Géptartozékok / kiegészítők

Lezárt
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Kiscsiszi: köszi. Ahogy keresgélek, közben amit belinkeltél megtaláltam én is. DE annak mások a méretei.
Ez alapján a termék neve: miniatűr bepattintható relés biztonsági kapcsoló
Itt is: http://www.nemethelektronika.hu/node/10618 , de ennek 49 x 22,5 mm a háza, ami túl nagy nekem.
Esetemben a bepattintani való ház keresztmetszete: 42 x 22 mm, aminek a mélysége 33 mm.

Megtaláltam a kínai gyártót: http://www.chinatopsupplier.com/d-p1252 ... witch-kjd6 , de itt bizonyára legalább egy konténerrel kellene rendelni.
Fenti alapján "Electrmagnetic Switch KJD6"-ra keresve találtam
a Charnwood-nál: http://www.charnwood.net/shop/product/onoff-switch-4 12 Fontért
meg az Axminsternél: http://www.axminster.co.uk/axminster-kjd6-switch 5,8 Fontért. Hű ez kevesebb mint fele, szép nagy árrés lehet az előzőnél! Ugyanakkor 5,8 x 360 = 2.088 Ft az angol áfával együtt, ami kb. egy ezressel olcsóbb, mint a hasonló termék a magyar eladónál. Lehet hogy végül Angliából veszem meg.
A fenti két találatból, melyek faiparosonak adnak el úgy tűnik, hogy ez faiparban, ahol poros a környezet lehet megszokott kapcsoló. Érdekes, hogy nem találok (eddig) olyan magyar céget, amelyiknél ugyanez kapható.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Hm, ez azért ciki, mert az én esztergámnak is ez lesz a gyenge pontja (röpke 1 év után nem mindig kapcsol be, vagy ha be is kapcsol rögtön le is old)
Először azt hittem, valami túlmelegedés elleni áramkör/kapcsoló lehet benne, de szerintem szimplán a kapcsoló adja fel.

A szerencse az egészben, hogy a géphez teljes robbantott ábrát adtak, így cikkszám ismeretében elvileg könnyedén utánrendelhető...
Bár adja az ég, hogy erre ne kerüljön sor egyenlőre....
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Dezső
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.05.24. 10:28

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Dezső »

Szia Mikapu!
Nos ez a kis kompakt kapcsoló gyakorlatilag az összes kínai gépen használatos, ennek ellenére itthon én sem találtam forgalmazót. Nekem az asztali fúrógépemen ment tönkre. Akkor gyors megoldásként kicseréltem egy egyszerű Ganz kapcsolóra, ami befért az eredeti helyére, egy bakelit lapocskán. Így ugyan nics stop gomb rajta, de működik. Időközben találtam egy börzén egy használt, de működő eredeti kapcsolót párszáz forintért, ami aztán a szomszédom szalagfűrészére került. Szóva az a tapasztalatom, hogy ez egy nagyon kis primitív valamai, nem túl megbízható. Ha ragaszkodsz az eredethez, szerintem rögtön vegyél tartalékot is. Esetleg alakítsd át a gép indítását két nyomógomb és egy kicsi mágneskapcsoló felhasználásával. Az örök élet lesz... A saját készítésű, vagy felújított gépekre én ilyen megoldás alkalmazok.
Üv, Dezső
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Dezső: Köszi. A 42x22 mm a kis műanyag előlap nyílásmérete, amibe a kapcsolót be kell pattintani. Aztán az előlappal lehet a gépágyra szerelni. Majd megmérem, hogy a gépágy oldalán az öntöttvasban mekkora a nyílásméret, mert könnyen lehet hogy abba az itthon is kapható (kb 3 e Ft) 49x22,5 mm-es házú kapcsoló is belefér. Ez esetben csak az előlap nyílását kell kibővíteni.

Kiscsiszi: Az ebesi találkozón jártam úgy, hogy kapcsolom be a gépet, az kezdene felpörögni, de leáll és ezt akárhányszor. Varifer mint villanyszerelő szétkapta a kapcsolót, mondván, hogy a relés kapcsolóknál előfordul, hogy a kapcsoló billenőlapját visszahúzó rugó előfordul, hogy túl erős és az elektromágnes nem tudja bekapcsolva megtartani azt. A két rugóból egyet kihajított belőle, de ez sem hozott gyógyulást akkor. Bánatomban tettem-vettem, majd a hosszabbító dobot lecseréltem csak hosszabbító zsinórra. Ettől minden helyreállt, a gépet be lehetett kapcsolni. Akkor arra gondoltam (egy éve kb.), hogy a hosszabbító dob túlmelegedés biztosítéka és a relés kapcsoló nem tűrte egymást.
Minden esetre HolzMetalnál rendeltem tartalék kapcsolót.
Most (pár napja) a hiba: nyomom a be gombot, kezd pörögni, ahogy a be gombot elengedem, azonnal leáll. A relé tehát a már egy rugó mellett sem tartotta meg a kapcsolást. 2010. novemberében vettem a gépet, tehát a kapcsoló éppen 3 évet bírt ki.
Kicseréltem az újra és azzal jól működik. Most keresem a tartalékot: jobb ha van, mintha nincs.
Tehát azt javaslom: akár Dezső javaslata szerint, akár másként legyen tartalék kapcsolód.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: kovi »

Szia Mikapu!

Tudod nekem is ilyen gépem volt. Én nem sokat vacakoltam vele amikor már a tisztítás sem segített. Elmentem az első elektromos boltba és vettem egy ilyen szerkezetet. Igaz egy kicsit meg kellett igazítani a helyét, mert a méret nem stimmelt, de egyébként tökéletetesen működött.

Így csak egy szerény összegbe került (talán 2000 Ft körül). Az eszembe se jutott, hogy a forgalmazótól rendeljek, mert az biztos, hogy 3x ennyibe került volna.

tehát ne aggódj, vegyél egyet és elő a reszelőt, hely kialakít, beköt, majd boldogan esztergál.


Üdv


Kovi
jmedvegy

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: jmedvegy »

Üdv!

Amit kerestek, azt hivatalosan motorvédő kapcsolónak hívják. Hogy porvédett azt a tokozás IP jelölése tartalmazza, ahol az első szám az idegen test behatolás ellen, jelenleg a legmagasabb a 6-os, ez teljesen porvédett, míg a második a víz elleni védelmet jelöli. Motorvédőknél van fázishiány esetén leoldó kivitel is, ami feszültség kimaradás esetén, annak visszatérte után nem indítja el az pl. az esztergát. De kis ügyeskedéssel, egy egyszerű mágneskapcsolóval és KI-BE gombbal is könnyen helyettesíthető.
A kínai és hasonló gyártmányokon alkalmazott kapcsolóknál a tekerccsel sorbakötött, az öntartásért felelős érintkező szokott elfáradni, legalább is eddig hárommal találkoztam, három volt ilyen problémás. Kiviteltől függően javítható, de ahol be van öntve, jobb kéz, bal váll úton orvosolható.

További szép napot!
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Kovi, Jmedvegy: Nos, úgy tűnik, ezt az ügyet sikerült körbe-karikába körbejárni. Az imént megmértem a lukat az öntvényágyban, ahova a kapcsoló a műanyaglap segítségével rögzül. Az öntvényben 35 x 59 mm a nyílás, tehát a 22,5 x 49 mm-es fentebb idézett link szerinti biztonsági kapcsoló is némi (a műanyaglapon) reszelgetés után gond nélkül beszerelhető.
A kapcsoló amúgy valóban 2-3 e Ft, azaz nem nagy tétel, csak akkor bosszantó mikor éppen elromlik és mondjuk oda a hétvégi faesztergálás.

Mindenkinek, akinek ilyen kínai kapcsolóval szerelt gépe van: Mielőbb szerezz be tartalék kapcsolót, remélhetően minél később, de sosem tudhatod mikor lesz rá azonnal szükséged. (Ahogy hasznos a tartalék ékszíj is.)
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Sziasztok!

Azon gondolkodom, hogy egy sima, 2 áramkörös 2 állású kapcsolóval (mint pl. ez itt: http://elektroexpressz.hu/spd/2620007/C ... F-250V15A-) vajon nem egyszerűbb-e ezt a kapcsoló kérdést megoldani.
Sajnos ma kénytelen voltam darabokra szedni a gépemet, többek között a kapcsoló hibája miatt, és azon gondolkodom, hogy ha egy ugyanilyen relés kapcsolót rakok be, az mennyivel fog tovább tartani, mint a jelenlegi?
Érdekelne a véleményetek, főleg jmedvegy véleménye, hiszen ha nem tévedek, ez a kérdés az ő szakterülete... :)
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
jmedvegy

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: jmedvegy »

Üdv!

Köszönöm a bizalmat, de nem szakterületem. Pusztán a 100 V angolul is 100 voltage.

A válaszom nem, de rögtön be kell vallanom, a motorvédő sem jó, korrekt megoldás. A forgó gépeknél alapesetben törekedni kell, hogy áramkimaradás esetén, bekapcsolt állapotban is az áram újbóli megjelenésekor ismételten ne tudjon beindulni a bekapcsolva maradt forgógép. Az itt használt kapcsoló is ezt a funkciót hivatott ellátni. Mivel volt a kelléktáramban egy rossz, ami ugyan ráért volna a javítással, ezért most elővettem, és lépésenként szeretném bemutatni, miként is lehet ezeket javítani. Hozzáteszem, ez is egy V2 verzió, de hát a változtatás jogát a gyártó fenntartja. Mivel a fórumban hozzászólásonként 1 képet enged,
[color=#000080][b]Admin[/b][/color] írta:Tisztelt tagunk! A személyes albumodba tetszés szerinti mennyiségű képet tudsz feltölteni. Ha segítség kell keress meg, szívesen segítek.
legalább is a múltkor így jártam, a képek egy külső részre kerültek feltöltésre, a szöveg megfelelő részeinek kijelölésével hivatkozom majd rájuk.

A szétszerelés során ki kell csavarni a nyomógombokon lévő 2 rögzítő csavart, majd a kapcsolót a gombokhoz rögzítő 4 csavart, valahogyan
Kép ide jutunk el. Lehúzva a szigetelést a vezetékekről, és szétforrasztva az egyes kötéseket, célszerű műszerrel ellenőrizni a tekercset. Ennek ellenállása általában 5-6 kOhm nagyságrendbe esik. Ha ez rendben, a szétszerelést követően a
Kép képen látható helyzet áll elő. Óvatosan kipattintva a felső fedőlapot, hozzáférhető a
Kép belső érintkező rész, a helyretoló rugóval az aljában. A felső,
Kép fehér érintkező tartót 90 fokban elfordítva tudjuk a helyéről kiemelni.

Mint ahogy a fotón is látható, Kép az érintkezőn látható szennyeződés a motor, mint induktív terhelés, kikapcsolása során keletkező apró ívek során keletkezik. Mivel a tekercs ellenállása is nagy, ezek képesek a tekercs egyfajta "elszigetelésére", vagy az átfolyó áram nem kellően nagy a rugó ellenében megtartani az érintkező sort. Ezt kell megtisztítani, magas, legalább 400-as vagy még ennél is finomabb papír segítségével, mind itt, mind a belső álló érintkező soron, majd tiszta alkohollal+fültisztító pálca, távolítsuk el a csiszolat és egyéb szennyeződést. Van aki kifújja kontakt spray-el, én a magam részéről maradok a klasszikus megoldásnál. A cél nem a teljes felület lecsiszolása, pusztán a szennyeződés eltávolítása. Aki itt most ezt követően valaki olajjal kezeli a felületet, tegye, ha több gondot akar magának. Ide csak jó minőségű ún. transzformátor olaj lenne megfelelő, a szintetikus olajok, de főleg az ásványi eredetűek, elektromos ív hatására erősen kokszolódnak, lerakódva a belső részeken, a kapcsoló idő előtti tönkremenetelét eredményezhetik. Inkább tartsuk szárazon.

Ha jól dolgozunk, valami hasonló kinézetű érintkezőpár köszön vissza. Kép Nincs más teendő, mint a szétszerelt elemeket fordított sorrendben összeszerelni, de vigyázva, hogy a tekercs bekötő vezetékeit a megfelelő furatokon is átbújtassuk. Kép Az összeforrasztást követően ne felejtsük el a szabad végeket szigetelni. Lehetőleg ne szigetelő szalaggal, egy vékony műanyag csövecske is jobb megoldás. Összeállítást követően a tápláló oldalt két sarura forrasztott vezetékkel biztonságosan csatlakoztathatjuk a hálózathoz egy próba erejéig. Kép Esetleg a kimeneti oldalra köthető terhelés is (pl. lámpa), aki teljesen biztosra akar menni a működtetés során. Viszont aki tart az áramütéstől, az inkább szerelje vissza a helyére, győződjön meg róla, hogy a szigetelt vezetők mind megfelelően lettek eligazítva, és így próbáljon rá a működésre. Az elektromos áram nem játék!

Ha a kezdeti lépéseknél a tekercs szakadást mutat, akkor ne is menjünk tovább, ennek javítása házi eszközökkel kissé körülményes. Aki esetleg a kapcsoló zümmögésére lesz figyelmes, az ellenőrizze, nincs-e rozsda a tekercs vasmagjának végén, vagy nem lazult-e a végen lévő rézgyűrű. Finom reszelővel, vagy pl. kombinált fogóval lehet ezek ellen tenni, melyek a kapcsoló "pergését" okozzák. A kapcsolóban lévő rugók eltávolítása sem célszerű, mivel ekkor az érintkezőket összenyomó erő csökken, ami további szikrázást és melegedést okoz.
Röviden ennyi, ha esetleg javítható kategória, néhány apró fogással további használatra is alkalmas lesz a "tönkrement" kapcsoló.

Végezetül már nem maradt más hátra, csak BUÉK -ot kívánok mindenkinek.
Avatar
Varifer
Site Admin
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2012.01.09. 22:36

Re: Géptartozékok / kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Varifer »

Sziasztok

Pár rövid szösszenet, hogyan kellene lennie!

Szükséges lenne egy 4 polusú 20 Amperes [fimg=150,200]http://www.id1.hu/shop/kepek/nagy_kepek//LC1D258M7.jpg[/fimg] mágnes kapcsolóra, ezen kívül két nyomógomb[fimg=150,200]http://shop.villamossagidiszkont.hu/147 ... fej-01.jpg[/fimg] vagy ilyen[fimg=150,200]http://www.conrad.biz/medias/global/ce/ ... PS_400.jpg[/fimg].
Ha ezek meg vannak természetesen egy doboz amibe belefér.
A mágnes kapcsoló 1,3,5 kapcsai, bejövő áram, a 2,4,6 motor bekötés. A 7-es az öntartás a nyomógomboktól, 8-as a mágnes kapcsoló saját tekercsének egyik szála.
Lesz egy kis időm csinálok egy bekötési rajzott is ha igény van rá.
Tisztelettel: Varifer
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég