Milyen szögben tartsam a kést?

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
stubó
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2012.02.21. 21:17

Re: Milyen szögben tartsam a kést?

Hozzászólás Szerző: stubó »

Kedves Bencezug.
Hát igen a reszelő nem esztergálásra való,de azért csináltam mert láttam,hogy ebből is lehet,és gondolván arra hogy tanulni jó lesz az olcsó.
Az a baj vele,hogy az edzett részt eltávolítom az élezéssel és ezáltal gyengül az anyag,rideg lesz és törik.
Az egészség az a fontos. Bár én megjártam a poklot már egy párszor.
Üdvözlettel.
stubó
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Milyen szögben tartsam a kést?

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Stubó!

A köszörüléstől az anyag ha nagy hőt kap kilágyul, tehát nem rideg lesz. A ridegség párosul a keménységgel is. Nem az okoz problémát, hogy eltávolítottad a külső részt, hanem maga az alapanyag a probléma.
Üdv. Pozsi
jmedvegy

Re: Milyen szögben tartsam a kést?

Hozzászólás Szerző: jmedvegy »

Üdv!

Stubó!
Némi adalék, információ gyanánt.
Talán sorra kellene venni, jól vannak-e megélesítve, köszörülve a késeid. Majd minden típus más élszöget kap köszörülés során, és más tartást is követel meg. Mellékeltem pár skiccet a jobb megértés okán. Az alakító vésőknél a metszőszög hegyesszög, ha ez eléri, vagy megközelíti a derékszöget, még alakító vésőnél is kaparásról beszélhetünk. Az első ábra ezt szemléltetné.Ezen az α a hátszög, a β az élszög, míg a δ a metsző szög.
Faesztergálás001.jpg

A többin néhány egyéb kés jellemző szögeit tüntettem fel. (Megjegyzem, csak tüntettem volna fel, ha a fórum 1-nél több kép csatolását engedné.)
A lényeg: homorú véső esetén az élszög jellemzően 40 fok, kaparó jellegű szerszámoknál 70-80 fok. Kaparásnál, mint az jobb oldali ábrán látod, a kés felső lapja a központban van, az alakító vésőknél, vagy nagyoló vésőnél az érintési ponthoz kell viszonyítani. A kaparó kés(eke)t jellemzően vízszintesen tartsd, és mindig kis fogásokkal dolgoz, miközben a késtartót állítsd az anyaghoz a lehető legközelebb.
A homorú (holkeres) kések esetén azt mindig tartsd haránt irányba, jellemzően amerre a kés éle néz, abban az irányban fogsz haladni. Az él hátlapját érintsd az anyaghoz, és a kés végének óvatos emelésével vegyél fogást, majd haladj a késtartó mentén az adott irányba. Ha nő a fogás nagysága, süllyeszd a véső végét, csökkentve a fogás nagyságát. Alapszabály, mindig a kisebb méret felől haladunk a nagyobb méret irányában. Gyakorlat megszerzése után lehet majd fordítva is, de addig kell némi gyakorlás.
Lényegében egy hozzászólásba lehetetlenség beleírni az összes figyelembe veendő körülményt, valóban hasznosabb, ha ezt élőben megtapasztalod.
Remélem tudtam segíteni. Ami itt kimaradt, majd a többiek minden bizonnyal kiegészítik.
További szép napot!
Avatar
stubó
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2012.02.21. 21:17

Re: Milyen szögben tartsam a kést?

Hozzászólás Szerző: stubó »

Szia jmedvegy!
Köszönöm a segítséget és a hosszú,tartalmas leírást és az ábrát.
Hát nézegetem a videókat,de még nem minden világos. De igyekszem egy találkozóra majd elmenni és legalább élőben látom a dolgokat.Mert így a leírások alapján nekem elég bonyolult egyenlőre.
Üdvözlettel.
stubó
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Milyen szögben tartsam a kést?

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

stubó: Én úgy tanultam síelni, hogy anyám elmondta a konyhában hogyan kell, meg az emlékeit, mikor ő síelt. Nos, elég sok áldozattal járt (kék, lila, zöld), míg valahogy rájöttem a lényegre.
Tehát lehet video alapján is esztergálni tanulni. Rengeteg videót megnéztem én is. Azonban egyet sem találtam, amelyiken a tök kezdő számára igazán érthetően és valóban a lényeget mutatták volna be.
Ugyanakkor másfél-két órás hozzáértő valakivel gyakorlás sok mindent egyből világossá tett. Az alapokat utána otthon ismételgettem, majd jött még egy "edzés" és utána a videók is sokkal érthetőbbek és beszédesebbek lettek. Meg persze sokat kell csinálni, akkor lassan rögzül mi is a helyes késtartás, késvezetés, merről merre és meddig, stb.
Ha nem tudsz eljönni most Fehérvárra, kaptál több felajánlást is, aki segítene. Valamelyik lehetőséget ragadd meg, aztán hajrá és sok örömed leld a faesztergálásban.
(A bringával úgy jártam: megvettem, aztán kiderült, hogy még mi inden kell hozzá. A faeszterga is hasonló: jó kések, jó tokmány, ... stb. ezek nélkül nehezen megy.)
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
stubó
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2012.02.21. 21:17

Re: Milyen szögben tartsam a kést?

Hozzászólás Szerző: stubó »

Szia Mikapu!

Igazad van mert a videó nézése közben, nem is látni mindig a lényeget,és úgy nem tudja az ember megtanulni rendesen. Az az igazi,ha valakihez elmegyek egyszer-kétszer ha van rá lehetőség és ott megnézni esetleg kipróbálni amit lehet és egy kezdőnek tudni kell. Sajnos a Fehérvári találkozó nekem most nem megy,mert az egészségi állapotom nem engedi,csak a legközelebbi ami már jó időben lesz.
Sajnos még nincsen igazi késeim,és tokmány is csak egy 3 pofás vas eszterga tokmány.
Az biztos hogy jó szerszámmal lehet jól dolgozni. És ez nem csak a fára vonatkozik.
További szép napot.
Kellemes Karácsonyi Ünnepeket,és Boldog Új Évet Kívánok.
Üdvözlettel.

stubó
[color=#000080]admin[/color] írta: !!! Kérlek az idézet, funkciót csak akkor használd, ha a idézni kívánt hozzászólás már azon az oldalon nem található!
forester

Re: Milyen szögben tartsam a kést?

Hozzászólás Szerző: forester »

Szevasztok!
Jól körül lett a téma járva,az annyi SZENT!!!!
Most a legutóbbi hozzászólással kezdem-Bandi Bácsi,biztosan igazad van a nagy általánosságban-ámde a kedvenc símító késem reszelőből van,meg még több is-
Mindenesetre nem kell az elején túl igényes szerszám,mert az olcsót ugye,könnyebb szívvel eldobja az ember,ha kell.
Véleményem szerint -ne haragudj Stubo-nem kell annyit hezitálni,hogy tartsad a kést?
Neki kell állni,aztán tanulni saját hibádból-szerintem ez a leginkább célra vezetőbb!!!
Nem baj a favázas gép-nekem is volt álló kúpos szegnyereg-nem kell félni,de betartani a baleset elhárítással kapcs. pár dolgot-a legfőbb szabály-csak annyira nyomd a kést a fának,hogy könnyen munkáljon.
Sok szerencsét kívánok hozzá.
A közelgő Karácsony alkalmából,kívánok minden szaktársnak szép,boldog Ünnepeket!!!!
Avatar
bencezug
Hozzászólások: 142
Csatlakozott: 2012.01.11. 07:09

Re: Milyen szögben tartsam a kést?

Hozzászólás Szerző: bencezug »

Szia András!
Nagyon helyesen rátapintottál a lényegre.

Álljon meg a helybenjárás.
A gyakorlat teszi az embert mesterré.

Üdv: bencezug
Pjanos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.09.06. 19:16

Re: Milyen szögben tartsam a kést?

Hozzászólás Szerző: Pjanos »

Szia Stubó!
Még valami: ha nem tudsz elmenni a közelben senkihez, s van időd és kedved s nem adod fel e szép és nemes időtöltést-
egyébként, ha jól rémlik van helyben is, vagy a szomszéd faluban is, aki már nem most kezdte- akkor, ha le tudod venni a fémtokmányt, akkor fából fazéktokmányt készits.
Itt van többek között egy két róla: http://www.faragosuli.hu/htm/eszterg.htm
S amire a fémtokmány fel van csavarozva, az egy "siktárcsa", annak vannak furatai-
láthattál ilyen videokat- oda facsavarral is fel tudsz fogni nagyobb fadarabokat...
Azért ajánlom, mert akkor bátrabban esztergálhatsz, nem kell féltened a fémtokmány kiálló pofáitól ujjadat-kezedet.
Nekem is vannak reszelőből készült késeim-igaz ezek mind békebeli reszelőkből-
s mint előttem irták, ha nem nyomod, mint "süket az ajtót", akkor ...
S eleinte igyekezz minél gömbölyűbb fával gyakorolni, amely nem nagyon balanszol...
Felajánlhatom én is, hogy megmutatom, amit tudok, de én kezdőbb vagyok az előzőeknél,
és messzebb lakom tőled.
Áldott ünnepeket neked és mindenkinek, hogy üdv támadjon s belőle öröm.
Avatar
stubó
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2012.02.21. 21:17

Re: Milyen szögben tartsam a kést?

Hozzászólás Szerző: stubó »

Szia PJános.
Nagyon jó a csapat,és sok segítséget és felajánlást kapok.
A csavaros felfogatás az jónak tűnik. Lehet hogy meg próbálom.
Kellemes Karácsonyi Ünnepeket Kívánok neked is.

Üdvözlettel.

stubó
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég