Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
fakéz
Hozzászólások: 190
Csatlakozott: 2012.01.12. 07:26

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: fakéz »

Szia, Bardi!
Jó ötlet a meleg vízzel összekötni a pörgetést! Így még talán a Múzsák is jobban mozdíthatók lennének. De a nagy kérdés: ki fogja szervezni? Én támogatom. üdv:fakéz
Avatar
bardi
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2014.04.08. 06:41

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: bardi »

Üdv!
A szervezés itt a szándéktól függ. A kemping 100 méterre van a fürdőtől, teljes közművel, legfeljebb beszélek valakivel, hogy legyünk együtt, de akkor sátor kell mindenkinek. Az én nyaralóhelyem a nyaralónegyed. Télen-nyáron lakott, mert itt tolószékben is beemelik az embert a gyógyvízbe. Ez már nehezebb dió, mert minden tulajjal külön kell bírkózni, és valakiknek sátrazni is kell az udvarban, mert szétszóródik a csapat. Vagy a szállodanegyed, de ott már zsebbe kell nyúlni, és csak komoly szándék alapján tud az ember foglalni. Kérdés: mit szeretnénk, hányan vagyunk, ha mutatunk is valamit kifelé, szponzor is kereshető. Tanár is vagyok 30 éve, nekem nem olyan bonyolult ez a kérdés, ha komoly a szándék. De mindenki dolgozik, vagyis ha mégis..., tervezhetőnek kell lennie minden érdeklődő számára!!! És(!!!) A család, aki velünk jön, autonóm, ne rontsuk el a nyaralásukat a mániánkkal! Az ilyen esetekben a legnehezebb együtt előre tervezni. Komoly szándék, mindenki számára elfogadható javaslat, és előtte korrekt megegyezés. Akkor hibátlanul működik, különben mindenki a másikat szekálja.
BL
Avatar
Peti80
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2015.12.31. 16:39

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: Peti80 »

Sziasztok.

Még egy hét mire megérkezik a kiszemelt esztergám. Addig próbálok beszerezni minél több gyakorlásra szánt faanyagot.
Gondolom az első hónapok terméseit majd az affene kategóriába töltögethetem :lol:
Komoly összeget nem akarok fatelepeken hagyni, az erre a célra szánt hobbifa megvásárlása miatt.
Szerintetek a tűzifaként árult hasított kalodás keményfából lehetne válogatni pörgetésre valót?
Elég szárazak ezek a fák, vagy pihentessem a garázsban.
Ha igen mivel kezdjem szerintetek? akác, bükk...

Arcvédőnek megfelelnek ezek az olcsó 1-2 ezer forintos plexik?
http://www.argep.hu/trend/ARCV/Arcvedoe-plexi.html
vagy van valami komolyabb amire feltétlen ruházzak be?(Szeretek vigyázni magamra)

Van egy kinzo köszörűm, egyik fele vizes lassú fordulatú finom szemcsés, a másik fele hagyományos.
A hagyományos oldalon egy elég durva sötét szürke kő van.
Élezéshez ha veszek erre egy fehér élező korongot, akkor ez a gép jó lehet nekem?
http://www.prakticell.hu/hu/catalog/pro ... 6825537703
(a kinzo pont ilyen)

Köszi
Peti
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Peti!

Kalodás tűzifával még nem volt dolgom, így nem tudok véleményt mondani. Ha nedves a fa attól még tudod esztergálni sőt a nedves fát még könnyebb is, de a végeredmény el fog vetemedni, repedni.

Arcvédőre nagyon ritkán van szükség, de azért nem árt.

Ha van köszörűd akkor szerintem egyenlőre ne vegyél, inkább később vegyél egy profi köszörűt, amikor a késeid is profik lesznek.

Fontos, hogy keress a közeledben olyant akitől el tudsz lesni szakmai fogásokat.
Üdv. Pozsi
Avatar
Peti80
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2015.12.31. 16:39

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: Peti80 »

Üdv.

A köszörű követ azért gondolom lecseréljem.
Próbáltam már élezni vele fűnyírókést, de az se lett szép.
Gondolom mit művelne egy HSS anyaggal.
Avatar
droti
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2012.01.12. 19:35

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: droti »

Szia Peti !
A kalodás hasogatott tüzifa kiváló alapanyag kezdésnek. Általában nedves, így könnyebb esztergálni. Kezdjél inkább a bükkel, az egyik legalkalmasabb "tanulófa". Az első darabok úgyis a kazánban fognak kikötni valószínűleg, így nem baj ha elvetemednek, repednek.
Teljesen megfelelnek kezdetben ezek az arcvédők, használd őket, inkább mintsem esetleg sérülés érjen. Később már ha jól fog menni az esztergálás, lehet el is fogod hagyni.
Nem tudom milyen késeid vannak ( vagy lesznek) , de kezdésnek jó az a köszörű. Ha gyáriak, azoknak általában megfelelő az él kialakításuk, így csak finom után élezésre van szükséged. Arra pedig elég a lassú fordulatú finomabb kő is.
Jó pörgetést neked !
üdv.droti
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Szia Peti!

Én is tüzifa-forgácsoló voltam.
Az akác tökéletes alapanyagnak bizonyult nekem a kezdetekben, és én úgy vélem, hogy van egy rettenetes előnye: néhány hónap száradás után pörgetésre kész, utána nem fog annyira vetemedni (ellentétben mondjuk a bükk fával, ami még fél év után is képes volt nekem félberepedni).
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: kovi »

Szia Peti!

Látom nagy lendülettel veted bele magad a pörgetésbe. Ha megengeded én is elmondom a véleményemet.
Szóval ahogy Droti mondta a kalodás fa tökéletes, de nem mindegy milyen fát választasz.
Mivel neked ez egy új dolog, ezért a gyakorlás a lényeg. Ezért elsőre ha lehet nedves fával dolgozz és ne szárazzal.
Sokkal, de sokkal könnyebb esztergálni.

Nem baj ha később elrepednek, mert ezek csak gyakorlások. Kiscsiszivel ellentétben nem javaslom az akácot, a tölgyet, a kőrist.
Ezek úgynevezett gyűrűslikacsú fák csoportjába tartoznak, nem könnyű velük bánni. nem kezdőnek valók.
Ellenben a bükk, a juhar, az éger, a gyertyán igen barátságosan viselkedik (nedvesen).

A forgó mozgás miatt ez egy olyan hobby, ami nagy odafigyelést igényel. Így van ez a munkavédelemmel is. Az arcvédő jó dolog, használd, az olcsóbb is megteszi. Ráadásul én nem találtam karcmentes réteggel ellátottat. Ha nem jön be az arcvédő, akkor viszont a szemüveg kötelező. De nem a 3-400Ft-os kategória. kb. 1200-1500 Ft-ba kerül az amelyik nem karcolódik. Azt válaszd!
Csiszoláshoz mindig használj pormaszkot! Próbálj ki több fajtát, hogy megtaláld azt, ami neked a legkényelmesebb.

Valamint nagyon fontos a zárt ruházat. Látva a tokmányodat, ügyelj arra, hogy sose dolgozz laza, kigombolt ujjú ingben, vagy pulcsiban.

Szerintem érdemes lecserélni a sötétszürke kövedet egy finomabbra, mert az nagyon durva élez. A többi majd jön magától.

Üdv

Kovi
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég