Géptartozékok / kiegészítők

Lezárt
Avatar
sjozsi
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2012.12.09. 13:32

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: sjozsi »

Szia Kovi!

A frekvenciaváltó gépkönyvében leírják, hogy milyen értékű potenciométer kell. Mindenképpen forgó, jó minőségű, zárt potenciométert ajánlok. Ahol veszed e frekvenciaváltót, biztosan tudnak ajánlani jó minőségűt. Ezen nem érdemes spórolni, egy kontakthibás potméter menet közbeni fordulat ingadozást okoz. Az pedig nagyon nem jó. A gépkönyvben leírják, melyik sorkapocsra kell kötni az indító, vészleállító, irányváltó kapcsolót. Ha tényleg megijedsz a bekötésétől, biztos van a környéken valaki, aki beköti.
Üdv: Sjózsi.
Pjanos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.09.06. 19:16

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Pjanos »

Amit én vettem frekvenciaváltót (Omron 3G3JV-0,75KW-ot tud) használtan, abban eleve benne van a potméter.
Azzal tudom a változtatni a frekvenciát és ezzel a sebességet. Csak egy külső irányváltókapcsolót tettem rá.
üdv
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Kovi!

Alapvetően a frekvencia váltón megtalálhatóak a szükséges elemek. Az én frekvencia váltóm nem kis darab
821 méretét tekintve ~150mm mély, ~250 mm széles és ~400 mm magas és nekem egy szekrénybe építhető kivitelt sikerült venni használtan, ezért van a tetején egy ventillátor, hogy a port ne engedje a félvezetőkre ráülepedni.
A másik oka annak, hogy csináltam hozzá egy irányító dobozt azaz, hogy a műhelyem kialakítása miatt messzire került a géptől, mely baleset veszélyes. A kialakítása fóliás gombok vannak az én frekvencia váltómon ami szerintem nem szereti a sok nyomkodást. De sorolhatnám az okokat ami miatt érdemes kialakítani egy irányító dobozt.
Ami nekem ilyenre sikerült. 822
Amit most így utólag másként csinálnék rajta az az, hogy nem helyezném fix helyre a gombokat hanem pl egy mágneses talppal a gép bármely pontjára szabadon felhelyezhető lengő vezetékkel oldanám meg, hogy mindig kéznél legyen. A doboz a potméter és a három gomb a vezetékkel 2000 Ft alatt volt. Így elgondolkodtató, az is meghibásodás esetén a frekvencia váltón javítása vagy a kezelő javítása az olcsóbb?
Üdv. Pozsi
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok !

Elkészült az új állóbábom (bocs, de én nem lünettának tanultam)
3194
Amit várok tőle, hogy halkabb lesz, mint az eddigi. 302 amikor használtam (talán azért kerültem a használatát) nagyom hangos volt és a vas mély nyomot hagyott a fában.
Üdv. Pozsi
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: kovi »

Sziasztok!


Nos megvettem a frekiváltót. INVT típus, 1,5KW-os motorhoz az ára 40+áfa volt. fázis be, 3fázis ki. Vettem hozzá 380-as motort, ahogy ti is javasoltátok.

Kis méretű kb 10x25x20. A forgalmazó elkészítette hozzá a kapcsolódobozt is (ki,be, előre, hátra + poti), így ezzel sem kellett bajlódni.

Viszont használni nem tudom, m,ert működés közben nagyon kellemetlen, magas ciripelő magasabb frekin fütyülő hangot ada motor. (A frekiváltó nélkül szépen, csendben megy) A forgalmazó korrekt, mert miután "távprogramozással sem sikerült a hangot eltüntetni, felajánlotta, hogy természetesen visszaveszi a cuccot. Bár szerinte valamennyire ez természetes jelenség. vagy vegyek még hozzá 1 ún. szinusz szűrűt (10000) akkor biztosan megszűnik a probléma.

Szeretném, ha a frekiváltós fórumtársak leírnák, hogy nektek volt e, van e hasonló jelenség, mit tapasztaltatok ezzel kapcsolatban. Én legutóbb Fakéznél használtam frekiváltós motort, Én ott semmi ilyesmit nem tapasztaltam.


Köszönettel


Kovi
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Kovi!

Az természetes jelenség, hogy a különböző frekvencián különböző hangokat ad ki a motor és a frekvencia váltó.
Nekem bántó hangot nem ad ki egyik sem, igaz nekem 3 fázisból csinál 3 fázist.
Írtad, hogy fázis be, tehát 1 fázisról működik? Van 3 fázisod? Ha nincs, akkor a 380 V-os motort hogy hajtod meg frekvencia váltó nélkül?
Mennyi a motor névleges fordulatszáma? Mennyi az a frekvencia/fordulatszám amelyiken ciripel?
Üdv. Pozsi
Avatar
sjozsi
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2012.12.09. 13:32

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: sjozsi »

Szia Kovi!

Sajnos az olcsóbb frekiváltóknál tényleg előfordul, hogy kell hozzá a harmonikus szűrő. Enélkül rendesen megszórják a környezetüket, érzékenyebb készülékek (pl. laptop) abnormális működést eredményeznek.
Üdv: Sjózsi.
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: kovi »

Sziasztok!

Pozsi! Frekiváltó nélkül a 380-as motor téli álmot alszik. Kifejezetten a frekiváltó miatt vettem. Amikor először írtam erről a tervemről akkor kaptam tanácsként ezt a megoldást ( az 1F be 1 F ki helyett). Mert az 1fázisú motor nyomatékszegény alacsony fordulaton.

Sjozsi! Ráadásul ebben a frekiváltóban még mindenféle szűrőegység is van.


Üdv


Kovi
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

3301
Ez a D460 HolzMann kapcsolója.
Ez elromlott, szerencsére rendeltem korábban, így volt mire kicserélni.
Most, hogy van ez a mintám, elmentem vele két viszonylag profi elektromos szaküzletbe, hogy vegyek ugyanilyet, de kaptam, sőt egyik azt mondta még nem is látott ilyet.
Nos, mi ennek az a neve, ami alapján interneten pont erre rá lehet keresni?
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Szia Mikapu!

Nem vagyok egy villanyszerelő zseni, szakmámból kifolyólag főleg kisáramú áramkörökkel találkoztam eddig, de hirtelen ezt találtam:

http://www.id1.hu/shop/muszaki-butykos- ... et-sstm-04

Lehet, ez lesz amit keresel, de persze, lehet, hogy valaki megcáfol... :)

Egy villanyszerelő említett egyszer ilyesmit: "pormentes kapcsoló".
Lehet, ha így említed, az eladó tudni fogja....
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég