Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Lezárt
pintérpeti
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015.11.27. 19:10

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: pintérpeti »

Sziasztok!
Köszönöm az észrevételeket és hozzászólásokat.
-A pofa külső és belső befogása is kúposra lett készítve, csak nem annyira látványos, kb morse kúp - mondta az esztergályos.
-Később majd én is szeretnék rá készíteni rétegelt lemezből másik, nagyobb befogással rendelkező pofát.
-A pofák be vannak számozva.
-A kopasz tokmányt ingyen kaptam, pofákat sikerült rendelnem hozzá 8000Ft ért(postaköltséggel), az esztergályosnak fizettem5000Ft ot+ egy kisebb tálkát adtam még neki. Sajna csak 3 pofás, de ennyiért szerintem bárkinek megérné így is.


Üdv
---a nagyság az apróságokon múlik---
pintérpeti
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Ahogy itt olvasgatom a "fapofa" témát, az jutott eszembe: akinek holzmann tokmánya van, vehet hozzá ilyen tálmegfogó pofakészletet: http://holzmetalshop.hu/DP95PS-Siktarcsa-DP95-hoz , illetve másféle tokmányokhoz is létezik hasonló pofakészlet. Ha nem a gumibakokat használod, hanem helyettük felcsavarozol elegendő méretű fapofákat, akkor azzal bármilyen méret (ami az ágy fölött elfér) megfogása megoldható. A fapofákba sülyesztéket esztergálsz a megfogni való tál szájátmérőjénél kicsit kisebbre. Majd kicsit kinyitod a pofákat és abba azt hiszem elég jó pontossággal befogható lesz a tál a szája felől.
Na, ezt most jól leírtam, s elteszem a gondolatot, mert erre már többször is szükségem lett volna.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Mikapu !

Amit leírtál nálam a hozzászólásomban megtalálhatod. Nem kell akkora fát rácsavarozni. Úgy is próbáltam már, vigyázni kell, hogy a rárakott lécdarabok miatt ne kezdje el ütni a tokmány.
Üdv. Pozsi
lengyelgergo
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2016.01.01. 17:39

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: lengyelgergo »

Szia P.Peti!

Nagyon király lett ez a tokmány. Hogyan lágyítottad ki a pofákat a megmunkálás előtt illetve újra kell edzeni utána? Ha igen akkor hogyan?

Köszönöm.
pintérpeti
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015.11.27. 19:10

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: pintérpeti »

Szia lengyelgergő!
A pofákat természetesen megmunkálás előtt, lánghegesztővel melegítettem pirosra és hagytam szabadon kihűlni. Nem lett teljesen tökéletes, de az elképzelt művelet megvalósítható volt. Tudtam bele menetet fúrni kielégítő mélységbe, az esztergályos megcsinálta amit kértem, bár kicsit sem repkedett a gondolatomtól. Visszaedzeni nem próbáltam, de így is tökéletesen működik és mivel csak fát fogok meg vele, szerintem nem tudom széttépni.
---a nagyság az apróságokon múlik---
pintérpeti
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Tisztelt Uraim!

Megszaporodtak a témák tokmányok, befogó szerkezetek ügyben, így jobbnak láttuk néhány témát összevonni, hogy tömörítsük kicsit a tudásbázist.
Remélhetőleg a változások nem lesznek zavaróak.
Kérem, hogy a befogó szerkezetekkel kapcsolatos írásokat lehetőleg ebbe témába tegyétek fel.

Üdvözlettel:
Moderátori csapat
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Sziasztok!

Nos, amíg kényszerpihenőn vagyok, kiélem magam az írásban.
Én így készítettem magamnak tárcsát a Güde esztergámra (M18-a főorsó menet)

1. Végy két darab M18-as anyát. (Darabja max 50 Ft), és egy M18-as csavart (max 150 Ft).
2. Tekerd a két anyát a csavarra, úgy hogy a kettő között marad úgy 1 mm rés. Az anyák lapjai síkban vannak egymással.
3. Hegeszd össze a két anyát, a hegesztési varratot köszörüld le.
4. Végy egy akác deszkát (2-2,5 cm vastag), nagyjából szabd kör alakúra, és nagyjából a közepébe fúrj 25 mm-es forstnerrel (ághely-maró) jó 1,5-1,8 cm mély lyukat.
5. Kétkomponensű- vagy dűbel-ragasztóval (szintén 2 komp.) vékonyan kend be az összehegesztett anyákat, majd nyomd a lyukba. Némi kalapálás segít. A kibuggyanó ragasztót töröld le. (A dübel-ragasztó 5 percig még alakítható, de 30 percen belül kikeményedik).
6. Ha kész, az így kapott tárcsát tedd a fel a gépre, és szabályozd le a kerületét és a síkját (elöl és hátul is). Vigyázz, a dübel-ragasztó megeszi a kés élét!

A fenti eljárással készítettem már magamnak csiszolótárcsát, csiszolóhengert és síktárcsát is.

Elvileg létezik M33x3,5-es menetes szár, és anya is... ;)
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia!

Két dolgot nem értek:

1. Miért kell a két anyát úgy összehegeszteni, hogy 1 mm-es hézag legyen közte.
2. Ha a csavar az anyákban van, akkor hogyan lehet felrakni a gépre? koc:
Üdv. Pozsi
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

1. A csavar csak arra szolgál, hogy a hegesztéshez helyükön tartsa az anyákat... koc:
2. Az hézagot meg azért iktattam be, mert amikor szorosan egymás mellé húztam az anyákat, és úgy hegesztettem, alig tudtam őket a csavarról lecsavarni, úgy megfeszültek a csavaron a hő hatására... Persze ettől függetlenül a hézag nem kötelező. koc:
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Robo »

Sziasztok!

Tárcsát csináltam én is fából, ha már a legnagyobb tokmánypofa is kicsi volt ill. egyéb speciális befogásokhoz.
Számomra az egyszerübb megoldás egy korong volt, amit műanyag rúdból (kb. 70-80 mm átmérő.) esztergáltam passzoló kúpos fecskefark kialakítással. Ezt csavaroztam a fa deszkára.

Előnye, nem kell a tokmányt leszedni. Nagyon stabil. A nagyobb átmérőn a pofák jól megtámasztják a deszkát, emiatt a síkot alig kell szabályozni.
Aluból is lehetne a korongot készíteni, de a műanyag is elég erős viszont nem deformálja a gyűrűs pofákat. No meg fémeszterga híján könyebb megmunkálni.
Üdv, Robó
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég