Géptartozékok / kiegészítők

Lezárt
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

1745
Megtaláltam a forstnerfúró élezéshez a megoldást. A lényeg hogy nem felülről, hanem a hátlapot teljes felületen lehet így köszörülni. A szerszám gyémántszemcsés tárcsa, valamelyik szakvásáron vettem. Mikor ez a művelet kész, az élet felülről meg le lehet húzni élesre. Egész jó lett az eredmény.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Robo »

Szia Mikapu!

Jó a gyémánt tárcsád, a forstnert én is így élezem csak flex koronggal. De a Te megoldásod precízebb és anyagkímélőbb. Sajnos ezek a forstner fúrók nem tartják jól az élüket. Egyes gyári tipushoz hasonlóan a kör élre csináltam fogazást, tapasztalom szerint úgy jobban vág.

Persze forstnerből is van profi HSS kivitel, de azt nem lehet megfizetni. Nekem a fogazott Axminster elég jól bevált, főleg hogy viszonylag hosszú szára van, és lehet szártoldalékot is kapni hozzá.

Üdv, Robo
Üdv, Robó
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Elgondolkodóba estem, hogy mit csináljak és arra az elhatározásra jutottam, hogy tökéletesítem a fűrészes darabolást esztergagépen.
Több probléma van a szerkezettel amit más irányú tevékenységem miatt eddig még nem gondolkoztam el a megoldáson. Most megpróbálom összefoglalni, reményeim szerint el is készítem az új verziót.
- A fémfűrész lapot a keret hibája miatt nem lehet rendesen megfeszíteni, így a vágáskor odafigyelve kell tartani és oldalirányú veszítéssel meg kell akadályozni,a fűrész merőlegesen vágjon. Mert különben homorú/domború lesz a vágott felület.
- A fűrész helyzete nem megfelelő nem állítható. Nekem sajnos ~45 fok környékén találkozik a fűrész az anyaggal. Jobb lenne ha a fűrész ki induló helyzete 0 fok (vízszinteshez közeli) körüliről indulna. A fűrész lap kopása miatt jobb lenne, ha előre hátra jobbal lehetne mozgatni tudni, hogy ne egy helyen kopjon.
-A fűrész lap gyorsan melegszik, és volt már rá eset, hogy a fűrész lap elszíneződött, de eddig nem volt probléma azzal, hogy élét elveszítette volna. A vágott felület a leszúró késsel történő leszúráshoz képest szebb, de után kell munkálni.

A hibák kiküszöbölésére egy új készüléket készítek.
Új fűrészkeretet készítek, illetve az ágyra törénő felfogatáson is változatok.
Üdv. Pozsi
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Robo »

Sziasztok, szia Pozsi!

A fűrészlapos leszúrást én is szoktam alkalmazni esztergán, általában fémfűrész lappal. Főleg a vágásszélesség csökkentése miatt. Nem tudom egyébként érdemes e bajlódni ehhez külön készüléket barkácsolni, kézzel gyorsan meg lehet oldani a leszúrást. A vágott felület úgysem lesz olyan, mint amit késsel kapsz (akár lapos kaparóval vagy simító késsel). Szóval igy is úgy is fel kell szabályozni.

Vágáskor alacsony fordulatszámon dolgozz, akkor nem ég be.

Üdv, Robo
Üdv, Robó
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Elkészültem a fűrésszel. Íme két video róla:

Üdv. Pozsi
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Én szabad kézből használom a vasfűrészt hasonló leszúráshoz. Így tudom közben a fűrészlapot előre-hátra mozgatni, tehát nem mindig ugyanaz a fog vág.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Mikapu a fűrész azért készült, hogy nagyobb átmérőket is le tudjak szeletelni, csak kicsit nehét lett a fűrész.

Ma végre rászántam magamat és ami rég óta motoszkál a fejemben azt megcsináltam.
Már egyszer átalakítottam az uni-maxos tokmányomat, és nagyon jól lehetett használni.
1793
Arra gondoltam, hogy szerelek rá egy vastagabb fa darabot.
1794179517961797
Majd utána lekerekítettem feloldalaztam, és készítettem rá egy kis beszúrást.
17981799
Üdv. Pozsi
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Vékony, hosszú fa csövet kell készítenem. Kívülről könnyű két csúcs között, de hogyan fűrom ki? Íme, a gyors megoldás: fúrólünetta.
1839
Előny: olcsó (ennyi maradék anyag mindig van), gyorsan elkészíthető.
Hátrány: Csak egy adott átmérőhöz használható. Meg a súrlódás miatt nyomot hagy a munkadarabon.
Van amikor e hátrányok lényegtelenek, a fenti előnyök ugyanakkor fontosak.
Tehát kéznél volt egy darab gyalult fenyődeszka. A gépágy fölötti részeket egymáshoz csavaroztam, de előtte a talp aljára ragasztottam kis fadarabot, ami a gépágyban a pontos megvezetést adta. (Száliránya gépágyra merőleges, illesztése az ágyban nagyon pontos, ragasztó: gyorskötésű.) Mikor elkészült, a 18mm-es fúrót tokmánnyal a főorsóba tettem, majd kézzel igazítva és a forgócsúccsal (előtte +fadarab) a lünetta tákolmányt a fúrónak nyomtam. Eredmény: a lünetta-luk garantáltan tengelyben van a főorsóval. Eztán a korábban nagyon pontosan 18 mm-re készített rudat tokmányba fogtam, majd szegnyeregből a normál hosszúságú 8mm-es fúróval fúrtam amíg lehetett. Ez a furat adta a megvezetést a folytatáshoz, amikor a 8mm-es, 15 cm munka-hosszú fúrót tokmányba fogva, de azt kézből vezetve fúrtam tovább. Majd a munkadarabot megfordítva szemből befejeztem és megkaptam a facsövet.
Már csak az a baj, hogy a 8mm-es furatot valahogyan 8,5-re vagy 9 mm-re kellene bővítenem, csak még nem tudom hogy hol találok e méretekhez ilyen hosszú fúrót, melyeknél tapasztalatom szerint 2 mm az átmérő lépésköz. (10-es létezik, csak az már sok.) Csak találok majd ilyen szerszámot is.
No a lényeg, hogy a lünetta gyorsan, egyszerűen és nagyon olcsón elkészült.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
drehas
Örökös tag
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2012.01.12. 21:37

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: drehas »

Szia Mikapu.
Jópofa megoldás a lünettád.De javaslom, hogy próbáld ki a következőt:
a kifúrandó munkadarab legyen mondjuk 50 cm hosszú. Furatátmérő 8mm.
Befogom a munkadarabot a tokmányba.Szegnyeregbe fogott fúrótokmányba befogok egy 8-as csigafúrót,
Kézzel bekapatom a munkadarabba,annyira,hogy furó kupos éle belemenjen az anyagba.A gép nem forog.Amikor belekapott beníditom a gépet és befúrok olyan hosszon,amennyit a fúró enged.
Rárezeztem egy kb. 60 centis 6-os anyagra egy 8-as fúrót.Megfogom egy sikattyúval ,elhúzom a szegnyerget és a hosszabbított fúrót kézben tartva végig kifúrom a munkadarabot.Ezzel a módszerrel nem kell a munkadarab átmérőjének megfelelö lünettát készíteni.
üdvözlettel:drehas
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok !

Segítségeteket kérem. Ferde tengelyes esztergáláshoz szeretnék készüléket. A régi mafk-on video is volt róla, de már nem emlékszem, hogyan működött.
Üdv. Pozsi
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég