Most készült!

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
fakéz
Hozzászólások: 190
Csatlakozott: 2012.01.12. 07:26

Re: Most készült!

Hozzászólás Szerző: fakéz »

Ezt is karácsonyra készítettem: gledítsia fából, natúr paraffin olajozva.5112
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Most készült!

Hozzászólás Szerző: Robo »

Sziasztok!

Nagyon boldog Újévet kívánok nektek, egészséget és jókedvet a pörgetéshez. Hozzá elegendő aprítani való fát.
A Karácsony nálam sem telt el ajándékkészítés nélkül. Az esztergáról most ez a daráló esett le, diófából olajozva került elajándékozásra.
5128
Üdv, Robó
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Most készült!

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Szia Robó!

Ügyes kis szerkezet, no de már ha itt tartunk: egy ismerősömnek ajándékoztam még karácsony előtt egy tálat, és hát egyből jött a felkérés, hogy az egyik kollégájának aki februárban megy majd nyugdíjba nem tudnék-e egy bors-őrlőt csinálni (megrögzött bors mániás az úr) , csekély 80 cm hosszú szárral?

Te mint gyakorlott bors-őrlő készítő (és a fórum többi tagja) mint mondanál / mondanátok egy ilyen kérésre?
Az első kérdésem rögtön az volt, hogy hogyan oldom meg a mechanikus részt? Én még soha nem készítettem bors őrlőt...

A második gondolatom meg az volt, hogy OK, veszek egy tescós bors őrlőt, azt gyakorlatilag úgy ahogy van meghagyom, csak valahogy a nyelét újraesztergálom, hogy a kívánt hossz meglegyen... vagy ez azért eléggé egyszerű megközelítés, ugye?
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Most készült!

Hozzászólás Szerző: Robo »

Szia Kiscsiszi!

Látom szívesen állítanak ismerőseid nehéz feladatok elé. :k
Egy ilyen hosszú darálónál igazán gondot a lyuk fúrása okozhat. Általában 25 mm átmérő a belső furat. Kérdés van e megfelelően hosszú fúród. Ha nincs meg lehet oldani fele hosszúval is, kétoldali fúrással. Nem mindíg sikerül azonban a két furat pontos találkozása, mint az alagút fúrásnál ha a hegy kétoldaláról indulnak. :P
Ha elég hosszú a fúród, problémát okozhat az esztergád ágyhossza, ha a szegnyeregbe fogott fúróval akarsz fúrni. Legalább a furat kétszeres hoszával kell számolni a csúcstávolsághoz.
Én pont emiatt a leghosszabb darálóm kézi fúróval fúrtam, és azután tettem az esztergára.
5129 5130 4943

A furat persze csak a daráló testén megy végig, a tekerőt nem kell beleszámolni. A 80 cm-es darálód meg lehet oldani formától függően mondjuk 60 cm-es furattal, ami azért még mindíg okozhat fejtörést.

Maga a darálómű nem gond ebben a méretben sem. Vannak hosszúak is, a szárat meg lehet toldani, esetleg hosszabbra kicsrélni.
Mindenesetre szép kihívás, de ha csak 70 cm-re sikerül szerintem azzal is boldog lesz a tulajdonosa. ;) Sok sikert hozzá!
Üdv, Robó
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Most készült!

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Sziasztok!

Köszi Robó, még emésztem egy kicsit amit leírtál. Jah, az én ismerőseimnek vannak ötletei, nem hagynak pihenni.... :)

Addig is, amíg töröm a fejem a bors darálón, íme néhány tárgy, amivel a karácsonyi szünetben szórakoztattam magam:

1. Tollak és tolltartók.
Karácsony előtt ezekre álltam rá, tökéletes ajándéknak bizonyult. :)
Körte, dió és szilva tollak, hozzá való dobozokkal, nyitható, csúsztatható és levehető fedővel.

5132

2. Egy karkötő a páromnak.
Mert megérdemli. :k
Dióolajjal kezelve.

5133

3. Végül egy körte tál. Ez szombaton készült, mert elirigyeltem Fakéz tálját, amit a székesfehérvári találkozón pörgetett kb 30 perc alatt.
Én viszont le se írom, mennyi munkaóra van benne.... koc:

Átmérő: 24 cm.
Dióolajjal kezelve.

513651355134
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
sjozsi
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2012.12.09. 13:32

Re: Most készült!

Hozzászólás Szerző: sjozsi »

Szia Robo!

Írod: "Maga a darálómű nem gond ebben a méretben sem."
Rendben, de hol lehet beszerezni csak a darálóművet?
Üdv: Sjózsi.
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Most készült!

Hozzászólás Szerző: Robo »

Szia Sjózsi!

Bocs, tényleg kihagytam a reklám helyét. Pótolnám akkor pár linkkel, sajnos technikai okok miatt csak külföldi boltokat tudok ajánlani. :roll:
Alapvetően kétféle darálómű létezik, a hagyományos acél ill. kerámia.
Az acélt könnyebb beépíteni, esetleg hosszabb szárral ellátni (a szárat cserélni). A szemcse finomság általában felül a menetes gombbal állítható, nem túl jól.
A Crushgrind kerámiához spec kés kell az alámetszett peremet kialakítani. A finomság állítás alul történik egy tekerő gombbal, nagyon jól használható. A crushgrind mellett szól még, hogy nagyon jól darál, egy tekerésre többet ad mint az acél. Én már kizárólag ilyet használok. Kapható különböző szárhosszal (470 mm a leghosszabb), a köztes méreteket a szár méretre vágásával készítheted. A szár hosszabbítása nem megoldható ismereteim szerint, 5 szögű alu profil a szár, kerestem de nem láttam ilyen anyagot sehol.

Hosszú darálókhoz amihez rövid a Crushgrind, lehet az acélt használni. Én egy másik kerámiát használtam (ld. a 3. linket alább), amihez találtam 5 mm-es 4szög rozsdamentes szárat egy osztrák boltban.

Boltok ahol darálóműveket kapni: Axminster, Drechsel & Mehr, Drechselbedarf, Drechselzentrum

Alternatíva lehet, ha veszel olcsóbb darálót és kiszereled belőle a lényeget.
Üdv, Robó
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Most készült!

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Sziasztok!

Még mindig a fehérvári találkozó bűvöletében....

Egy kis bükk tányérocska, 24.5 cm átmérővel, 5 cm magassággal. Dióolajjal bevonva.
Megkűzdöttem a csiszolásával (nem is sikerült), na de hát nem sikerülhet mindig minden.

5149 5148 5146 5147

Szintén bükk "kínáló" (talán).
Átmérő (legnagyobb szélesség): 14 cm, magasság 5 cm. Dióolajjal kezelve.
Igazából nem tudom mi a rendeltetése, talán asztali dísz, talán kínáló. Lehet szavazni. :)

5152 5150 5151

Végül némi barackság.
Kínáló, 12.5 cm átmérő, 5.5 cm magasság és dióolaj.

5153 5154

Szép napot!
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Most készült!

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Sziasztok!

Nos, gondoltam nekiugrom, és csinálok egy karély tálat.
Hát, nem sikerült... Viszont ez lett belőle. Nem szép, de legalább pörgettem valamit, és repült a forgács.

5189 5188 5187

Rá kellett jönnöm, hogy karély tálat nem (sem) egyszerű készíteni. :koc
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Most készült!

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia kiscsiszi!

Mi a bajod vele, nagyon jól néz ki.
Ha szabad tanácsot adni, először próbálkozz olyan karéjtállal amin kívülről és belülről is egyenesen kúpos.

Egy nyelvészeti kérdés karélytál vagy karéjtál ?
Üdv. Pozsi
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég