Befogási nyom sehol sincs.

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Befogási nyom sehol sincs.

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Szervusz Varifer! Megleptél, hogy találós kérdést csináltál a "most készült" kétüregű edényből.
Szervusztok mind a többiek! Futtert nem használtam, csak a 4pofás tokmányt. Meg pofaalátét (réz, csiszolópapír, stb.) sem volt.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
icemann
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2012.01.10. 20:13

Re: Befogási nyom sehol sincs.

Hozzászólás Szerző: icemann »

drehas írta:Sziasztok
Bocsánat,hogy belebeszélek a nagyok dolgába,de akinek van 4 pofás fához valo amerikánere,annak ez nem probléma.az amerikánerek pofái a felfogás oldalán a munkadarab stabil megfogása miatt ki vannak mélyive,azaz körmök vannak rajta.Ez a köröm bemélyed a munkadarabba,tehát nyomot hagy rajta.
a kivédése nagyon egyszerü,minden pofa éa a munkadarab közé tenni kell egy kis csiszolovásznat,esetleg egy vékony aluminium vagy réz lemezt.igy a pofa nem tud belenyomodni az anyagba,de azért stabilan tartja a munkadarabot
üdvözlettel.drehas
Szia Drehas!
Nekem ez az amerikáner nem tiszta, mert a google-ba beütve, a régi kézzel hajtott fúrógépet hozza, ami nem tudom, hogy kerül a befogáshoz. :roll: :?:
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Befogási nyom sehol sincs.

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Nos, most eltérünk a témától.
Futter: http://drechslershop.de/drechselfutter- ... utter.html Íme pl ezen a helyen mindenféle tokmánynak Futter a neve. Köztük a négypofásoknak is. Régen a faesztergályosok persze nem használtak 4pofás tokmányt, hanem mindent maguk készítette fatokmányokkal oldottak meg. Mivel számos iparos mesterség szókészlete német eredetű hazánkban, így persze a fatokmányok neve futter volt és az is maradt.
Amerikáner: valahol olvastam valamit, hogy a négypofás fémből készült tokmányok használata Amerikából érkezett Európába, ezért esetenként ezt a régi német mesterek is amerikánernek, avagy amerikai futternek hívják, hívták. Régi faesztergályosok között a négypofás fémtokmány tehát amerikáner. Igaz, a furdancsnak magyarított amerikáner nevű fúró is amerikáner.
Jól eltértünk.

Varifer: szólj, ha szabad a gazda és leírjam az egyébként egyszerű megoldást.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
drehas
Örökös tag
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2012.01.12. 21:37

Re: Befogási nyom sehol sincs.

Hozzászólás Szerző: drehas »

Szia Icemann
Az amerikáner,tokmány ugyan azt jelenti,egy tárgyat takar:befogó szerkezetet.A google lehet,hogy azért hozta ki neked a kézi fúrogépet,mert azon is van egy tokmány,vagy amereikáner,amibe a fúrot befogod.
üdvözlettel.drehas
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Befogási nyom sehol sincs.

Hozzászólás Szerző: kovi »

Szia Dezső Bácsi!

Ha azt mondom, hogy futter="segédfa" akkor nem járok messze a valóságtól ugye?

Kovi
Avatar
brutus
Hozzászólások: 78
Csatlakozott: 2012.01.12. 20:54

Re: Befogási nyom sehol sincs.

Hozzászólás Szerző: brutus »

Szia Kovi!
Jól belekeveredtünk ebbe a témába!
Vannak különböző vélemények, és a szép az benne, hogy mindenki nyitott kapukat dönget. Ez úgy van, mint Arany János "Fülemüle" című versében. Mindenkinek igaza van!
Mi ketten most kössünk komromisszumot! Monjuk azt kettőnk között: Ami fémből van és iparilag készült, az legyen "Futter" Amit magunk barkácsolunk össze a saját örömünkre az legyen a "Futer". úgyis erre magyarosodott a szakmai zsargonban.
Mindenki iránt tisztelettel: brutus
Aki öt szóval mondja el, amit hárommal is el lehetne mondani, az egyéb gazságokra is képes.
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Befogási nyom sehol sincs.

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

A tokmány mint magyar szó hogy tetszik?
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Varifer
Site Admin
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2012.01.09. 22:36

Re: Befogási nyom sehol sincs.

Hozzászólás Szerző: Varifer »

Sziasztok!

Még mindig várjuk a megfelelő megoldást, mert még nem hangzott el helyes válasz.
Mikapu3 írta: Futtert nem használtam, csak a 4pofás tokmányt. Meg pofaalátét (réz, csiszolópapír, stb.) sem volt.
Tisztelettel: Varifer
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Befogási nyom sehol sincs.

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Varifer:
Tényleg ez lemaradt, igaz a debreceni találkozón többekkel szóban megbeszéltem.
Tehát:
(1) Két csúcs között nagyolás és a külső formát is nagyjából megadtam. A kisebb oldalon pedig a leendő edényperemen túlnyúló, tokmányos befogáshoz való csonkot képeztem.
(2) Ennél fogva rögzítettem a négypofás tokmányba, majd kiüregeltem a nagyobbik oldalt és csiszoltam.
(3) Most a nagyobbik oldalt (ami már lényegében kész) fogtam a tokmányba. Nyilván nyomot hagyott a kész felületen, de a pohár alak szűkülése miatt a tokmánypofa recés, karmos része alig érte el a felületet, az átmérő meg akkora, hogy a nagyobbik tokmánypofa teljes záródása előtt valamivel szorított rá, ezért annak sarkai nem hagytak mély nyomot. Nos, így megfogva leesztergáltam a kisebbik oldal korábbi befogócsonkját és kiüregeltem a kisebbik oldalt. Itt a trükk összesen annyi, hogy a kis oldal edényszáj része kicsit befelé hajlik, tehát aláüregelt.
(4) A tokmánypofákat átcseréltem a kisebbikre és így a kis oldalról belülről fogtam meg az edényt. A tokmánypofa mélyebbre nyúlik be, minthogy a külső recéi a befelé hajló edényszájban nyomot hagyhassanak, valamint e kisebbik pofa a teljes összezárásától kicsit nyitva már megfogta a darabot. Tehát a száj köríve és a pofa külső íve közel hasonló, így megfeszítéskor belül nem hagy nyomot. A kis oldalon így a darabot megfogva, a nagy oldalon korábban keletkezett kevés befogási nyomot lecsiszoltam és kész.

Tehát baromi egyszerű, csak korábban nem jöttem rá, mit milyen sorrendben csináljak, illetve hogy kell a kis oldali befelé görbület vagy aláüregelés. Biztosan a két csúcs közti nagyolás után a kis oldalon fazéktokmánnyal, majd a nagy oldalon csapon (fa-futter) is elkészíthető ugyanez. Legközelebb azt is megpróbálom. Attól tartottam, hogy a nagy oldali felfogó csapnak az edényhez igazodóan parabolikus felülete kellene legyen és azon talán nem elég erős az önzárás. Legközelebb azért ezt is kipróbálom majd: fazéktokmánnyal és facsappal (futter mind a kettő).
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Morovik
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2012.01.12. 05:40

Re: Befogási nyom sehol sincs.

Hozzászólás Szerző: Morovik »

Sziasztok!
Egy asztalos ismerősömtől azt halottam hogy a futter /német eredetű kifejezés/ nem más mint a dupla ablak készítésénél használt 14 cm es deszka /vagy bélés/Ha rosszul idéztem akkor elnézést!A futter szót azért más szákmák is használják pl. a ruhaipar/bélés/
A fazéktokmány az is egyfajta bélés tehát futter akár fa vagy legyen az fém.

A nyom nélküli befogásroló még régi portálon tettem említést amit ha gondoljátok ismét felteszem.
Képekkel is illusztrálom a menetét ahogy én alkalmazom.
"Soha nem késő,hogy azzá válj ami lehettél volna" (George Eliot)
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég