Saját készítésű szerszámom!

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
szalokik
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.01.14. 10:47

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: szalokik »

Pozsi írta:Sziasztok!

Szeretném segítségeteket kérni, szeretnék üregelő kést készíteni, de nem láttam még.
Mire kell odafigyelni a konstrukciónál, hogy kell élezni?
Sziasztok !
Pozsi, az üregelő készítésekor a legfontosabb dolog, hogy a kés a fogásból kifelé forduljon, de befelé, ahogy az anyagra feltámasztod fogásvételkor. A kezdeti időszakok kései szinte mind kaparó-kések, a legegyszerűbbek, amik Mikapu által említve is lett: a gyalukésből készített kaparók, illetve ezek változatai, ahol is a rapid ( HSS ) valamely módon kés-szárra van rögzítve.
A későbbi időszakok kései a gyűrűs, horgos kések, amik mind éllel vágnak, ezáltal a felület és a forgács is más jelleget ölt. Ezek egyformán jól vágják a nyers és a száraz anyagokat is. A kialakítás legfontosabb szempontja, ( szerintem ) hogy legyen háta a késnek, amire feltámasztva az anyagon jól szabályozható a fogásvétel.
A magam részéről hajlított horgot használok, ami nagyon alkalmas a különféle formájú alakzatok belső megmunkálására, erről teszek fel képeket nemsokára.
További szép napot !
" egy problémára adható válaszok közül mindig a legegyszerűbb a helyes"
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Átalakítottam 824 ezt a gyűrűs kést.

Ez lett belőle.
1164 1163
Üdv. Pozsi
gurfa

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: gurfa »

Szia Pozs!
Az SK késedet nézve, eszembe jutott, hogy én is valami hasonlót csináltam.
Elő is kerestem a képeket, és felteszem ide.
1170 1171 1172 1173 1174
Gondolom, sokat nem kell róla írnom, a képek magukért beszélnek.
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Gurfa!

Mekkora a vágóél és a középső henger között a magasságbeli különbség?
Milyen sűrűn használtad ezt a kést?

Nem régen készült el a hajlított üregelőm.
1186 1185

A kérdésem milyen az éle? Mert siker élményem nem volt használatakor.
Üdv. Pozsi
Avatar
szalokik
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.01.14. 10:47

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: szalokik »

Sziasztok !
Pozsi, nekem amikor kaparó üregelőket használtam, mindig az volt a problémám, hogy sosem fejeződött be az üregelés, csak abbamaradt és csiszolva lett. Amikor úgy éreztem, hogy már majdnem jó, mindig sikerült " belenyúlnom" az anyagba és újabb és újabb köröket eredményezett. Csapágy-gyűrűs kést sosem készítettem, mert a többiek tapasztalatából azt szűrtem le, hogy nem tartós élű szerszám, így fordultam a horgok felé, ami végülis véglegesnek tekinthető nálam, mint üregelő szerszám. Nem feledtem el az ígért képet, ahogy lehetőség adódik, felteszem.
További szép napot !
" egy problémára adható válaszok közül mindig a legegyszerűbb a helyes"
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Ez valójában nem szerszám, hanem annak élezéséhez segédeszköz.
Csak kézből nem ment jól a vizeskövön fenés*, pozícióban tartó eszköznek ezt a facsövet készítettem egy ékpárral és bevált.
*Mindig elugrált, ha jobban a kőhöz nyomtam azért, ha nem eléggé, akkor meg azért.
A segéddel biztosan a vezetőtámasztéknál tudom tartani a kést, így végig szépen fent tiszta felületet és élet kapok.
Persze van ehhez fémből (öntvény), csavarral rögzíthető bolti eszköz is, de azt tovább tartott volna beszerezni, meg többe is került volna.
1188
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Mikapu nagyon ötletes, ezt csak fenéshez használod, vagy köszörüléshez is?
Üdv. Pozsi
Avatar
szalokik
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.01.14. 10:47

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: szalokik »

Sziasztok !
Ahogy ígértem, feltettem a képet az sk. horgomról, nekem nagyon bevált. A legutolsó két talin is ott volt Fehérváron, aki jelen volt, láthatta, és próbálhatta is. 1196
Mikapu, az általad linkelt horogból Fakéznek van, nagyon dícsérte, magam is próbáltam a találkozón. Véleményem szerint ez is rapidból van, de kovácsolt kialakításssal. Határozott késtartást igényel, harapós darab. Mivel a lehetőség adott a készítésre, így gyári késekkel nem foglalkozom, igen borsos árban vannak, hobbi szinten ez szerintem horrorisztikus.
A horgom egy 12x12-es(mm) 3 cm-es rapid darabból készült, felhegesztéssel került a 12-es kés-szárra, majd kialakítás után lett elgörbítve. Ennek a célja, hogy lehetőleg minden üregelő művelet megoldható legyen extrém késfogások nélkül. A kés nem általános késtartó-síkban dolgozik, hanem alatta, a cél, hogy minden megmunkálás esetén haránt-vágásban dolgozzon.
További szép napot !
" egy problémára adható válaszok közül mindig a legegyszerűbb a helyes"
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Pozsi: Csak fenéshez, mert a köszörűmön nincs ez a vízszintes rúd, amihez a fagyűrű beakadhatna. Ha lenne, lehet hogy köszörüléshez is lehetne használni.

Szalokik: Igen, Fakéz dicsérte én is próbáltam nála: valóban jól használható, csak hát ára van. Amit horgot készítettél, gondolom sok köszörüléssel készítetted el az alakját, jó sok munka lehetett, viszont csekély költségből készülhetett. Jól látom, hogy a szerszámnyél tengelyvonalából erősen kiáll oldalt a vágóél? Nem szokott aláfordulni?
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég