A vas _ avagy műszaki ügyek

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
Morovik
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2012.01.12. 05:40

Re: A vas _ avagy műszaki ügyek

Hozzászólás Szerző: Morovik »

Sziasztok!
Azt szeretném megtudni hogy K1-es anyagot lehet e hegeszteni?? Ha igen mik a tapasztalatok?
"Soha nem késő,hogy azzá válj ami lehettél volna" (George Eliot)
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: A vas _ avagy műszaki ügyek

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Morovik!

DIN: X210Cr12 MSz: K1
Összetétel (%): C – 2,1 Cr – 12,0
Jellemzı tulajdonság: Korrózióálló, kopásálló, jól polírozható, 840 N/mm2
Felhasználás: Betétanyag
Szállítási állapot: nemesítve

Hőkezelés:
Lágyítás: 600 – 650 C°kemencében h őtve, Keménység: 250 HB
Edzés: 800 – 840 C°olajban Keménység: 64 HRc
Megeresztés: 100 C°– 63 HRc
200 C°– 62 HRc

http://www.boehler.hu/hungarian/files/K100.pdf

Hegeszthető acélok
Környezetünkben számos hegesztett szerkezetet találunk. Az ezek alapanyagául
felhasznált acéloknál a megfelelő mechanikai tulajdonságok (szakítószilárdság, nyúlás, fajlagos
ütőmunka, kritikus feszültségintenzitási tényező stb.), mellett a hegeszthetőséget is meg kell
követelni. A hideg- vagy melegrepedékenység elkerülése érdekében az acél ne legyen edzhető (a
hegesztés során ne keletkezzen rideg martenzites szövetszerkezet) és ne tartalmazzon
vöröstörékenységet okozó szennyezőket. Alapvetően a kis széntartalmú acélok (C  0.2)
hegeszthetőek. Mivel a jellemző feldolgozás a hegesztés, a gyártók a legnagyobb megengedhető
karbonegyenértéket is garantálják. Meg kell jegyezni, a hegesztett szerkezetek gyártásánál a
hegesztett kötés jósága nagyban függ a hegesztési munkarendtől, az alapanyagon kívül pedig
magától a szerkezettől is.
A szilárdság növelése érdekében (súly- és anyagmegtakarítás érdekében) mikroötvözik ill.
ötvözik őket. Jellegzetes mikroötvözők az Al, Nb, V, Ti, N, Zr. A mikroötvözők mennyisége néhány
század százaléknyi, míg az összes mennyiségük max. 0.15 %. Fö feladatuk a meleghengerléskor
és hegesztéskor a szemcsehatárok stabilizálása, a szemcsefinomság megőrzése, ezzel a
folyáshatár magas értéken tartása.
A szilárdság további növelése érdekében ötvözőket alkalmazunk, amelyek a ferrit
szilárdságának növelése mellett annak szívósságát nem csökkentik. Ilyenek a Mn, Mn-Si, Mn-Cr-
Si, Cr-Ni-Cu-Mo stb. ötvözetek. Ezen ötvözők átlagos mennyisége Si 0.1 - 0.7 %; Mn 0.5 - 1.6 %;
Cr, Ni és Cu 0 - 1.5 %; Mo, V, Ti 0 - 0.5 %
Az anyagok jelölésében szereplő számértékekből a szilárdsági tulajdonságokra (ReH) tudunk
következtetni. A táblázatba foglalt anyagokra a szabvány a vegyi összetételre és az ütőmunka
átmeneti hőmérsékletére tartalmaz előírást, valamint a hegesztéshez a szénegyenértékre.

Természetesen nem vagyok ennyire okos, idéztem főiskolai jegyzetből.
Összegezve:
Gyakorlatilag a gyorsacél tulajdonságait tudja, de magas a széntartalma. Én úgy gondolom, hogy nem lehet hegeszteni.
Üdv. Pozsi
Avatar
Morovik
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2012.01.12. 05:40

Re: A vas _ avagy műszaki ügyek

Hozzászólás Szerző: Morovik »

Szia Pozsi!
Köszönöm a kimerítő infot még többet is megtudtam mint amire éppen szükségem van.
"Soha nem késő,hogy azzá válj ami lehettél volna" (George Eliot)
Avatar
szalokik
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.01.14. 10:47

Re: A vas _ avagy műszaki ügyek

Hozzászólás Szerző: szalokik »

Morovik írta:Sziasztok!
Azt szeretném megtudni hogy K1-es anyagot lehet e hegeszteni?? Ha igen mik a tapasztalatok?
Lehet. ELGA-312 AC-DC elektróda. Jellemző, hogy a forgácsoló-profilnak kell szerszám-acélnak lennie, ( K1, HSS ) az ELGA 312 csak a kapcsolódást adja a szár anyagához. A továbbiakban javaslom, hogy a feltett kérdésekre olyan válaszoljon, akinek konkrét tapasztalatai vannak a kérdésekkel kapcsolatban, az ollózást mellőzzük...
További szép napot !
" egy problémára adható válaszok közül mindig a legegyszerűbb a helyes"
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: A vas _ avagy műszaki ügyek

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia szalokik!

Válasszuk szét a barkácsolást és a műszaki életet.

Amit ajánlottál pálca annak a széntartalma max 0,15%. Vajon miért nem magasabb a széntartalom, ha lehet bármilyen széntartalmú acélt hegeszteni?
Hegesztésről akkor beszélünk ha a két hegesztendő anyag ömledék fázisba kerül hozag anyaggal, vagy nélkül és a két, vagy három anyag tulajdonságai hozzák létre a kötés minőségét.
Elővettem a Hegesztési zsebkönyvemet és érdekes mód a szerszámacélok hegesztését nem tárgyalja, de a Martenzites korrózióálló acélok között van egy hasonló összetételű anyag igaz jóval kevesebb szenet tartalmaz X40Cr13 alias KO13 C 0,36-0,45% Cr 12-14% és ez érdekes mód nem alkalmas hegesztésre.
Üdv. Pozsi
Avatar
szalokik
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.01.14. 10:47

Re: A vas _ avagy műszaki ügyek

Hozzászólás Szerző: szalokik »

Szia Pozsi !
Válasszuk szét a gyakorlatot a vélekedéstől. Morovik Jani kérdése a gyakorlatra vonatkozott, így továbbra is azt mondom: igen lehet hegeszteni K1 anyagot az említett pálcával, mivel én hegesztettem már ilyet. Az általad műszakinak nevezett élet csak mesél a dolgokról nulla vagy igen kevés gyakorlati ismeretek okán és hasonló "szakembereket" termel, akik tovább idézgetik a prefixumoknak titulált "tanulmányokat". Továbbra is az a véleményem, hogy az válaszoljon a feltett kérdésre, aki valóban szembesült az adott kérdéssel és valóban hasznos információval tud szolgálni.
További szép napot !
" egy problémára adható válaszok közül mindig a legegyszerűbb a helyes"
Avatar
Varifer
Site Admin
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2012.01.09. 22:36

Re: A vas _ avagy műszaki ügyek

Hozzászólás Szerző: Varifer »

Sziasztok!

Bocsánat ha beleokoskodok a vitába, de én is azt mondom lehet "hegeszteni".
Magam is "hegesztettem" hss anyagot köracél anyaghoz, a tartósságáról és az anyagok szakszerű technológiájáról fogalmam sincs, és nem akarok vitába szállni érte.
Kb 3 éves a késem és egyszer tört le a hegesztésnél, mert belekapott az anyagba.
Hozzáteszem nem használtam speciális pálcát sem!
Tisztelettel: Varifer
Avatar
szalokik
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.01.14. 10:47

Re: A vas _ avagy műszaki ügyek

Hozzászólás Szerző: szalokik »

A normál pálcákkal az a helyzet, hogy a hegesztés hűlésekor repedések alakulnak ki a varratban, ez rontja el.
A HSS-nél szintén elreped a normál pálca, de a K1-nél van más probléma-lehetőség is, itt kilágyulhat az anyag. Kis keresztmetszetű hegesztésnél nem jellemző ( 1 cm2 ), az ennél nagyobb keresztmetszeteknél biztosan szükséges utólagos hőkezelés. A magam részéről a HSS-anyagokat javasolnám késkészítéshez, ennél nem szükséges ilyesmi. Az ELGA 312 pedig a legolcsóbb ( 170 ft/db- 2,5 mm ) ilyen tulajdonságú hegesztőanyag. Ezt minden acélhoz lehet alkalmazni, nagyon jó tulajdonságú pálca, könnyen szép és jó varratot lehet készíteni a hegesztésben gyakorlatlanabbak részéről is, viszont hűléskor igen kellemetlenül pattog a salak és könnyen beleég a bőrbe, szembe, úgyhogy óvatosan... Remélem, tudtam segíteni !
További szép napot !
" egy problémára adható válaszok közül mindig a legegyszerűbb a helyes"
Pjanos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.09.06. 19:16

Re: A vas _ avagy műszaki ügyek

Hozzászólás Szerző: Pjanos »

Szalokik tanácsára korábban én is HSS anyagot hegesztettem sima szénacélhoz. Azóta is tökéletes. K1-es anyagot nem próbáltam.
üdv
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: A vas _ avagy műszaki ügyek

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

A gyorsacél hegesztése izgatott, mert főiskola óta ennyit felejtettem volna az nagyon zavart! :(
Mi nap volt szerencsém beszélgetni az egyik ismerősömmel aki a BME, Győri Egyetemen hegesztést tanít. Elmondta, hogy gyorsacélt lehet hegeszteni, de nem össze, hanem felrakó hegesztésként. A hegesztési varrat levegőn hűlve is beedződik.
Mindenkire rábízom a vita lezárását. :D ;) :)
Üdv. Pozsi
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég