Variátor hajtás!

Lezárt
Avatar
bus
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.03.09. 09:10

Variátor hajtás!

Hozzászólás Szerző: bus »

Üdvözlök mindenkit! Szeretném a véleményeteket kérni! Mint tudjátok most egy "Güde" faeszterga át építéssel vagyok elfoglalva. Az A gondom,hogy Dróti szöget ütött a fejembe és akárhogy csűrőm csavarom a dolgot mindig oda lukadok ki,hogy igaza van. A megoldáson töprengve ma lehet,hogy megtaláltam a megoldást.Egy régi fajta automata mosógépet szerettem volna fel újjítaní és ott találtam egy variátor tárcsát .Ehhez szeretném kérni a véleményeteket. képeket csatolok, a bordázott az eredeti gyári /anyaga: spiáter/ A sima volt a mosógépbe /anyaga:alumínium/ A segítségeteket előre is köszönöm. Üdv mindenkinek. bus 1013101410101009 ,
Avatar
bus
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.03.09. 09:10

Re: Variátor hajtás!

Hozzászólás Szerző: bus »

Sziasztok! Bakker! Az írásomat átolvasva rádöbbentem,hogy a lényegről egy szó se esett. A variátor tárcsával az a gond, spiáterből készült így nagyon gyorsan elkophat a sok váltástól. Arról nem is beszélve,hogy ma kipróbáltam kb:3 órát járattam nem tettem rá semmit,néha váltottam vele egyet-egyet. Ez a rövid idő is nyomot hagyott az ékszíjon. Még az is probléma,hogy a motoron és az orsóházon lévő tárcsák sem egyformák,így a legnagyobb fordulatnál folyamatosan csúszik az ékszíj mert laza marad.Ezért arra gondoltam,hogy a mosógépben látott mintájára le esztergáltatni mind a két tárcsát.Én úgy gondolom ezzel talán megtudnám oldani a problémát.Ebben a gondolat mentben kérném a segítségeteket,vagy ha valakinek lenne ezzel kapcsolatban tapasztalata megosztaná velem. Remélem most már mindent leírtam. Ja és köszönet Drotinak ha a csevegőben nem beszélünk róla lehet,hogy elsiklok felette. A segítségeteket előre is köszönöm. Üdv: bus :?
Avatar
szalokik
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.01.14. 10:47

Re: Variátor hajtás!

Hozzászólás Szerző: szalokik »

Szia Bus !
Ha variátoros hajtást akarsz, van rá jó megoldás, a tengelyen legyen az állítható tárcsa, a motoron a fix tárcsa és a feszítést pedig a motor súlya adja, így megoldható a viszonylag slip-mentes hajtás bármilyen variátor-állásnál. A spiáter bizonyosan nem lesz hosszú életű ékszíjtárcsának ( sem ), de átmenetileg bizonyosan megfelel, amíg a végső megoldás kialakul. Ha továbbra is variátorban gondolkodsz, érdemes jobb anyagot választani. Van jobb, de bonyolultabb megoldás is, a dupla variátor, ahol mindkét tárcsa állítható, de az egyik rugókkal van előfeszítve, a másik ( vezér-tárcsa ) pedig az állított, ezt követi a rugós tárcsa. A régebbi kombájnokon van így megoldva a hajtás, amivel a gép közlekedik. Ha van még kérdés, szívesen gondolkodok veled a megoldáson. Remélem, tudtam segíteni...
További szép napot !
" egy problémára adható válaszok közül mindig a legegyszerűbb a helyes"
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Variátor hajtás!

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Bus!

Elolvastam amit írtál nem tudom, hogy Droti milyen szöget ütött a fejedben?
Nem ismerem a gépet melyen szeretnél változtatni.
Szalokik által írt ékszíjfeszítés használom alapvetően minden hajtásomnál nálam bevált.
Milyen sérüléseket láttál az ékszíjon?
A képen látható ékszíj tárcsa méreteit nem ismerem. De javaslom kicsit számolj, hogy milyen fordulat tartományt tudsz a tárcsával lefedni és az elég- e neked?
Üdv. Pozsi
Avatar
bus
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.03.09. 09:10

Re: Variátor hajtás!

Hozzászólás Szerző: bus »

Szíjhajtás van a Szalokik! A gépen gyárilag dupla a variátor úgy ahogy írtad.Az a baj vele,hogy a variátor tárcsák bordázottak spiáter és nem egyformák.Az ékszíj nem variátor hajtáshoz való így az oldaluk hamar sérül.Most az előbb leírtak alapján terveztem egyet így a két tárcsa egyforma méretű lesz. Ha jól számoltam a fordulat 400-3500 között kell legyen. A tárcsa átmérők 120 mm ha a variátor tárcsa nyitva van 25mm a legkisebb átmérő.[album][/album]102910091013 Szeretném megtartani ezt a hajtást nekem szimpatikus. Ja és ma utána néztem a neten és létező variátor szíjhoz alakítottam ki. Köszi,hogy együtt gondolkodsz velem ha valamit úgy érzed nem jól gondolok jelezd felém. Üdv: bus
Avatar
szalokik
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.01.14. 10:47

Re: Variátor hajtás!

Hozzászólás Szerző: szalokik »

Szia Bus !
Ez a bordázott spiáter-tárcsa csak anyagtakarékosság miatt van így megoldva, a hajtás jellege nem indokolja ezt a kialakítást.
Az általad felrajzolt variátor tárcsa terve jó megoldás, nekem is van egy bevált megoldásom erre az egyszerűsített verzióra. Ez egy klíma-ventillátor hajtása volt eredetileg, arról lett koppintva. A hegesztett verzió csak az anyagtakarékosság miatt van, nekem így a legolcsóbb és legegyszerűbb. Az agy-rész 3 db imbuszcsavarral ( M6 ) 1038 1037 1036 1035 van rögzítve a tengelyre, ahol a csavaroknak besüllyesztés is van kialakítva a biztos nyomaték-átvitel miatt. Az állítható részen csak egy lelapolást készítettem ( a menet le lett csiszolva flex-szel ), de ha 3 db készül el, akkor 120 fokonként állítható a tárcsa, így meg csak fordulatonként 1 állása van. A menet 1,5 mm emelkedésű. Remélem, tudtam segíteni. ha van még kérdés, szívesen válaszolok.
További szép napot !
" egy problémára adható válaszok közül mindig a legegyszerűbb a helyes"
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Variátor hajtás!

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia szalokik!

Ha ezt előbb teszed fel akkor ma nem lenne frekvencia váltóm. (Amit nem bántam meg.)
Nekem nagyon szimpatikus a megoldásod.
Üdv. Pozsi
Avatar
szalokik
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.01.14. 10:47

Re: Variátor hajtás!

Hozzászólás Szerző: szalokik »

Szia Pozsi !
Nos, a frekiváltót nem pótolja, de jó alternatíva. Nálam is fix tárcsák dolgoznak a frekiváltó mellett. Ezt egy tönköly-hántolón alkalmazom, de nyilván más gépekhez is applikálható.
További szép napot !
" egy problémára adható válaszok közül mindig a legegyszerűbb a helyes"
Avatar
Cilu
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.01.16. 16:25

Re: Variátor hajtás!

Hozzászólás Szerző: Cilu »

Sziasztok.Ehhez a témához ezzel a videóval szeretnék hozzászólni.Én a gépemen ezt szeretném megvalósítani.http://www.youtube.com/watch?v=pyYNvwKP ... plpp_video Üdvözlettel Laci.
Üdv Laci.
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Variátor hajtás!

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Cilu!

Szerintem az a szerkezet ami a youtube-n lehet látni ahhoz, hogy használható legyen túl bonyolult.
Kérdéses, ha terhelés van a szerkezeten mennyire deformálódik a szerkezet és most terhelés nélkül is nagyon hangos ha terhelve van akkor még nagyobb lesz a zaj.
Üdv. Pozsi
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég