Speciális kés?

Lezárt
Avatar
Soma Bear
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2012.05.01. 07:16

Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: Soma Bear »

Tiszteletem Uraim!

A poharak szárára készített gyűrűkhöz, kell valami speciális kés? Vagy Ti, mivel készítitek?
Óvd a fákat! Egyél hódot! :)
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Célszerű a gyűrűvágó kés. Pl.:
http://drechslershop.de/drechselwerkzeu ... index.html
http://www.holzmetal.hu/gepekadatai.php ... t=termekek alsó harmadban: RS 6 RS10 RS13
és más hasonlók.
Meg ha egészen keskeny és vékony hegyű leszúrókést használsz és begyakoroltad, azzal is lehet. Erről kérdezd Gurfát.
Persze némi köszörülgetéssel elhasznált HSS gépi-gyalukésből vagy más alkalmas méretű HSS anyagból magad is köszörülhetsz a célnak megfelelő profilt.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Soma Bear
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2012.05.01. 07:16

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: Soma Bear »

Mikapu3!

Köszönöm a válaszod! Azt hiszem marad a köszörülgetés. :)
Óvd a fákat! Egyél hódot! :)
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: Robo »

Sziasztok!

Lenne egy kérdésem hozzátok, akik járatosabbak kés készítésben, alakításban ill. több tapasztalatuk van fémmegmunkálásban.

Egy lapos HSS késem szeretném átalakítani, spec profilt akarok kialakítani belőle. Csak köszörüléssel nem tudom megoldani, vágnom kell majd. Kérdésem ha flexel vágom, gondolom ügyelni kell hogy ne hevüljön nagyon fel. Ebből a szempontból mennyire kényes a HSS anyag? Csináltatok már pár kést, Ti hogyan oldjátok meg a nagyoló kialakításnál a hűtést? Nem lenne jó ha kilágyulna.
Most nem az élezésre gondolok, mert azt vízes köszörűvel csinálom.

Egyelőre úgy tervezem, a vasat a vágás helyéhez lehető legközelebb satuba fogom, hogy az is elvezesse a hőt. Továbbá kis lépesekben vágom vékony 1-1,2 mm-es koronggal, és közben gyakran hűtöm, vízben pl.

Ti mit tanácsoltok, biztos van valami jó tippetek. :)

Üdv, Robo
Üdv, Robó
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Robo: nem vagyok fémszaki, de HSS gyalukésből ("laposvas") vágtam már flex-szel olyan alakot, amiből aztán esztergakés lett. Tapasztalatom szerint csak az 1mm-es, inoxhoz, rozsdamenteshez feliratú koronggal szabad nekiesni. Ez olyan gyorsan vág, hogy szinte nincs ideje a HSS-nek a túlmelegedésre. A 1,5-ös, meg pláne a még vastagabbak ugyanakkor már sokkal több hőt termelnek. Tehát vegyél 1-es inoxhoz valót, először próbáld ki valami máson, hogy érzékeld hogyan vág, s ess neki kiszemelt alapanyagodnak.
Sok sikert!
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
sjozsi
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2012.12.09. 13:32

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: sjozsi »

Szia Robo!
Én sem vagyok fém szaki, nemrég készítettem HSS hengeres anyagokból holker késeket. Én sima sarokköszörűvel alakítottam a holkert. Satuba volt befogva az anyag, mellette egy tálban víz és egy ecset. Nagyon sűrűn kentem az ecsettel az anyagot, nem is hevült fel. Az éle nem lágyult ki.
Üdv: Sjózsi.
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Szakmám tekintetében kell értenem a fémekhez.
Ne lőjétek le, hogy kicsit több információt adok a kérdésre:
A gyorsacélok szövetszerkezete temperált martenzites, nagy keménységű karbideloszlással.
A fő ötvözőelemek hatása:(zárójelben a ötvöző mennyisége van)
Szén (C 0,85-0,90%) - Karbidképző, növeli a kopásállóságot és meghatározza a keménységet.
Króm (Cr 3,90-4,30%) - Biztosítja az edzési mélységet és könnyen oldódó karbidokat képez.
Volfram (W 6,00-6,75%) és molibdén (Mo 4,75-5,25) - Javítják a melegkeménységet és a martenzit-mátrix hőállóságát. Nagyon kemény speciális karbidokat képeznek.
Vanádium (V1,75-2,05) - Nagyon kemény VC karbidot képet és javítja az abrazív kopással szembeni ellenállást.
Kobalt (Co 0%) - Jó hővezető képességével javítja a hőállóságot.

Akit érdekel: utánna nézhet itt.

Hűteni nem azért kell, mert kilágyul, hanem mert beedződik és rideg lesz.
Üdv. Pozsi
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: Robo »

Sziasztok!

Mikapu, Sjozsi, köszi a gyors válaszokat, ez a vízes ecsetelés jó ötlet. Van 1 mm-es inox korongom, azzal gondoltam én is nekiállni. Igazán mindent ilyen vékonnyal szeretek vágni, gyorsabb és nincs annyi por.
Kösz Pozsi a szakszerű kiegészítésed, én örülök hogy részletezted. Így lehet tanulni. :P

Egyébként ezt a profilt akarom kialakítani egy Sorby diamond scraper-ből.

Üdv, Robo
Üdv, Robó
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia!

Szerintem ha javasolhatom, vegyél betétkést biztos olcsóbb, mint egy márkás kést átköszörülni. ;)
Üdv. Pozsi
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: Robo »

Szia Pozsi,

tudom kicsit elvetemültnek tűnik, de én azért választottam ezt a megoldást, mert a Sorrby diamond forma adja magát hogy ebből alakítsam ki. Alig kell valamit alakítani rajta, kicsit az elejéből levágni, szögeket beállítani és kész.
A kést viszonylag jó áron szereztem nyél nélkül. Csak esztergálnom kell hozzá egyet, beledugom és kész. :P

Egyébként milyen betétkésre gondolsz? Ehhez kellene egy 150 x 15-19 x 5 mm -es HSS anyag.
Üdv, Robó
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég