatar
Morovik
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2012.01.12. 05:40

Re: Faragó kések házilag.

Hozzászólás Szerző: Morovik »

Szia Ferenc!
Mint tudod foglalkoztat a faragás.De szerszám is kéne hozzá, ajánlót méretekkel alap késeket vázlattal feltennél hálás lennék.
Üdv János
"Soha nem késő,hogy azzá válj ami lehettél volna" (George Eliot)
Avatar
Varifer
Site Admin
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2012.01.09. 22:36

Re: Faragó kések házilag.

Hozzászólás Szerző: Varifer »

Szia János!

Tudom mióta foglalkoztat a gondolat és csodálkozom is rajta, hogy nem lendültél bele.
Javaslatom a következő. Az itteni csatolmányt töltsd le és ezt kinyomtatva már meg is kapod a méreteket.
Javaslom előbb egy két darab elkészítését, hogy lásd milyen is vele dolgozni aztán ha bele lendülsz szépen sorba legyártod mindet,mert kellenek a speciális kések egyes motívumokhoz, formákhoz. A vésőket azokat én is vásárlom arra még nem vállalkoztam eddig, de ami késik nem múlik.
Tisztelettel: Varifer
Avatar
szalokik
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.01.14. 10:47

Re: Faragó kések házilag.

Hozzászólás Szerző: szalokik »

Sziasztok Faragók !
A magam részéről hegesztett ( 8 mm-es szár ) gyalukésekből és a korábban leselejtezett esztergakésnek nevezett leszoktató készlet ( Fakéz után szabadon ) nyeleiből készítettem faragó késeket.
Mind 3 mm-es lekopott gyalukés ( HSS ) anyagából van, a nyelekbe fémbetétet ragasztottam, így cserélhetőek a betétek, amik M5-ös hernyó-csavarral vannak rögzítve.
Janinak szerintem ez nem okoz problémát, ha ilyesmit akar készíteni. A kések 2 kézzel is kiválóan vezethetőek. Hamarosan csatolok képet is.
További szép estét !
" egy problémára adható válaszok közül mindig a legegyszerűbb a helyes"
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Faragó kések házilag.

Hozzászólás Szerző: Robo »

Sziasztok!

A hétvégén kész lett első faragó késem. Egyenes pengéjűvel kezdtem, de tervezek egy hajlítottat is készíteni.

3822

A penge köszörülésével nem vagyok teljesen megelégedve, de azért elég jól szuperál. Viszonylag hamar elkészült. Fiamnak készítettem, már rég szeretett volna elkezdeni faragni.

Penge: 3 cm, 3x10-es HSS anyagból
Nyél: Honduras paliszander, olajozva

Üdv, Robo
Üdv, Robó
Avatar
Varifer
Site Admin
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2012.01.09. 22:36

Re: Faragó kések házilag.

Hozzászólás Szerző: Varifer »

Szia Robo

Szépen kidolgozott szerszám, viszont egy észrevétel a penge vastagsággal.
Nekem nagyon vastag volt a 3 mm, nem lehetett vele finom munkát végezni,
le kellet menni egészen olyan 1,5 mm-ig ott már a kis részletekhez is elég jó.
Ezt egy íves ék vágásnál, vagy láng minta készítésekor lehet jól letesztelni.
Tisztelettel: Varifer
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Faragó kések házilag.

Hozzászólás Szerző: Robo »

Szia Feri!

Kösz az észrevételt, ezen már én is gondolkodtam. A 3-as HSS anyagom adott volt, mikor kész voltam vele utána gondoltam, lehet vékonyabbra kellene köszörülni a pengét. Még most is megoldható elvileg, valószínüleg alakítok még rajta.

Üdv, Robo
Üdv, Robó
Avatar
Fafaragóporta
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2015.09.08. 11:54

Re: Faragó kések házilag.

Hozzászólás Szerző: Fafaragóporta »

Bár régi(másfél éves a bejegyzéd),de hátha fölfigyeltek rá.Én készitettem már elég sok faragókést magamnak.Nem kell HSS anyagokal viaskodni.Faragókés(bizsok) anyagául kiválóak a háztartásokban megtalálható anyagok,eszközök.Konyhai étkészletből(fémnyelű) egy-egy eltört pengéjű,kiselejtezett kés,kenyérvágó kés,disznóölő kés stb.Régi borotva kés pengéje,(kissé rideg,de nagyon jó)esetleg vissza eresztve.Kialakításuk egyszerű,köszörüléssel,polírozással,fenéssel.A flexel való vágást alakítást nem ajánlom!Kiégeti a szenet az anyagból.Anyag vastagság:1-2mm.Vastagabbal már precíz,aprólékos mintát,motívumot kifaragni nemnagyon lehet.
Üdv.:
Fafaragóporta, alias Borbás Zoltán fafaragó népművész
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég