Ez milyen fa?

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Ez milyen fa?

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Mivel nem ismerem a fákat csak keveset, ezért arra gondoltam segíthetnétek megmondani hogy milyen fa a képen látható fa?

1219 1218 1217

Attól függetlenül mint látjátok már forgattam, ami tapasztalatom, hogy nagyon jól lehet forgácsolni nedvesen, és szerintem gomba illata van.
Üdv. Pozsi
forester

Re: Ez milyen fa?

Hozzászólás Szerző: forester »

Szevasz Pozsi!
Az erdész végzettségű fiam szerint ránézésre,bükkgyertyánhárs:bármelyiknek kinéz-szerintem inkább,gyertyánhárs-a fatest színe alapján gondolnám-de ha nagyon jó esztergálni,akkor talán hárs.... de most nézem a forgás testet-az meg,spaltos gyertyánnak néz ki annál is inkább,ha gomba szaga van-elkezdte áldásos munkáját a gombák világa.Főképp a színe,v.mint a hullámos évgyűrűszerkezet,LEGinkább a gyertyánra hasonlít,.ennyit a képi meghatározhatóságról.
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Ez milyen fa?

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Pozsi: Én ostorfára tippelek. (Celtis occidentalis = nyugati ostorfa) http://hu.wikipedia.org/wiki/Nyugati_ostorfa
Forester: Bükkel és gyertyánnal messziről valóban keverhető, de hárs azért túlzás, különösen ha a bütümetszeten a kérget is nézzük, mely nem vastag és nincsenek benne a hársra jellemző "lángnyelvek". Nekem a vékony kérgen a az apró pöttyök felhője, meg az elszórt ripacsosság mutatja, hogy ostorfa. Nincs benne a gyertyánra jellemző függőleges lefutású hogy is nevezzem, szürke tónusok színhullámossága. A bükknek pedig világosabbszürke és általában ennél simább a kérge.
Az előesztergált felület már beugratósabb, abból nem lennék ilyen biztos.
Még nem dolgoztam ostorfával. Fakéz azt mondta elég szenvedéses vele a munka, nehéz szép, sima felületet elérni vele. A további tapasztalatokért kérdezd Fakézt.
Forester: mentségedre legyen, hogy az ostorfa nem állományalkotó fafaj, de még csak elő sem nagyon fordul erdőállományokban ismereteim szerint. Helyette parkfa, városi útsorfa, kertifa. Jól bírja a városi rossz levegőt, sót. Bár: http://erdeszetilapok.oszk.hu/00480/pdf ... 33-236.pdf lehet hogy mégis előfordul erdőben is. 1600-as évek végén behurcolt, idegenhonos, erdőben mára üldözendő.
Úgy tudom, hogy fülledékeny és nem nagyon tartós nedves környezetben, ugyanakkor szárazon jó a kopásállósága, masszív anyag, csak nehéz megmunkálni, mert gyakran forog a szála. Hasítani közel lehetetlen. Nehezen szárad. Felületkezeléskor erősen "feláll a szőre".
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
forester

Re: Ez milyen fa?

Hozzászólás Szerző: forester »

Üdv Uraim!
Tisztelt Mikapu3!Így hogy mondod,szerintem is celtisz lehet,a kékes elszíneződés nagyon típusos .Semmi sem szól mentségemül-a celtisz ha nem is állományalkotó,de nap mint nap találkozom véle,szórványosan előfordul az akácosokban is()ráadásul dolgoztam is vele,melytől allergiás reakciók gyötörtek/ 39fok láz,orrfolyás stb reggelre semmi/
Avatar
Jancsibá
Hozzászólások: 190
Csatlakozott: 2012.01.11. 13:47

Re: Ez milyen fa?

Hozzászólás Szerző: Jancsibá »

Szervusztok előttem szólók!
Én hárs mellett döntök.Kéreg alapján a celtisz kizárt,sokkal rücskössebb a felszíne.(van belőle 25 kugli lengőteke báboknak hozták) A megmunkálás közbeni képen a gyertyánra nem jellemző rózsaszínes elszíneződés és selymessebb felület miatt csak is hárs!
Mások segítése,erkölcsi nagyságod növeli!
Üdv.:Jancsibá
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Ez milyen fa?

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Miközben olvastam a következő dolgok jutottak eszembe a fával kapcsolatban.
A méretékez képest az akáchoz viszonyítva a kugli nehéz volt.
Amit kinagyoltam fát hogy síktárcsára felfogassam faragnom kellett a fa kemény volt és inkább eltört a feszítésre, mint hasadt.
A fát Mátrából hozták, tavaly vágták ki és még mindig sok a víz benne, igaz nem tudom, hogy tárolták.
Üdv. Pozsi
forester

Re: Ez milyen fa?

Hozzászólás Szerző: forester »

Szevasztok!
Most Pozsi mondta ki a frankót:aaz akáchoz képest nehéz..... a hárs köztudottan,száradva könnyűvé válik,a celtisz meg,sár nehéz marad.
Pozsi! Hogy tárolták a fát?TŐ mellett:az anyagmozgatási tevékenységet minimalizáljuk(mindenki aki fával foglalkozik. Hiszen,az üzemanyag drága:
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára forester 2012.06.21. 19:27-kor.
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Ez milyen fa?

Hozzászólás Szerző: kovi »

Sziasztok!

Nekem már volt a kezemben hasonló kugli. Szerintem is spaltos gyertyán.

Kovi
Avatar
fakéz
Hozzászólások: 190
Csatlakozott: 2012.01.12. 07:26

Re: Ez milyen fa?

Hozzászólás Szerző: fakéz »

Gyertyán. Tegyél alá egy díszgyertyát, és vitán felül gyertyán lesz. Sajnos, ha nedves, könnyebb esztergálni, de nagyon nehezen lehet megóvni a repedéstől. Ha valaki ostorfára vágyna, szívesen adok, hogy megtapasztalja, milyen az igazi kihívás.
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

Re: Ez milyen fa?

Hozzászólás Szerző: farongáló »

Szevasztok! Ez a meghatározás Fakéztől nagyon jó. ;)
Üdv: farongáló.
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég