Saját készítésű szerszámom!

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
bencezug
Hozzászólások: 142
Csatlakozott: 2012.01.11. 07:09

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: bencezug »

Szia Mikapu 3!

Az üregelő késeket én ilyen pótkarral láttam el, és a kés simán forgácsol.
Avatar
szalokik
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.01.14. 10:47

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: szalokik »

Mikapu3 írta:Pozsi: Csak fenéshez, mert a köszörűmön nincs ez a vízszintes rúd, amihez a fagyűrű beakadhatna. Ha lenne, lehet hogy köszörüléshez is lehetne használni.

Szalokik: Igen, Fakéz dicsérte én is próbáltam nála: valóban jól használható, csak hát ára van. Amit horgot készítettél, gondolom sok köszörüléssel készítetted el az alakját, jó sok munka lehetett, viszont csekély költségből készülhetett. Jól látom, hogy a szerszámnyél tengelyvonalából erősen kiáll oldalt a vágóél? Nem szokott aláfordulni?
Sziasztok! Mikapu, viszonylag hamar elkészül egy ilyen horog, kb. fél-háromnegyeg óra, valóban csekély költséggel. Az aláfordulás ennél a szerszámnál nem probléma, a fogásból így kifelé fordul, nem okozva semmilyen gondot. Mivel én elég vastag nyelet használok, így azt könnyebb megtartani, mivel csuklóból fordítom fogásba, így azt benntartani kell. A horog általában lefelé lóg, inkább húzni kell, mint tartani.
Amúgy a kovácsolt rapid tervét magam is fontolgatom, a múltkoriban össze is raktam egy mobil kovácstüzet és a nagy üllőmhöz is készült egy fém talp....
További szép napot !
" egy problémára adható válaszok közül mindig a legegyszerűbb a helyes"
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Pozsi: A témára visszatérve, kipróbáltam, hogy az ötlet használható-e köszörűhöz is. Íme az eredmény:
1223
Tehát használható, csak a fagyűrű vagy cső méretét kicsit igazítani kell, hogy mihez fog támaszkodni és ott mennyi a hely. (A fa csőben itt is ékkel szorítom be a vésőt.) A köszörű kis asztalkája esetén kisebb átmérőjű segéd kellett, az eredeti nagyobbal nem boldogultam.
Ha a köszörű jobb és baloldali korongja előtti kis asztalkákat leszedném és a helyükre egy, mindkét korong előtt átmenő keményfa lécet tennék (alul az asztalkák csavarhelyeihez rögzítve két ponton), azzal lehet hogy még könnyebben lehetne ezt a segédeszközt használni. Lehet hogy majd ezt is kipróbálom.
Apropó: a facső cseresznyéből készült. Belső átmérő 12 mm a 10-es tálvésőhöz, külső átmérőt és hosszat nem mértem, csak szemre készült.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Most készült el, igaz nagyobb részt nem az én érdemem.
1930 1929 1928
Kipróbáltam, használata biztos, nagyon jól lehet vele forgácsolni, de olyan furcsa közben, mintha valaki más is fogná a vésőt.
Üdv. Pozsi
Avatar
Morovik
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2012.01.12. 05:40

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: Morovik »

Szia Pozsi!
Gratulálok szép munka!!!de menyire lehet vele finoman dolgozni , menyire kezes vagy csak szokni kell?Sok örömöt és lássunk sok szép alkotást. :D
"Soha nem késő,hogy azzá válj ami lehettél volna" (George Eliot)
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Elkészült a késtartóm a 16x3 betétkéshez.
1946 1948 1947
A képek szerintem magukért beszélnek.
Üdv. Pozsi
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Üdvözletem!

Látom, mindenki saját maga szereti a késeit elkészíteni, amely - valljuk be - nem mindenkinek adatik meg. Például nekem, mert....

a) sajnos szerszámacélt nem tudok beszerezni
b) ha sikerülne is, egyenlőre nem rendelkezem a megfelelő gépesítettséggel, hogy belefogjak egy ilyen projektbe (na jó, egy köszörű gép azért nem egy akkora beruházás, csak hát...)

A kérdésem tehát az lenne (tűnjön bármekkora blődlinek is), hogy kereskedelmi forgalomban beszerezhető üregelő horgok/kések kaphatóak?
A problémám ugyanis az, hogy üregelési problémával kűzdök, ezért már az is megfordult a fejemben, hogy kezdőként kipróbálnék egy, a fémesztergákhoz használatos, cserélhető lapkás kést...

Pl egy ilyet:

1993

A véleményeteket kérném ez ügyben. Köszönöm!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára kiscsiszi 2013.01.28. 13:20-kor.
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia kiscsiszi!

Meg kell, hogy cáfoljalak. Szerszám acélt be tudsz szerezni, úgy keresd, hogy gyorsacél, vagy rapid acél általában betétkés formájában tudod beszerezni.
A köszörű az alapfelszerelés minden esztergályosnál legyen az fa, vagy fém.
Kaphatóak kereskedelmi forgalomban üregelő horgok kések, szerintem Mikapu írásait átnézed, akkor több helyet is javasol, igaz borsos az áruk.
Mikapu3 írta:szalokik: Erre gondolsz?
http://drechslershop.de/drechselwerkzeu ... artel.html
Ahhoz, hogy használni tudd a fémeszterga késeket olyan szerkezetet kell a gépre készíteni, amivel használni tudod. Én nem ajánlom.

Egy kérésem lenne, a képet az albumodba töltsd fel és ne csatolmányként tedd a hozzászólásodba.
Üdv. Pozsi
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Helló!

OK, köszi, javítottam a hozzászólást!
Köszi, rákeresek a gyorsacélra. Az általad becsatolt linken a 83 eurós kés nálam nem játszik egyenlőre, az nyílván tapasztal szakembernek éri meg inkább.
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Saját készítésű szerszámom!

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

További (egyben nagyon olcsó) gyorsacél forrás: bármelyik szerszámélező vállalkozás, ahol faipari gyalugépek késeit is élezik. Ezek ugyanis gyorsacélból vannak és van egy pont, mikor már annyira elköszörülték, hogy nem lehet már befogni. Ilyenkor vagy eldobják, megy MÉH-be, vagy valamilyen más kés készül belőle. Pl a 3 mm-esből nagyszerű leszúrókés készíthető. Ugyanez a vastagság kicsi kaparóhoz is jó lehet, de ahhoz már inkább 5-7 mm vagy még vastagabb az igazán jó. A flex-be fogható 1mm-es gyorsacélhoz való vágólappal könnyen méretre vágható. Majd a célnak megfelelően lehet köszörülni. Ha viszont ki is akarod fúrni a rögzítéshez, az már izgalmasabb, csak ehhez való fúróval van rá esélyed és oszlopos fúróval, sikattyúval rögzítve, de még kérdezz rá az ebben tapasztaltabbaknál.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég