Gép átépités

Lezárt
Avatar
Dezső
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.05.24. 10:28

Re: Gép átépités!

Hozzászólás Szerző: Dezső »

Üdv Mikapu!
Megtisztelő, hogy így "nyomozol" és segíteni próbálsz a gondomban. Igazság szerint én a Vaterán néztem ki egy E1N eszterga csupasz ágyát, ami 15 eFt-éert elhozható Érdről. Az orsóházam és szegnyergem esztergályos munkái már elkészültek.Van motorom, frekvenciváltóm hozzá. Szóval lassanként az ágyazatra kerülne a sor. Elkezdtem számolgatni, hogy boltban vásárolt anyagokból mennyiből lehetne kihozni.
Szóval nem oly kevés... És a kockázata is ott van, ha nem sikerül a lakatosmunka, csavarodik a váz, stb, akkor a szükséges hézagolások miatt a szerkezet hajlamos lehet a rezgésre. No ekkor jött képbe az öntött gépágy. Ezzel az a baj, hogy a prizmás szánvezetékre nem egyszerű "szedett-vedett" szegnyerget, késtartót ráeszkábálni.
A történet itt, ma kezd mesébe illő fordulatot venni. A horgsztanya szomszédomnak van egy kb 60 éves kecskelábas gépe. A héten rendelt egy újat helyette. Ha minden jól megy, megkapom a régit. Kicsit nagy nekem, még nem tudom, h hova teszem... De hogy lesz helye, az, tuti! Majd beszámolok a folytatásról. Most a körfűrészemet kell befejeznem, ami kb 90 % készültségű. Holnap a lap mögötti nyitó éket kell részerkesztenem. Ehhez is ma martuk meg a vezetéket. Ha elkészül, majd teszek föl 1-2 képet. Addig is üdv mindenkinek, Dezső
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Gép átépités!

Hozzászólás Szerző: kovi »

Sziasztok!


Régi tervem valósult meg pár nappal ezelőtt. Mint tudjátok én is Holzmann D460-as gépét használom, aminek elforgó átmérője a gépágy felett 24cm. Ezt szerettem volna már régóta megnövelni egy kicsit.

Az elmúlt évek alatt összegyűlt pár szép anyagom amiből a 30 cm-es átmérőt is ki lehet hozni, ezért ezeket félretettem szebb időkre. Ami most jött el. 4cm-rel emeltem meg az orsóház és a szegnyereg magasságát. Vásároltam 2db 16cm-es poliamid korongot amíből egy forgácsoló műhelyben készítették el a megfelelő kialakítású magasítókat.

2081 2080 2082

Nem volt olcsó beruházás, mert 6000 Ft volt az anyag és 10000Ft a munkadíj. Sajnos muszáj volt ügyelni a pontos megmunkálásra, hogy a gép továbbra is pontos és stabil legyen.
Tegnap megvolt az első próba is. A képen látható tál D:30 cm, csomoros nyárból készült.

2083 2083

Nem volt saemmi gond pörgetés közben. Ma pedig egy nedves diófából nagyoltam ki egy tálat 28cm átmérővel. Ez már komolyabb dió volt a súly miatt, de a szegnyereggel megtámasztva ez is működött. Száradás után még ebből is lesz min. 26 cm-es áatmérő.

Három előnye van az átalakításnak
1. A tekintélyesebb méret
2. Anyagtakarékosság
3. Sokkal könnyebb dolgozni a gépen, merta vésők nyele egyáltalán nem, vagy sokkal kavésbé akad bele a gépágyba.

Üdv

Kovi
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Gép átépités!

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Kovi: Az emeléshez nyilván hosszabb hajtószíj is kellett. Azt hol vetted?
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Gép átépités!

Hozzászólás Szerző: kovi »

Szia MIkapu!

A legközelebbi ékszíjboltban. De ezt azért tehettem meg, mert én már régen átalakíttam hagyományos ékszíj hajtásra.

Valamilyen rejtélyes okból kifolyólag a régi ékszíjat nekem havonta tönkre tette a gép. A holzmann szerint ez nem garanciális probléma, így meguntam az állandó cserét. valamint azt, hogy posta helyett csomagküldő hozta száz forint helytt 1500-ért.

Üdv

Kovi
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Gép átépités!

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Kovi!

A kopó alkatrészekre senki nem vállal garanciát.
Most elgondolkoztam azon, hogy melyik gépen mikor cseréltem utoljára ékszíjat. Azon a köszörűn amit apámtól örököltem azért kellett cserélnem mert elöregedett és elszakadt.
Te valószínűleg a gép adottságait legmesszebbmenőleg kihasználod. Azzal, hogy megemelted tovább a gép kihasználtságát emelted. Javaslom mielőtt leégeted a motorodat, hogy ellenőrizd a melegedést.
Üdv. Pozsi
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Gép átépités

Hozzászólás Szerző: kovi »

Szia Pozsi!

Igen, figyelek a motorra, hiszen nem tudom mekkora + terhelést jelent a nagyobb tömeg és a hosszabb megmunkálási idő.

Ami miatt én aggódtam, az a min. fordulatszám volt. Egyenlőre nincs rossz tapasztalatom, de lehet, hogy a legelső átételt megváltoztatom, hogy kisebb legyen a min. fordulat.

Az első mondatodra a másodikkkal meg is adtad a választ. Bár kopó alkatrész, de nem 3-4 hetente kell cserélni. Ez valószínűleg olyan titok marad, mint a Tibor vagy laci bácsi motorjának extrém melegedése.
(A forgalmazó meg csak mosolyog a bajsza alatt.)

Kovi
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Gép átépités!

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Sziasztok!

Szerintetek első, saját építésű géphez mennyire lenne ez használható?

http://www.jofogas.hu/zala/Faeszterga_f ... tm?first=1
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Gép átépités

Hozzászólás Szerző: Robo »

Hát a vadi újról nekem más elképzeléseim vannak :lol:
Gondolom a kulcs is csak azért görbe mert így ergonómikusabb a fogás rajta.
Ahogy itt szokás mondani, finger weg!
Üdv, Robó
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Gép átépités

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Kiscsiszi én megtapasztaltam, hogy a saját építésű gép többe kerül, mintha vennél egy gyári gépet. De mint a szalagfűrészből is látszik én sem tudok parancsolni magamnak.
Amit vegyél figyelembe amikor a gépedhez nekiállsz, hogy pontosan fogalmazd meg, hogy mit akarsz, hogy tudjon. Ez a nevezzük főorsónak van egy adott magassága, ami meghatározza azt, hogy mekkora átmérő fog tudni elfordulni az ágy felett. De ez akkor nem fog problémát okozni, ha kifordíthatóvá készíted és akkor az ágy mellett már igen szép átmérőjű anyag el tud forogni. Valamikor régen tanultam módszeres tervezést és a sok módszer között volt olyan is, hogy mielőtt nekikezdenél a tervezéshez egy darab papírra írogatod az ötleteidet és mivel egyedül ötletelsz hagysz magadnak rá sok időt. Amikor lezárod az ötletelést, akkor lehet szelektálni az ötletek között fel lehet állítani egy sorrendet stb.
A legfontosabb amivel az építés során szembe kell nézned a forgácsoló munkát, hogyan tudod megoldani.
Minden esetre jó építést.
Üdv. Pozsi
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Gép átépités

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Helló!

Ez a gép átépítés egy eszméletlen nehéz dolog.

Jó fél (ha nem egy) éve hezitálok, hogy vegyek egy Holzmann/Bernardo faesztergát, M33-as főorsó menettel morse kúppal, és megvagyok egy darabig...
Mondjuk abból is talán a nagyobbikat venném (elforduló átmérő min 30 cm).
Ez - cakk-pakk - 1400-150 e FT, bár az össze horrornak tűnik így elsőre, cserébe a gép emberi erővel mozgatható, tud mobil is lenni, stb, ...
Ha az átmérő nem elég, egy alátéttel még mindig kiegészíthető a gép, az átmérő növelhető. Láttunk erre példát már a fórumon.
Viszont felsorakozott jó pár érv is, hogy mennyire lehet/nem lehet alkatrészt szerezni egy ilyen géphez...

Avagy lássak neki egy olyan főorsónak, mint amilyet anno sjozsi fórumtársunk csináltatott. Akkor viszont akár 50 cm elforduló átmérővel is operálhatok, lehetne akár kifordítható is a főorsó. Viszont kell hogy gyártsak hozzá szegnyerget, kell egy masszív ágyszerkezet, kell villanymotor, stb, stb...

Szóval, nehéz dió. :) Az idő meg csak rohan....
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég