Fakártevők

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Fakártevők

Hozzászólás Szerző: Robo »

Sziasztok!

Biztosan már sokan közeli ismeretségbe kerültetek a szúvakkal és hasonló farontó bogarakkal.
Nálam most hangosan csámcsognak a szárításra félretett, felvágott faanyagban.

Tudtok e valamilyen hatékony módszert a szúvak semlegesítésére, vastagabb faanyagban? Én bekentem egyfajta szú ölővel, de nem elég meggyőző, szerintem a mélyebben megbúvó lényeket nem nagyon zavarja.

Azoknál a daraboknál, ahol a méret engedi most mikrózással próbálkozom. Remélve az a fa belsejében is utoléri a haszontalan betolakodókat.

Üdv, Robo
Üdv, Robó
Avatar
fakéz
Hozzászólások: 190
Csatlakozott: 2012.01.12. 07:26

Re: Fakártevők

Hozzászólás Szerző: fakéz »

Szia,Robo!
Ismerek egy faolajokból összeállított német szabadalmú csodaszert:Jobeck a márkaneve.Egy volt évfolyamtársam forgalmazza: Fónagy István mobilja:+36 309 448 820.Biztosan tud korrekt tanácsot adni. üdv:fakéz
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Fakártevők

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Kedves Robo:
Én is a Fónagy István forgalmazta Jobeck terméket javaslom. További részletek: http://jobeck.hu
Ugyanakkor minden anyag, amit a felületre viszel fel, nyilván csak a felületen hat, a vastag fa mélyében nem. A száraz fa mélyébe hatoló rovar kártevők azonnali kiirtására az egyetlen igazi ellenszer a a gázkezelés, ami behatol a járatokba. Pl. a metilbromid nagyon hatásos, csak a legtöbb EU tagországban tilos a használata, mivel a kezelést követően előbb-utóbb a légtérbe távozik és ott úgynevezett ÜHG-ként (üvegház gáz) működik, hozzájárulva az állítólagos éghajlatváltozáshoz és a föld felmelegedéséhez. No meg a használatához gáztömören záró kamra kell, és mindenféle méregengedély.
Nemrég jártam Túri Alfrédnél, ami nagy élmény volt nekem, hisz megnézhettem jól felszerelt műhelyét, tapasztalatokat cseréltünk, kaptam tőle néhány számomra nagyon érdekes alapanyagot. Nos, ő a korábban vetőmag csávázásra használt kamrájában igyekszik csávázó-tablettável, ami gázt fejleszt az ilyen bogaras fákat megmenteni. Ennek részleteiről és tapasztalatáról kérdezd őt. Itt találod: http://mafk.forum.hu/memberlist.php?mod ... ofile&u=91
Visszatérve a felületkezeléses rovarvédelemre: faanyagvédelmi tanulmányaimból arra emlékszem: ha a száraz fába bemegy a rovar és a fát utólagos védelemre lekezeljük, attól a már benne lévő nem pusztul el, de mikor kifejlődik és kirepül, a felületi védőanyag miatt többé nem jön vissza. A bennlakók nyammogását tehát sajnos tűrnöd kell, hacsak nem tudod gázzal kezelni.
További részletesebb szakvéleményt pl. ettől a cégtől kérhetsz: http://www.fatudakozo.hu/partner/pannon ... lmi_kft/hu
Aztán lehet, hogy nem is szú, hanem kopogóbogár van a fádban. Ugyanis: "A köznyelv tévesen „szú”-nak hív minden a fát megtámadó, abban élő rovart, de nem minden „szú” amit annak nevezünk!" továbbiak: http://fagaliba.con-spirito.hu/?page_id=866 Itt egy másik szakértőt találsz.
Ennyi, szervusz: Miklós
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Fakártevők

Hozzászólás Szerző: Robo »

Kedves Fakéz, Mikapu,

köszönöm a hasznos tippeket. A jobeck szert megnézem, találtam német oldalon is, bár ott drágább mint a magyar oldalon. Mikapu, jól sejtetted, a kopogó bogárral van dolgom. Tegnap a mikrózás hatására elő bujt az egyik darabból több tucat, kis barna kb. 3x1mm-es bogárka, de nem sokáig mászkáltak a fán. Úgy tűnik kis daraboknál a mikrózás hatásos lehet.

A gázosítással nem hiszem tudnék foglalkozni, nincs jól záródó kamrám. Bár egy hordó is megtenné, hiszen nem nagy darabokról van szó. Na még ennek utána járok.

Találtam leírást, ahol a mikrózást is említik, illetve az 55 °C -os hőkezelést. Ezen felül gázosítani lehet inert ill. nemes gázzal (CO, CO2, Argon) ami nem olyan veszélyes és könnyen hozzáférhető, azonban több időt vesz igénybe.

Üdv,
Robo
Üdv, Robó
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Fakártevők

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

A nemesgázok szerintem csak annyit tesznek, hogy általuk az oxigén kizárható, de ezt elég macerás, drága és lassú eljárásnak gondolom.
A mikrohullám nem jutott eszembe, pedig valóban az az igazi olcsó és gyors megoldás akkora daraboknál, amelyek beférnek a mikrosütődbe.
Az 55 fokos hőkezelés híre innét származhat: A FAO IPPC 2002. márciusában tette közzé az ISPM 15 számú szabványát a "A fa csomagolóanyagok nemzetközi kereskedelmének szabályozási irányelvei"-ról. (Guidelines for regulating wood packaging material in international trade) Továbbiak itt: https://www.ippc.int/index.php?id=ispms&no_cache=1&L=0 És itt ha nagyon érdekel, keresd az ISPM 15-öst. A Nematoda, a fenyő fonálféreg nemzetközi terjedésének meggátlására találták ki, hogy a fa csomagolóanyagokat (raklap) legalább fél órás, 55 fokos hőkezelésnek kell kitenni a nemzetközi forgalombahozatal előtt. Néhány éven belül az EU-n belüli forgalomban is így lesz. Ugyanehhez most vizsgálják a mikrohullámos kezelés megfelelőségét is, tehát alapötleted jó, a nagyok is ebbe az irányba fordultak.
A lényeg: ha a rovar visszatérést akarod megakadályozni, akkor a vegyszeres felületkezelés a jó, ha belül kipusztítani akarod, akkor (a) gáz - lényegében otthon megoldhatatlan - (b) mikrosütő - ha belefér - a megoldás. Persze ha van fához szárítókamrád, vagy fűrészüzemes, parkettagyáros ismerősöd, az ő szárítókamrájában az elegendően magas hőfokú és elegendően hosszú kőkezelés is megoldás.
Meg a fagyasztott tésztából dolgozó hazai nevükön látványpékségeknél szekrénnyi mikrosütők is vannak.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Fakártevők

Hozzászólás Szerző: Robo »

Nem tudom bogaraknál az oxigén megvonása mennyire hatékony, valószínűleg elég lassú.
Mindesetre azokat a darabokat, amiket nem tudtam mikrózni, beraktam egy nylon zsákba, kiszivtam a levegőt és feltöltöttem a hegesztő palackból széndioxiddal. már csak hogy addig se érezzék túl jól magukat, amig valami hatékonyabb megoldást találok.

Böngészés közben találtam egy hobbi méretű szárító berendezésre, ha lenne helyem hozzá elgondolkodnék rajta. Aki sok friss faanyaghoz hozzáfér, annak megérné egy ilyet beszerezni.
Nem kell évekig szárítani, tárolni az anyagot.

http://www.logosol.de/alle-produkte/sauno-trockner/
Üdv, Robó
forester

Re: Fakártevők-már bocsássátok meg:

Hozzászólás Szerző: forester »

Szevasztok!
Őszintén megmondom,kinyílt a bicska a zsebemben:nem tudom,hallott-e már v.ki a biológiai sokféleségről-(ne adj isten a biodiverzitásról)-ha nem tetszik akárkinek is hogy csámcsognak a TÖRVÉNY által védett bogarak,azok imágói,lárvái a faanyagokban-stb,az költözzön el egy acél gépek által irányított stb bolygóra,ahol azért,szinte biztosan,felütné a fejét az evolúció v.milyen formája.(HOPPÁ)
Ja kérem,valóban évekig IS lehet szárítani,féltőn óvni a majdan esztergálandó alapanyagot-
és lehet,számomra elképesztő praktikákkal műszárított,műfából is alkotni!
Most ne sértődjetek meg,de ha eszembe jut h. a csodálatos HŐS CINCÉRT,annak bármilyen előfordulását nem a természet csodájaként kezel akárki is-és itt csak megkezdtem a sort,számtalan védendő rovar él az esztergálandó anyagainkban:és ha halljátok a csámcsogást,örüljetek,egy élő bolygón,élő fát,anyagot van szerencsénk munkálni:ÉREZZÉTEK EGYESEK MAGATOKAT LEB....VA!
amúgy,baráti üdvözlettel: :D :D :D
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Fakártevők

Hozzászólás Szerző: Robo »

Sziasztok,

azt hiszem ezen a portálon nincs olyan aki ne szeretné és védené a természetet. Ettől függetlenül léteznek kártevők és hasznos egyedek mind a rovar és állatvilágban, csakúgy mint az emberek között is, utóbbiakban talán túlnyomórészt kártevők. Gondoljunk csak az erdőírtásra.

Mielőtt bárkiben is kárt tenne a nyitott bicska :) , ha jól tudom - de javítsatok ki - nem védett bogárfajjal akadt össze a bajszom, és azoknak is csak egy elenyésző hányadával.
De hogy megnyugodjanak a kedélyek, megígérem, megtartok pár szép fadarabot lakóival együtt a fajfenntartás végett, ha bárki hiányt szenved kopogtató bogárból szívesen küldök.

A többit viszont muszály megóvnom, mivel nincs egy egész erdő ahol kedvemre mazsolázgathatok, azzal a kevéssel kell beérnem ami csurran cseppen.

Talán kegyetlenségnek tűnhet, de pár egyed akaratlan űrhajós kiképzésben részesülhetett, amikor az anyagból pörgettem a minap. A terhelés kb. 240G lehetett 1500-as fordulaton 20 cm-es átmérőn. Bár még mindíg humánusabb, mintha tűzifának minősítem és a bogrács alá teszem. :roll:

üdvözlettel, Robo
Üdv, Robó
Avatar
fakéz
Hozzászólások: 190
Csatlakozott: 2012.01.12. 07:26

Re: Fakártevők

Hozzászólás Szerző: fakéz »

Még a régi mafk-on írtam egy eszmefuttatást a cincérekről. Szerénytelenségnek tűnne, ha
magamat, mint klasszikust idézném, de forester levele nyomán szeretném néhány gondolattal
kiegészíteni a korábbiakat:
Ha valaki a szegény farontókat bántaná, vagy ferde szemmel nézne rájuk, bizony igaztalanul
tenné! Nem a szegény cincér a hibás! Kizárólag az ERDÉSZ mulasztása miatt jöhetett létre
ez a probléma! Ha az ERDÉSZ felkeresné a Főcincért és az alábbi érvekkel megnyerné az
ügynek (akár még egy kis finom puhafával vesztegethetne is), mindenki jobban érezné magát:
1.) Minden erdőben ki kellene jelölni egy-egy „rágófát”-ahol az imágók kedvükre
recegtethetnének. Ez számukra igen előnyös lenne, mert nem kellene a drága idejüket
az erdőben kóvályogva a megfelelően betegeskedő fa keresgélésével pocsékolniuk és a
társas együttlét a szocializációs fejlődésüket segítve gyorsítaná az evolúciós folyamatot.A
bodiverzitás is erősödne, mert ha valaki átrágna a másik lyukába, valószínűleg újabb
szerelmek szövődnének és a kis hőscincér a halálórája nevű kopogóbogárral kellemes
pereceket percegtethetne. Ráadásul nem kellene tartani attól, hogy esetleg szegregációval
vádolnák a cincérek az ERDÉSZT, mert számukra biztosítva lenne az együttrágás öröme.
2.) Az ERDÉSZ is jól járna, mert tudván, hol van a „rágófa”, azt egy tarvágás esetén
érintetlenül hagyva nem követne el TÖRVÉNY-sértést, mert nem háborgatná az
élőhelyet. Ez igazán EU-konform megoldás lenne!
3.) Mi, elvetemült pörgetők pedig nem éreznénk lelkiismeretfurdalást a TÖRVÉNY-
sértés miatt. Nem tennénk ki szegény imágót a centrifugális erő kellemetlen hatásának.
Elképzelem, milyen kínos helyzetbe kerül szegény cincér, amikor éppen a röpnyílás
kialakításán dolgozik és egy nem kellően körültekintő pörgető arra vetemedik, hogy
felteszi a gépre az egészségesnek látszó anyagot és mögpörgeti…A cincér (akármilyen
HŐS) ékessége, a csápja, a centrifugális erő hatására kiegyenesedik és nem fér el a már
kialakított járatban. Így szegény jószág kénytelen még nagyobb lyukat kiképezni -ergo
még nagyobb lesz a kártevés! Ez neki plusz energia befektetés - nekünk még nagyobb
kellemetlenség!
4.) Ha lenne EU-konform módon kijelölt „rágófa”, nem kellene az önző pörgetőket az
ERDÉSZ-nek a törvénysértő magatartásért leb..ni!
Üdv: fakéz

Egy tipikus farontó:
P6300198.JPG
forester

Re: Fakártevők-már bocsássátok meg:

Hozzászólás Szerző: forester »

forester írta: .... Egy élő bolygón,élő fát,anyagot van szerencsénk munkálni: ITT Ennyi javítást úgy érzem,tennem kellett.
amúgy,baráti üdvözlettel: :D :D :D
Agyon szabályozott életünkben,színt visznek nevezett rovarok!(és ne haragudjatok a "lebaltázásért",feltehetően magam sem gondolom annyira komolyan-bár ha találok egy cincér imágót,a pincémben felnevelem,aztán egy betegeskedő tölgy alá kiteszem.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Varifer 2012.04.29. 09:14-kor.
Ok: alaki, megjelenítés.
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég