Saját készítésű szerszámom!

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Kiscsiszi: Nincs új a nap alatt. :koc A kedvedért kis kiállítást rendeztem. koc:

5169

A nyelek színe egyenes arányban van a használattal, minél sötétebb annál többet használtam.
Nekem még sosem akadt el a késtartóban. A hosszú nyelek " előnye", hogy a gépágy útban van. :lol:
Üdv. Pozsi
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Na ugye, hogy ugye! :l

Amúgy köszi! ;)
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: kovi »

Pozsi írta:Szia Kovi!

Többször leírtam már, hogy a gyorsacél nem a hegeszthető acélok közé tartozik.
Szia Pozsi!

De azért ezt nem kell szentírásként venni ugye? :k Mert lehet, hogy felétek nem, de felénk igen!
Én maximálisan elismerem a Te tudásodat és hozzáértésedet, ezért nem szívesen ellenkezem. DE én HEGESZTÉSSEL toldattam meg a fairtoolnál vásárolt HSS betétkéseimet. Akár belefér a tudástáradba, akár nem. De tudod mit, csak a Te kedvedért holnap készítek képet róluk.

Amit Kiscsiszinek írtam az tapasztalat és jó indulatú segítség, nem légből kapott okoskodás. Hiszen mindkét módszert kipróbáltam.

Kovi
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Kovi!

Vannak a világnak törvényszerűségei amit meg lehet erőszakolni, de attól még a törvényszerűség igaz.
Találtam egy jó hasonlatot.
A tudomány mai állása szerint már van arra lehetőség arra, hogy férfit nővé operálják és arra is van lehetőség, hogy nőt férfivá, de senki nem gondolja azt, hogy az így létrejött személy egyenértékű azzal aki annak született.
Ugyanez van a hegesztéssel is. Tudom, hogy valahogy meg lehet hegeszteni (gányolni) a gyorsacélt, de az is biztos, hogy előbb-utóbb el fog törni és nem a hegesztés fog eltörni, hanem a hegesztés mellett.
A tudástáramba sok minden belefér annak elfogadása is, hogy valaki a saját feje után megy.
Üdv. Pozsi
egrib
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2015.04.05. 19:49

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: egrib »

Kedves késhegesztők!

Mint karosszérialakatos aggódva olvastam a HSS acél hegesztéséről szóló ötleteket. Én 30 éve vagyok a szakmában és főleg CO hegesztőgépekkel dolgozunk. Azt nem mondom , hogy nem hegeszthető a HSS acél, de mivel a normál CO huzal szerkezete, széntartalma teljesen más mint az említett HSS acélé nem javaslom ezt a megoldást. A hegesztéskor keletkező " vegyes " ömledék szerkezetileg teljesen más tulajdonságokkal bír majd mint az alapanyag, ezért a varrat szélénél a törés veszélye igen magas!!! A törés nem törvényszerű, de a kockázati tényezők miatt én nem használnék soha olyan kést amit hegesztéssel toldottak, vagy bármilyen jellegű hegesztés van a kés bármely pontján. Ha már nagyon muszáj , hegesztési módszerként javasolnám az AWI hegesztést HSS adalékanyaggal!

Az egészségünk és a kezünk épsége nem ér meg ennyi kockázatot szerintem.
Pozsi nem szívesen , de osztom a véleményed! :)
Forgáccsal teli napot kívánok!

egrib

Üdv

Egri Béla
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: kovi »

Szia Béla!

Köszönöm a szakértő véleményedet, amit maximálisan el is fogadok. Én is azt ajánlom mindenkinek, hogy vegye figyelembe, ha sk szerszámot készít, hogy ne történjen baleset.

Szia Pozsi!

5177 5176 5175

Itt van pár kép a "gányolt" hegesztéssel készült késekről. (az egyik még nincs elkészítve)

El kell ismernem, én egyáltalán nem értek a hegesztéshez. Ezért nem megyek bele a szakma rejtelmeibe, hanem egyszerűen leírom a tapasztalataimat.

Összesen 5db ilyen holker vésőm van 8mm-től 16-mm-ig, és Kb. 4 éve használom őket. Egyikkel sem volt még semmilyen problémám.
Pedig a 16-os az egyik nagyoló vésőm, ami azt jelenti, hogy 6-8mm-es fogásmélységgel használom.

Talán érdemes tisztelni azt aki 50 évet már eltöltött a szakmában, így nem megerőszakolja a dolgokat, hanem megcsinálja. Jól!
Ezenkívül, ha Szalóki még itt lenne, akkor tudna neked mesélni a HSS anyagok elektródával történő hegesztéséről.
Vagy Dervis arról, hogy milyen tökéletesen lehet rézzel forrasztani a HSS-t a sima szénacélhoz. (Nekem is van belőle)

Állítom ezt annak ellenére, hogy szerinted a gyorsacél a nem hegeszthető acélok közé tartozik.


Üdvözlettel


Kovi
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Sokáig gondolkoztam, hogy a témában megszólaljak, vagy sem. Utoljára olvastok tőlem, hogy a gyorsacél hegesztésére bármilyen formában reagálni fogok.
Mindenki szíves figyelmébe ajánlom ezt a hegesztési zsebkönyvet:
http://mmfk.nyf.hu/heg/
A szerzők hegesztési szakmérnökök, a hegesztők (szakmunkástól, mérnökig) alapkönyve.
Első fejezete http://mmfk.nyf.hu/heg/index2.htm foglalkozik a hegesztés anyagismeretével, a hegesztés során kialakuló varratok metallurgiájával.
Az 1.9 táblázatban összefoglalták, hogy mely ötvözők, hogyan befolyásolják a hegeszthetőségi tulajdonságokat.
(Aki szeretne otthon hőkezelni az 1.8 táblázatban megtalálja a futtatási színeket.)

A fejezet, vagy a zsebkönyv elolvasását, megértését követően mindenkinek a saját belátására bízom, hogy a gyorsacélt egy sima szerkezeti acélhoz, hogyan és mivel hegeszti össze.
Üdv. Pozsi
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Elkészült a 8 és 12 befogóm a késkészítőmhöz.
5179

Ezen felbuzdulva készítettem egy 8 mm kést.
Ha már benne voltam a köszörülésben Robo álltal megosztott kést is elkészítettem.
Kosaras Györgynél láttam valamikor Vasadon ezt az üregelőt, kéresemre FB-n megosztotta a méretezett kést. Egyszer már próbáltam elkészíteni, akkor teljes kudarc övezte a próbálkozásomat. Most az első gyorsacél betétet sikeresen eltörtem a próba alkalmával. A második elkészítése során már figyeltem az első hibájának a korrigálására.
51815180
Üdv. Pozsi
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Szia Pozsi!

Indíthatod a vállalkozást ;)
Tálvésőt vállalsz?
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
kali
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2012.01.12. 12:32

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: kali »

Sziasztok!
Az utóbbi időkben a fórum olvasgatásában merült ki a faesztergályos tevékenységem. Nézegettem a kaparókést amiről itt szó volt és úgy döntöttem csinálok én is egyet. Itt volt a remek alkalom, hogy kipróbáljam a HSS anyag fúrását. Tömör keményfém fúróval minden gond nélkül fúrható. D20 köracélból csináltam szárat és M8 csavarral rögzítettem.
52595260
A puha, korhadó nyárfán is elfogadható felületet produkált. A következő próba majd keményfán lesz.
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég