Excenter faesztergához

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Shiva72

Excenter faesztergához

Hozzászólás Szerző: Shiva72 »

Sziasztok!

Talán olvastátok a "keres-kínál" topikban, hogy végeredményben sikerült szert tennem egy műszerész esztergára. (Nem gyári, egy nagyon jól képzett lakatos mester csinálta, masszív, pontos gép)

Ezáltal lehetőségem nyílt végre, hogy pár régóta dédelgetett tervemet megvaslósítsam a faesztergámhoz.

Elsőként egy excentert gyártottam, amellyel excentrikus esztergálást, mintázást lehet kélszíteni.
(a szerkezet által készíthető tárgyakak majd később bemutatom)

819818817

Üdv: T.
gurfa

Re: Excenter faesztergához

Hozzászólás Szerző: gurfa »

Szia totoni1010!
Annak kimondottan örülök, hogy sikerült beszerezned a rég óhajtott esztergagépet.
De, még jobban, hogy sikerült máris meglepni bennünket egy hasznos készülékkel.
Nagyon hálás lennék, ha itt, vagy privátba, rajzot is adnál ehhez a praktikus kütyühöz.
Már nagyon várom, hogy megmutasd, amit ezzel a szerkezettel pörgetsz.
Gratulálok, nagyon precíz munkának látszik.
Shiva72

Re: Excenter faesztergához

Hozzászólás Szerző: Shiva72 »

Szia!

Csináltam rajzot mérettekkel, de csak skicc.... ha az megfelel, akkor majd bescannelem és elküdöm!

Üdv: T.
gurfa

Re: Excenter faesztergához

Hozzászólás Szerző: gurfa »

Szia!
Előre is köszönöm. Majd néhány sorba, azért írd le a tapasztalataidat. Nagyon kíváncsi vagyok rá. :)
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Excenter faesztergához

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia totoni1010!

Ne hagyj tudatlanul meghalni. tedd közkincsé, mert a képek alapján nem jöttem rá a működésérére.
Üdv. Pozsi
Shiva72

Re: Excenter faesztergához

Hozzászólás Szerző: Shiva72 »

Sziasztok!

Ígéretemhez híven pár info (még nem teljes, majd még fotózok, meg rajzolok!)

Adott egy fő "tányér" amelynek a hátulján inverz kúpos horony van kialakítva (az UNI-MAX-os gyűrűs tokmányhoz való befogás céljából)
A fő tányéron excentrikusan ki lett képezve esztergálással egy fészek, amelybe egy ugyanakkora "kis tányér" helyezkedik el, megvezető csappal, csavarozással (a hátoldal felől)
Erre a "kis tányérra" egy csap kerül (pontosan a nagy tányér forgási középpontjába) amelyre maga a fej van rögzítve.
A nagy tányér oldalán egy hernyócsavarral fixálható a kis tányér, a fejen lévő 2 db 5-ös imbuszcsavar pedig a fej szögének beállítására és az UNI-MAX-os tokmányhoz rendszeresített hernyótüske befogásához.

Ezen a képen a nagy tányérba szerelt kis tányér, valamint a rajta lévő csap látható. (a rajzon a csap méretezése bal oldalon van)
839

Ez maga a fej, alulnézetben. ebbe a 12-es furatba kerül a csap, és a csap "H"-alakú kialakítása végett az imbuszcsavarral rögzíteni tudjuk az adott szögpozícióba.
840

Ez a rajz egyik fele, a másikat elkevertem a műhelyben, de amint megtalálom, azt is feltöltöm.
841

Összegezve a dolgot:
- állítható a kis tányér elfordulási szöge, ezáltal a kis tányéron lévő csap a teljes forgásközépponttól eltolható, "excentralizálható". Állítása a nagy tányér oldalán lévő hernyócsavarral.
- állítható a fej elfordulási szöge ( a fej oldalán lévő imbuszcsavarral rögzíthető) így egy adott minta elfordítva ismételhető.

Hogy rávilágítsak, milyen jellegű mintázat alakítható ki ezzel a szerkezettel, mutatok pár példát:

842

Üdv: T.
Shiva72

Re: Excenter faesztergához

Hozzászólás Szerző: Shiva72 »

Sziasztok!

Ma tesztelgettem egy kicsit - minden terv és konkrét elképzelés nélkül - az excentert.
Beskáláztam a fejet, 10 fokonként plusz a 45 fokoknál egy hosszabb jellel, valamint az excenter tányért is jelekkel láttam el (0,5 mm-enként a forgástengelytől való eltolás értelmében)

A szerszám jól vizsgázott, egyedül annyi problémám volt, hogy csinálnom kell hozzá vékony, hegyes, speciális beszúró késeket, mert a jelenlegi késekkel nem lehet szép mintázatot beszúrni. (nem téma, holnap legyártom őket :) )

Nos hirtelen enny, a teszt eredménye: (nézzétek el a pontatlanságokat, illetve a kidolgozatlanságot: ez valóban csak egy NYERS teszt, utómunka és számítás nélkül)
843

Üdv: T.
gurfa

Re: Excenter faesztergához

Hozzászólás Szerző: gurfa »

Szia!
Nagyon szépen köszönöm a kimerítő válaszaidat, és a csatolt képeket.
Talán, még egy olyan kérésem lenne, hogy a gépre szerelve, egy fotót, ha lehetne.
Köszi,
Shiva72

Re: Excenter faesztergához

Hozzászólás Szerző: Shiva72 »

Szívesen!

A többit: amint lesz megint egy kis időm, mert most elhavaztam egyéb munkákkal.

Üdv: T.
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

Re: Excenter faesztergához

Hozzászólás Szerző: farongáló »

Sziasztok!
Nekem is tetszik ez az excenteres szerkezet.
Lenne egy bővítésem, a facsavaros fölfogatáson kívül lehetne
egy síktárcsát készíteni. A hátuljáról facsavarokkal lehetne rögzíteni
a megmunkálandó anyagot vagy egy fából készült befogót. :idea:
Remélem nem hülyeséget írtam.
Üdv: farongáló.
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég