SK. körfűrészgép építése!

Lezárt
jmedvegy

Re: SK. körfűrészgép építése!

Hozzászólás Szerző: jmedvegy »

Pozsi írta:Vitatkozok veled ez egyik magyarul van.
Üdv!

Hát ha már vitatkozunk... :)
Anno az főfőiskolában még nem igen beszéltem Shakespeare nyelvét, és a műszer, amit használtunk, bizony angolhonból jött, az istenadta. Szaladtunk az előadóhoz, hogy akkor most hogyan is állítsuk be. Jött a salamoni válasz: Jánoskám, a 100V angolul is 100 volt. Volt. Ma is.
Minőségben pedig nem illik és szabad egy Yato minőséget egy Freud vagy Makita, vagyadjisten CMT-vel összevetni. Ég és föld. Tapasztalatból tudom. Hasonlóan a késekhez, valahol 1 áráért egy tucatot kapsz. Nem biztos, hogy én az utóbbira fogadnék. De kinek a pap, kinek a papné.
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: SK. körfűrészgép építése!

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Az túlzás, hogy értek hozzá, de szakközépiskolában fémforgácsolónak tanultam.
Szóval a vídia az magyarul keményfém és valóban porkohászati úton állítják elő.
A Sandvik és a Seco az a két gyártó amely lapkáit érdemes megvenni.
Anyaguk szerint három nagy csoportba sorolják a keményfémet, ezen belül további bontásuk számokkal történik
A magyar jelölés DR DU DA Iso jelölés K M P.
Én úgy jegyeztem meg a magyar és az ISO jelölés rendszert, hogy dr Duda a Kmp-ből.
DR - K - Rideg anyagokhoz
DU- M -Univerzális
DA- P Acélokhoz.
Kezdetben a keményfémlapkákat egy szerkezeti acélra keményforrasztással forrasztották rá és a használóra volt bízva mindkét anyag köszörülése. Az élezés időkiesés miatt (szerszámtartóból kifog, megélez, az új élnek megfelelő új központba állít, illetve az automata gépeken állítani kellett újra a kés pozícóját) illetve a mellékidők csökkentése miatt terjedtek el a szerelt lapkás kések, melyekbe olyan lapkát szereltek, mely nem igényelt élezést. Természetesen a geometriát kihasználják és a lapka forgatásával több élt is elkoptatnak.
Időközben olyan technológia terjedt el a lapka gyártása során, hogy nem a teljes lapka anyaga a kopásálló anyag hanem a felülete kapja meg a bevonatot, így olcsóbban lehetett a lapkát előállítani.
Üdv. Pozsi
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: SK. körfűrészgép építése!

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Folytatom.

A szerelt kések lapkáit és a tartójukat optimális vágási szögekhez alakítják mely katalógusból választható.
A bevonatos lapkák köszörülésének nincs értelme, mert pont a kopás álló réteg lesz az áldozat.
Én egyszer próbálkoztam egy kör alakú lapkával melyet a fékbetétek esztergálására használnak fát esztergálni nem sok siker élményem fűződött hozzá.
Mivel a gyorsacélnál jóval keményebb anyag, ezért külön köszörűkő kell az élesítéséhez. Ez miatt nem kísérleteztem tovább vele.
Üdv. Pozsi
Avatar
bardi
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2014.04.08. 06:41

Re: SK. körfűrészgép építése!

Hozzászólás Szerző: bardi »

Üdv mindenkinek!
Évek óta használok lapkás szerszámokat fémhez is, fához is.
Élezem is őket, ha olyan kiképzésű. Faesztergáláshoz néztem én is a cd10-et, de a drágább kategória, 10 db lapkánál kevesebbet viszont nem szoktam venni, mert a befogót is magam marom... Faesztergáláshoz csak a bevonatos lapkák alkalmasak megfelelő élszög esetén. Nem szabad, hogy ráragadjon, ráégjen a forgács! Ezek nagy vágó teljesítményű élek, a gépnek pörögnie kell (nem 1500-at!). A barkács kategóriás gépek jellemzően tartósan nem tudnak ilyen terhelést. Ha nem mozog tempósan a kés, akkor megégetheti a fát. Amerikai, angol katalógusokban vannak sokkal kedvezőbben kialakított lapkák és befogók, de azokkal nem volt lehetőségem próbálkozni, mert ez is egy olyan hobbi, amibe zsák számra szórhatja az ember a pénzt. De akkor minek is? A Vaterán és társain egyébként egy doboz lapka többnyire 2-3000 Ft. Nem sok lapkát sikerült még eltörnöm. Elképesztő, amit egy-egy bír.
BL
Pjanos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.09.06. 19:16

Re: SK. körfűrészgép építése!

Hozzászólás Szerző: Pjanos »

A hamar elnyalódó közetfúró lapkáit más anyagból készitik, vagy csak rosszul? Vagy csak vékony rétegben van rajta keményfém?
Láttam egy videón reszelőt kifúrni... nem próbáltam. Hol kapható ilyen?
üdv
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég