Befogási nyom sehol sincs.

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Befogási nyom sehol sincs.

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Morovik!

Én örülnék neki, mert mielőtt eltudtam volna olvasni a régi portálon az megszűnt.
Üdv. Pozsi
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Befogási nyom sehol sincs.

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Morovik: A futter jelentéséhez ha megtalálom, majd ideteszem azon a szótár kapcsolóját, amely az eredeti német, az elferdített-magyarított németszerű és a magyar kifejezéseket gyűjtötte össze az asztalosságra.

Itt ami jobban érdekel, hogy a nyom nélküli befogást te hogyan oldottad meg, tehát örülnék, ha feltennéd a te megoldásodat.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Morovik
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2012.01.12. 05:40

Re: Befogási nyom sehol sincs.

Hozzászólás Szerző: Morovik »

Sziasztok!
Hétvégén felteszem az infot! :)
"Soha nem késő,hogy azzá válj ami lehettél volna" (George Eliot)
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Befogási nyom sehol sincs.

Hozzászólás Szerző: kovi »

Szerbusz Morovik!

Szerintem jöhet, ez mindenkinek hasznos lehet!

Üdv

Kovi
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Befogási nyom sehol sincs.

Hozzászólás Szerző: Robo »

Sziasztok!

Nem vagyok egy német nyelvzseni sajnos, ennek ellenére a Futter-el kapcsolatban hozzá tenném amit én találtam.

A "Futter" jelentései:
- takarmány, bélésanyag, tok, tokmány
- Ablaknál tok, bélésfa.
futtern: etetni, bélelni.

Nem tudom miért Futter a tokmány, de érzésem szerint az etetésből származtatnám. Ha nem is eszi meg a tokmány amit belefognak, de jól bekapja. :D

A Vierbackenfutter szó szerint négypofás tokmányt jelent.

Igaz rengeteg német szót vettünk át az idők folyamán különböző szakmák terén, de a Futter-re szerencsére van jó magyar szavunk, a tokmány.

Üdv, Robó
Üdv, Robó
Avatar
Morovik
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2012.01.12. 05:40

Re: Befogási nyom sehol sincs.

Hozzászólás Szerző: Morovik »

Sziasztok!
A" nyom nélküli" befogás amit én alkalmazok majd minden munkánál azt Carl Jacobson videóinak köszönhetem! A technika lényege hogy egy segédfára /max 20cm hosszú , fordulattól függően./ egyszerűen felragasztjuk a megmunkálásra szánt fadarabot. Tapasztalatom szerint elég nagy súlyt meg lehet pörgetni,persze ha túl szabálytalan csúccsal meg kell támasztani!.13881381
Felfogás után gyakorlatilag körbe dolgozhatunk a munkadarabon.1382 1383 1384
Marad a leszúrás,amennyire lehet ezt pontosan kell végezni hogy az alja egyenes legyen.Az alját aki akarja azt viszont kézzel kezelheti.Én ezt kiszoktam hagyni.1385 1386
1387
A boboz minden elemét ugyanígy ragasztással fogom fel. /képek az albumomban/
És kész1391
Videóm a témához.

Ha kérdésetek van itt vagyok!
"Soha nem késő,hogy azzá válj ami lehettél volna" (George Eliot)
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Befogási nyom sehol sincs.

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Morovik: A tüskére felragasztást (olvadék) én is használom, bár csak kisebb méreteknél. Amit mutattál, ekkora nagynál eddig nem használtam. Tál esetében ez tiszta ügy.
Kérdés: ezzel a módszerrel a kétoldali üregelést a tengelyirányban magas edénynél hogyan oldottad volna meg?
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Befogási nyom sehol sincs.

Hozzászólás Szerző: Robo »

Sziasztok!

A befogó fa ragasztást tálaknál én is használom, de lehetőleg rövidet (kb. 5cm) és munkadarab átmérőtől függően minél nagyobbat, ami a tokmányomba befér. Pl. 25 cm -es tálnál mondjuk 7-8 cm átmérőjűt.
Csúccsal nem kell megtámasztanom, fecskefark pofákat használok a gyűrűs tokmányban, elég stabilan tartja.

Előszőr mindíg a tál külsejét formázom, és a fenekére elkészítem a befogáshoz a süllyesztéket, ami csak 2-3 mm mély belülről alámetszett horony, a fecskefészek pofáknak megfelelően. Én szeretem ezt a módszert, a tál alja kap egy gyúrú alakú talpat, ami esztétikailag nekem tökéletesen megfelel.
A tokmány nyomot nem hagy rajta, mert nagy felületen, élen fogja a fát.

1420

Ha olyan darabot kell befogjak, amin nincs ilyen perem, akkor a pofák és a fa közé vékony szilikon szerű gumicsíkokat rakok, hogy ne hagyjanak nyomot rajta. Erre a célra - lehet ismeri valaki - IKEA-s fiók aljába való csuszásgátló gumi lapból vágok csíkokat. Olcsó és sokáig elég egy lap.

Üdv, Robo
Üdv, Robó
Avatar
Morovik
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2012.01.12. 05:40

Re: Befogási nyom sehol sincs.

Hozzászólás Szerző: Morovik »

Szia Mikapu3!
Érdekes a kérdés! Tudni kellene hogy mit szeretnél készíteni ,egy vázlatot feltennél róla akkor lehetne a megoldáson agyalni.Látatlanba lehet hogy nagy hülyeséget írnák.Javaslom hogy a témát fojtassuk a "Te hogy oldanád meg"topikban.
"Soha nem késő,hogy azzá válj ami lehettél volna" (George Eliot)
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Befogási nyom sehol sincs.

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Morovik: Ha visszalapozol e témának a legelejére, ott láthatod a "kétfenekű" avagy kétfelől üregelt edény fényképét és egyből kiderül, mire kérdeztem rá. E téma 2/3-a körül pedig leírtam, hogyan készítettem, illetve mit gyanítok (b) megoldásnak, amit viszont még nem próbáltam ki.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég