Anyagelőkészítés

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Anyagelőkészítés

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

1811
Megtanítottatok, hogy a fehér trutyival (PVAC polivinilacetát vizes diszperzós ragasztó) kenjem be a friss fát, akkor nem vagy kevésbé reped miközben szárad. Rászoktam, köszi a hasznos tanácsért.
Persze a felkent friss ragasztó meg ragad mindenhez, összeken mindent, így célszerű a bekent fát papírral betakargatni. Ez bevált, de a papírtól meg utána nem láttam mikor neki akartam látni, hogy mit is tud a fadarab, van-e repedése, stb.
Ezért kitaláltam, hogy előesztergálom a darabokat egyik oldalon 50-es süllyesztékkel, a másik oldalon 100-110 körüli fenék-csappal és így kenem le, majd csak egyik oldalát fektetem papírra. A képen két ilyet láttok már készen. A fehér trutyi mikor megköt teljesen átlátszó, a fa minden részlete látható.
Azonban egyik oldalra a papír még mindig alaposan odaragadt.
Újabb kísérlet: Ma készítettem kis kúpos végű darabkákat, amik a képen is láthatóak, egy fadarab alá 3 kell, és most így kentem le a kicsit felhígított ragasztóval az előmunkált munkadarabot. A kúpocskákat nyilván le kell majd törni, ha megszárad a ragasztó, de az nem baj. A lényeg, hogy a fadarab körbe teljesen látható lesz, amikor majd lesz időm nekiesni, így nem a papír leesztergálása után derül ki, hogy minek is láttam neki.
Nos, ez egy ötlet volt, meglátom később hogyan válik be.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Varifer
Site Admin
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2012.01.09. 22:36

Re: Anyagelőkészítés

Hozzászólás Szerző: Varifer »

Szia Mikapu!

Bennem felmerül egy rövidke kérdés!
Ha az előnagyolt anyagot körben lezárod, hogyan fog kiszáradni?
Mert ha csak a két végét (bütüt) zárod le, ott a lehetőség a kéreg felőli száradásnak.
No de így?
Tisztelettel: Varifer
Avatar
drehas
Örökös tag
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2012.01.12. 21:37

Re: Anyagelőkészítés

Hozzászólás Szerző: drehas »

Sziasztok
Induljunk ki abból,hogy van egy friss rönkünk,amit meg kellene szárítani.én a következő eljárást csinálom:
1/felvágom a rönköt hosszában a közepén,igy a fa szive a szélére kerül.
2/ felszeletelem az anyagot a megfelelő vastagságra
3/összerakom a rönköt az eredeti formájára
4/a két végét lefestem,így megakadályozom,hogy a fa a végeinél a száradás miatt megrepedjen ,ennek következtében a száradás a végek felől a közepe felé történik,így nem reped a fa
5/kb.egy hónap után a szeletek közé vékony faléceket rakok,így az anyag tud levegőzni és száradni.
ez a módszer nekem bevált,hosszu évek ota igy csinálom.
javaslom másnak is a módszer kipróbálását.
üdvözlettel:drehas
forester

Re: Anyagelőkészítés

Hozzászólás Szerző: forester »

Szevasztok!
Ötöst adok Drehas Mester szárítási technológiájára-ám ezt is lehet még finomítani.a jobb kihozatal érdekében!
Azt tapasztaltam,ha kéregben szárítom az alapanyagot,tutira elkezd dolgozni a szú.Sőt,egészen komoly kárt okoz:ezért aztán célszerű még a szíjács nagy részét lefűrészelni.Próbáltam már kérgezve szárítani-a szú,ugyanúgy belemegy.
És persze,legjobb a több éve száradó anyaggal dolgozni-
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Anyagelőkészítés

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Varifer: Ez kísérlet, majd kiderül hogyan válik be. A ragasztót felhígítottam, így vékonyabb réteget képez a felületen. Lehet hogy ha nagyon lassan is, de azon keresztül is kimegy a nedvesség. Meglátjuk. Az biztos, hogy a beszáradt ragasztóréteg alatt tökéletesen látható a fa erezet és minden tulajdonsága.
Drehas: A klasszikus boules vágást alkalmazod, amit az értékesebb fáknál előszeretettel alkalmaznak asztalosok és mások is. Mindezt kombinálod a bütüzárással, illetve, hogy léc közé teszed az anyagot. Ezt így tanítják, így kell csinálni, ha nagyjából szabályos rönkből indul az ember.
Esetemben egy szomszédom két éve kivágatta a manduláját, majd többszöri próbálkozásom után, mikor már a cincér jól belakta a fát, akkor mondta, hogy na, ha még mindig nagyon akarom, vihetem. Így láncfűrésszel igyekeztem menteni belőle a menthetőt: mindenféle darabok lett az eredmény, ahelyett, hogy 2 évvel hamarabb felfűrészeltethettem volna. Ezért a mostani kísérlet.
Forester: Igazad van.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Jancsibá
Hozzászólások: 190
Csatlakozott: 2012.01.11. 13:47

Re: Anyagelőkészítés

Hozzászólás Szerző: Jancsibá »

Szervusz Forester András Barátom!
Egy képben megpróbálom bemutatni a tömbösítést.Ehhez azért már egyengető és vastagsági gyalugép használata ajánlott. A lapok összeragasztása utánn,szeletelni méretre gyalulni,majd összeforgatva újra ragasztani.1821
Mások segítése,erkölcsi nagyságod növeli!
Üdv.:Jancsibá
forester

Re: Anyagelőkészítés

Hozzászólás Szerző: forester »

Üdv a Fórumnak!
Kedves Jancsibá!
Köszönöm szépen útmutatásod-jó sok munka van ezzel a tömbösítéssel!
Avatar
Morovik
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2012.01.12. 05:40

Re: Anyagelőkészítés

Hozzászólás Szerző: Morovik »

Sziasztok!
Mivel én télen nem tudok esztergálni igy marad az anyagok összeválogatása.Mostmár jöhet a jo idő.2099
"Soha nem késő,hogy azzá válj ami lehettél volna" (George Eliot)
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég