Szárítási eljárások.

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: farongáló »

Szia kiscsiszi!
Van egy tippem! Száraz anyagból esztergályozz. :idea:
farongáló.
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Kiscsiszi: Vagy türelmesebben várni a száradást. Keress a környéketeken olyan fatelepet ahol bérszárítással is foglalkoznak.
Üdv. Pozsi
kerülő
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2014.10.13. 18:26

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: kerülő »

Üdv a Fórumnak!
Ugye,tudvalévő hogy a világ,szerintem kis v-vel- igen -igen robbanékonyan igyekszik változni:gyerekek! a fának,mint feldolgozandó alapanyagnak,vannak fizikai,kémiai stb tulajdonságai-namármost-ha ezeket a dolgokat figyelmen kívül hagyjuk-(olykor,ha elkap a harci hév,engem is)-akkor az esztergált cucc,elreped,deformálódik rendellenesen,stb-igen 1xű ezek ellen védekezni-ahogy az előttem szólók elmondták-száraz anyagból kell esztergálni!!! csak ennyi! türelem kell hozzá, nem mikro-sütő,meg 1ébb lóf... dolgok! Vannak olyan anyagaim,amelyek 20 éve száradnak: türelem, sok fa,szerencse,türelem,sok év-és érdekes,csodák csodája-nem reped a fa!
NEM GÚNYOLÓDNI óhajtottam,csak kézenfekvő dolgokra rámutatni!
kerülő
Avatar
Soma Bear
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2012.05.01. 07:16

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: Soma Bear »

Sziasztok!

Mivel csak nemrég óta foglalkozom a fával lehet, hogy butaságnak fog tűnni amit mondok. Tegnap kivágott almafából esztergáltam ma. Mivel nem a türelmemről vagyok híres ezért azzal nyugtatom magam, hogy már hideg van, nem szárad olyan gyorsan a fa, hogy repedezzen. JA! És nincs fűtött műhelyem sem! :D Azért biztonság kedvéért a saját forgácsa közé tettem éjszakára de lehet, hogy napokig ott lesz időhiány miatt. Egyébként egy madáretető felső része lesz ha megmarad.
Óvd a fákat! Egyél hódot! :)
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Urak!
Csodák pedig nincsenek. A faanyag viselkedése terén ennek esélye szinte nulla. Azzal pedig ne is számoljunk. Ha jól emlékszem: 60-80 mm-nél vastagabb száraz palló a legkifinomultabb fakereskedőnél sem kapható. Bél pedig ebben sem lehet. A 10-15-20, stb cm vastag ág, törzs darabnak, közepén a béllel, mire megszárad akárhány év alatt, nos annak el kell repednie. A szinte 0 esélyű csoda, ha mégsem. Javítod esélyeidet, ha bél mentén átvágod a fát, minden fűrészelt felületet lekensz pvac ragasztóval vagy a már a fórumon többször felsorolt más anyagokkal. Tovább javulnak esélyeid, ha 2-3 cm falvastagságra a leendő késztermék formájára kinagyolod a fát, s eztán lekened ragasztóval, vagy a többi félékkel.
Eztán legalább 2-3-4 hónapi türelmed legyen várni.
Nemrég Fakéz azzal kísérletezett, hogy a még nedves, előmunkált tál szájába beleragasztott egy méretre esztergált (pontos kör alakú) MDF darabot, hogy tál száradás közben kevésbé deformálódjon. Azt mondja: egészen jó eredményt ért el.
Kupa esetén persze a bél benne maradhat az előmunkáltban, de nagyon hasznos nem csak a fölső, hanem a talp részt is kiüregelni, de legalább vastagabb fúróval a talpközepet kifúrni.
A lényeg, hogy a leendő tárgy közepén ne maradjon anyag, aminek száradás közben a külső részek nekifeszülhetnek, s ezáltal elrepedhetnek, el kell hogy repedjenek.
(Ahelyett hogy csinálnám, csak dumálok itt, de remélem változik ez majd jövő tavasszal.)
Kiscsiszi: sok sikert, de előtte sok türelmet kívánok!
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Köszönöm Uraim!
Huh, nem gondoltam volna, hogy ekkora lavinát indítok, de persze: nyilván száraz anyagból kell esztergálni :)
Na , szerintem hagyjuk meg ezt a témát az elkészült tárgyak bemutatására, s ha folytatjuk a beszélgetést a témában, tegyük azt egy másik téma alatt. ;)
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Kiscsiszi: Ugyanakkor nem csak szárazból lehet. Sőt nedvesből könnyebb, esetenként élvezetesebb is. Csak úgy röpül a hosszú forgács! Pl. virágot a simító szakállával leginkább csak nedvesből lehet. Továbbá akármennyire vizes fából ha egyből minél vékonyabb falvastagsággal készül, abból is lehet valami. Persze ilyenkor a design része lesz a deformálódás is.
Például lámpa-búra: 4001 , 3841 és 3805
vagy söröskupa: 2468
A nedvesből esztergálást nagyon érdekes témának tartom, s sok ezzel foglalkozó videót és leírást találtam már.
Igazad van, lehet hogy e témát nem itt, hanem valahol máshol kellene folytatni, de ezt rábízhatjuk rendszergadiaink bölcsességére, hogy ezt az eszmecserét áttegyék, áttereljék a helyére.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Kiscsiszi: Szerintem ez lenne a legjobb helye annak, hogy szétrepedt az ecetfád.
Ha teheted tegyél fel róla egy képet, hogy lássuk is, ne csak beszéljünk róla. :k
A lavinát Te indítottad el rossz helyen. :!: Én meg dolgozhattam vele. :lol:
Üdv. Pozsi
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: farongáló »

Sziasztok!
A régi emberek is tudtak valamit.Csak száraz anyagot használtak.
Mostanában egyes fatelepeken lehet vásárolni müszáritott,gőzölt anyagot.
Ha nem elég vastag össze lehet ragasztani.Persze akár milyen száraz a fa mindig van neki minimális deformálása.
Üdv: farongáló.
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Pozsi írta:Kiscsiszi: Szerintem ez lenne a legjobb helye annak, hogy szétrepedt az ecetfád.
Ha teheted tegyél fel róla egy képet, hogy lássuk is, ne csak beszéljünk róla. :k
A lavinát Te indítottad el rossz helyen. :!: Én meg dolgozhattam vele. :lol:
Jön majd kép (este), és köszönöm a korrigálást! ;)
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég