Zseniális ötletek

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Zseniális ötletek

Hozzászólás Szerző: kovi »

Sziasztok!

Ezt a technikát nektek is ismernetek kell!!

Tegnap volt egy szabad félórám és, hogy kellemesen töltsem, bementem egy könyvesboltba.
Ott a kezembe akadt ez a könyv http://www.libri.hu/konyv/fafeluletek-kezelese.html

Rengeteg technikát ír le a fafelületek kezeléséről. Egy technika megragadta a figyelmemet.
Sérült, benyomódott felületek javítása pillanatok alatt.

Azt nem gondoltam, hogy már ma ki is kell próbálnom. Egy nagyon szép bükkből készítettem egy tálat, és ahogy lenni szokott ilyenkor a fa is tud repülni. A beton kifutón landolt és igen szép benyomásokat szerzett. Már majdnem lemondtam róla, amikor eszembe jutott, mit olvastam tegnap. Nosza itt az idő alkalmazni a tanultakat.

Nincs szükség másra mint egy tiszta nedves rongyra és egy vasalóra, vagy forrasztópákára. A nedves kendőt rá kell tenni a benyomódásra, majd a forró vasalót vagy pákát a kendőre. A keletkező forró gőz kb. 3-4 másodperc alatt felhúzza a benyomódott rostokat.
Én f.pákát használtam és pár perc alatt kész voltam vele.
Mivel a tányér falát már nagyon elvékonyítottam, így igen bajos és hosszadalmas lett volna újra szabályozni. Ezt a mukát oldottam meg kb 1 perc alatt.
EZ ZSENIÁLIS!

Hányszor kellet újra kezdenem a munkát az ilyen bakik miatt. Nálam ugyanis még előfordulnak ilyen "repülű tálak". De ezentúl ennek vége.

Próbáljátok ki Ti is, ha szükséges.

Üdv

Kovi


UI: Egyébként szerintekm érdemes a könyvet beszerezni, mert nagyszerű ötletek vannak benne.
Avatar
fakéz
Hozzászólások: 190
Csatlakozott: 2012.01.12. 07:26

Re: Zseniális ötletek

Hozzászólás Szerző: fakéz »

A jómúltkor felvetette Mikapu, hogy a lyukakkal egyre több gondja van. ( 60 felett ez már nem újdonság!)
Kisebb fahibák javítására-főleg a diófánál-nagyon egyszerű a javítás a fahibába beolvasztott sellakkal. A lapsellekból úgy készítek rudacskát , hogy egy rongyba csavarom be a lapsellakot és így forró vízben megömlesztve jól formálható. Ezt egy felmelegített acéldarabbal(ráspolyvég) könnyen a hibás részbe lehet olvasztani. Kihűlés után csiszolható. Nagy előnye, hogy az olajozott felületre is tapad és nem hagy nyomot a lecsiszolás után.
P2220012.JPG
Avatar
fakéz
Hozzászólások: 190
Csatlakozott: 2012.01.12. 07:26

Re: Zseniális ötletek

Hozzászólás Szerző: fakéz »

Demeter Lacitól tanultam: ha üreges tokmányhoz készítjük elő az anyagot, csúcs között lenagyoljuk, egyik végét a tokmány belső átmérőjére , enyhén kúposra esztergáljuk. De van úgy, hogy alámegyünk a kívánt méretnek. Igaz, a fának van egy másik vége, ott még lehet próbálkozni...De a megoldás egyszerűbb: letépünk két kis csiszolópapírcsíkot és a faanyag felé fordítva a szemcsés oldalát, egymással szemben tartva, beütjük az anyagot a tokmányba. Persze ezzel a módszerrel csak a mm-es hiba korrigálható!

Egy másik módszer: ha dobozt készítek, és a tetőt beillesztem az ellendarabba, hogy együtt esztergáljam meg, a biztonságos illesztéshez nagyon hasznos, ha enyhén nedvesítem az illeszkedő felületeket. ( én általában benyálazom, mert az ökörnyál a legjobb...) Ha elkészült, leválasztom a fedelet és megcsiszolom az illeszkedő felületeket, hogy ne legyen szoros az illesztés. Hasonlóan járok el, ha facsapra illesztve készítek el egy tálat. Bár amióta a gyűrűstokmányt használom, ezt csak bemutató-jelleggel alkalmaztuk a szakkörön. üdv:fakéz
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Zseniális ötletek

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

No-no, kedves Fakéz! a 60-ig még van 12 napom. :-)
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
fakéz
Hozzászólások: 190
Csatlakozott: 2012.01.12. 07:26

Re: Zseniális ötletek

Hozzászólás Szerző: fakéz »

Mikapu3 írta:No-no, kedves Fakéz! a 60-ig még van 12 napom. :-)
Szia, Mikapu! 12 nap múlva majd másképp látod a világot!!! :twisted: :twisted: :twisted:
tomcsifajatek

Re: Zseniális ötletek

Hozzászólás Szerző: tomcsifajatek »

sziasztok!

Kovi, kipróbáltam tegnap a gőzöléses módszert, egy kisebb szériában készülő játékon. Szédületesen hatékony !!!!!!

Minden nap tanul valami újat az ember!!

B.T
Avatar
Varifer
Site Admin
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2012.01.09. 22:36

Re: Zseniális ötletek

Hozzászólás Szerző: Varifer »

Szia tomcsifajatek!

A gőzölést avagy a füstölést próbáltad ki? Mert nem mindegy!
A két eljárás között vannak némi eltérések. ;)
Tisztelettel: Varifer
tomcsifajatek

Re: Zseniális ötletek

Hozzászólás Szerző: tomcsifajatek »

Hm

a vizesruhás módszert, csak egyszer füstölgött a rongy :) :)
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég