Milyen szögben tartsam a kést?

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
stubó
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2012.02.21. 21:17

Re: Milyen szögben tartsam a kést?

Hozzászólás Szerző: stubó »

Szia Forester.
Az biztos hogy a saját hibámból is meg lehet tanulni,de nálam a kések élezése sem jól van.
De azzal is próbálkozok,és sikerülni fog a helyes élezés is előbb-utóbb.
Kellemes Karácsonyi Ünnepeket Kívánok neked.
Üdvözlettel.

stubó
Avatar
drehas
Örökös tag
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2012.01.12. 21:37

Re: Milyen szögben tartsam a kést?

Hozzászólás Szerző: drehas »

Szia Stubo.

Én egyszer már tettem ajánlatot a tanulásra,amibe persze benne van a kések élezése is.
Lehet,hogy nem jól értettem,hogy favázas esztergád van.nekem is az van,és nem adnám oda egy fémvázasért.
A véleményem:nem az akadályokat kell sorolni,hanem csinálni,gyakorolni.Egyedül gyakorolni sem tudsz,mert nem tudod megállapitani,hogy mit csinálsz rosszul.
Beszéltem:UFF :D
drehas
Avatar
stubó
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2012.02.21. 21:17

Re: Milyen szögben tartsam a kést?

Hozzászólás Szerző: stubó »

Szia Drehas.
Fém vázas az esztergám,ami egy házi készítésű nehéz vasdarab.
Használtan vettem,de sokat kellett rajta igazítani,meg pótolgatni.
Igen tudom,hogy felajánlottad a segítséget,és ezt nagyon szépen köszönöm,de az ünnepek alatt senkit nem szeretnék zavarni,az én tudatlanságommal, Türelmes vagyok és meg várom az ünnepek végét és jelentkezem.
Kellemes Karácsonyi Ünnepeket Kívánok neked.
Üdvözlettel.

stubó.
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Milyen szögben tartsam a kést?

Hozzászólás Szerző: kovi »

Szia Stubo!

Tudod én is úgy kezdtem mint Te. Sokáig nem értettem, hogy miért a kuglikat röptetem és miért nem a madarakat. De aztán valaki (Fakéz vagy Demeter) mutatott valamit, ami nekem sokat segített. Ezt megpróbálom pár mondatban laírni úgy, hogy érthető legyen.

Tegyük fel, hogy jobb kezes vagy.
Tehát a késtarót a lehető legközelebb (1-2mm) állítod a munkadarabhoz, ráteszed a kést. A jobb kezeddel a nyél végét, a ballal pedig magát a vésőt tartod. Először figyeld meg azt, hogy ha a kés hátlapját odaérinted a munkadarabhoz úgy, hogy a vágóél ne csak a hátlap érintkezzen akkor nem történik semmi. A kugli forog, a kés nem dolgozik.

Majd a jobb kezeddel nagyon óvatosan megemeled a nyél végét, addig amíg az él el nem kezd dolgozni. Ha tényleg óvatosan csinálod, akkor ez csak egy nagyon pici (pár tizedes) fogásmélység lesz, és nem okoz balesetet. Innentől kezdve már ráérzel a lényegre és nagyobb lesz a biztonság érzeted.

Még egy ötlet. Úgy is csinálhatod ezt a próbát, hogy a gépet nem indítod el, csak a bal kezeddel forgatod a tokmányt, jobbal pedig a fentebb leírt módon közelíted a vágóélt a fához.

FONTOS!! Ne a laposvésővel kezd a gyakorlást!

Üdv

Kovi


UI: Ha megadod az emil címedet, akkor átküldök neked két faesztergályos tankönyvet .pdf formátumban.
Avatar
stubó
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2012.02.21. 21:17

Re: Milyen szögben tartsam a kést?

Hozzászólás Szerző: stubó »

Szia Kovi.
Köszönöm szépen az információt.
Elég értelmesen leírtad. Megyek is mindjárt a géphez és meg próbálom amit írtál.
Küldöm a mail címet. De csak ünnepek után foglalkozz ezzel.
Kellemes Karácsonyi Ünnepeket Kívánok.
Üdvözlettel.
stubó
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Milyen szögben tartsam a kést?

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Tiszteletem!

Hasonló cipőben járok, mint Stubó, így hát elkezdtem "megvásárolható" kések után keresgélni. Sajnos egyenlőre a pénztárcám nem fogja megengedni, hogy 50-100 vagy 150 eurós késekbe nyúljak bele, de hadd engedtesség meg némi internetezés meg álmodozás... :)
Ezt találtam:

http://www.stubai.com/pdfs/stubai-de-dr ... screen.pdf

Ebből (17. oldal alapján) a következő 2 kés megvalósítására teszek kísérletet (miután a sok segítségnek hála, sikerült némi gyorsacélt beszereznem), ehhez kérnék némi segítséget, hogy hogyan válasszam meg az élszöget.
70-80 fok, mit a kaparó szerszámoknál? (élesebb szög talán úgy kiverné a kezemből a kést, mint a sicc...)

21122111

Köszi!
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
jmedvegy

Re: Milyen szögben tartsam a kést?

Hozzászólás Szerző: jmedvegy »

Üdv!

Ez gyakorlatilag a kaparó kések közé tartozik.
Minél nagyobb a szög, annál kevésbé fog "megakadni", vagy gondot okozni, tehát inkább a nagyobb szög irányában alakítsd szerszámod élét.
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Milyen szögben tartsam a kést?

Hozzászólás Szerző: kovi »

Szia Kiscsiszi!

Szerintem először jó mmegoldás lehet a 80 fokos élszög. Ekkor a késtartó magasságának a beállítása a lényeges. Kicsivel a középpont fölé kell állítanod, és a kést megbuktatni úgy, hogy az éle legyen a középpontban. Azt gondolom, ha változtatod az élszöget, akkor változtatnod kell hozzá a késtartó magasságát is, és akkor nem veszi ki a kezedből.

Egy kérdést engedj meg nekem: a bal oldali képen látható kést miért akarod elkészíteni? Szerintem az fölösleges pénz kidobás. Amit azzal a késsel meg tudsz csinálni, azt a beszúró késeddel is meg lehet csinálni. Túl mélyre ezzel sem nyúlhatsz, mert az már biztosan rizikós lesz. Inkább készíts belőle eg jó simító kést, vagy egy sima, íves végű kaparót, aminek a segítségével a tálak alját tudod egyengetni. Szerintem több hasznát veszed, mint ennek.

Tavaly rendeltem Robert Sorby katalógust és először én is úgy gondoltam, hogy sok kést lemásolok az ott láthatók közül. De ahogy kezdek belerárázódni a dolgokba, úgy látom, hogy sok késnek nincs értelme. Csak fölösleges pénzkidobás.

Gyakorolj, ne légy türelmetlen és hamarosan megérted, hogy mire gondolok. Ezen a téren az én példaképem Fakéz mester, aki gyakorlatilag egy holker késsel képes szinte minden formát elkészíteni. A pénz igen drága dolog, ne pazarold!

Üdv


Kovi
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Milyen szögben tartsam a kést?

Hozzászólás Szerző: Robo »

Szia Kovi, Kiscsiszi!

Kovi, nem igazán értek most veled egyet, a baloldali un. gyémánt kaparó kés (gondolom formája miatt nevezik így) az egyik leggyakrabban használt késem. Ha jobban megnézitek a baloldali vágó éle szöget zár be a kés szárával, de merőleges a homlok élre. Ezáltal ha illesztéket, doboz feneket stb. alakítasz vele, csak az él ér hozzá az anyag falához. Emiatt precízebben lehet kialakítani a hornyokat stb.

Ezt beszúró késsel nem tudod csak kis mélységig megoldani, mert vagy keresztben áll a kés lapja (a vékony) vagy az élszög hegyes (a normál leszúró késé). Ez a kés elég speciális, de nagyon jól használható.
Abban igazad van Kovi, hogy nem feltétlen az alapkészletbe való, ahhoz elegendő ahogy mondod egy egyenes kaparó kés.

Kiscsiszi, a jobboldali kör alakú kés helyett én inkább kezdésnek egy íves kaparót ajánlanék. Hasonlóan jól lehet az íves felületeket vele simítani, de az élezése (és elkészítése) is sokkal egyszerűbb.

Ha már a leszúró késről szó esett, ha javasolhatom egy vékonyat készíts, 2-3 mm vastag, kb. 20-30 mm széles anyagból. Ez az egyik, illetve egy még vékonyabb.


Üdv, Robo
Üdv, Robó
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Milyen szögben tartsam a kést?

Hozzászólás Szerző: kovi »

Szia Robo!

Igen, a Te szemszögödből lehet, hogy igazad van, hiszen te Tényleg sok olyan tárgyat készítesz, ahol szükség van a pontos illesztésre. Én viszont főleg tálakat készítek (fedő nélkül), így nincs szükségem erre a szerszámra.


Üdv


Kovi
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég