Speciális kés?

Lezárt
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Amikor Robonak adtam ötletet a kés készítésben, akkor az a bizonyos kisördög bennem is motoszkálni kezdett,
Mára eljutottam odáig, hogy amiket használok késeket azokat szinte mind saját magam készítettem.
Kezdetek kezdetén vásároltam "jó" minőségű Güde késkészletet. Minap szétszedtem és arra következtetésre jutottam, hogy én is kitudom köszörülni az alakzatot.
2794
Mivel az az ördög csak motoszkált bennem, ezért rendeltem más méretű betétkéseket is.
2795
Tapasztalataim a készítéssel kapcsolatban:
Satuba befogva gyorsdarabolóval kivágtam a felesleget az anyagból lusta lévén köszörülni ennyit. Nem igényelt semmilyen extra daraboló korongot, 3 mm vastagságú sima acélhoz használatost használtam. A hűtését sem vittem túlzásba 5 mm-ként satuból kifogtam és beledugtam a vízbe.
Ezt következett a köszörülés a kivágott nyélrészt lekerekítettem, valamint a kés sarkait letörtem 45-ban. Ennek két oka is van a betétkések sarkai mivel köszörülik nagyon hegyesek és rossz a vas fogása, a másik nem hagy a késtartót akkora nyomot.
2796
A három kés elkészítése kb.45 percet vett igénybe.
A három kés anyag ára: 32 mm széles 3192 Ft, 25 mm széles 2560 Ft, 12 mm széles 1464 Ft.

Most már csak nyelet kell készítenem. :)
Üdv. Pozsi
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: kovi »

Szia Pozsi!

Ügyesen oldottad meg a kések készítését! Ami egy kis kétséget ébreszt bennem, az a tüske rész.
Én nagyon rövidnek találom. Nem gondolod, hogy később ez problémát fog okozni?

Én magam is készítettem már pár vésőt és a tüskét minimum 5cm-re hagytam.

Üdv

Kovi
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Kovi!

A tüskéket nem hagytam rövidre, van olyan gyári késem ami hasonló hosszúságú. Illetve a nyélben lévő furatot szoros illesztéssel készítettem, ha nem mozog a nyélben akkor nem fog kijönni.
Tegnap sikerült megcsinálni a nyeleket hozzájuk.
Az első nyél elkészülte után rögtön használatba vettem az nagyon szépen forgácsol.
A "márkás" késeim sorsa megpecsételődött. :lol:
Üdv. Pozsi
Sharky
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2012.01.12. 06:39

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: Sharky »

Sziasztok!

Pozsi, szuperek lettek a késeid, most már repülhet a forgács! Teljesen egyetértek veled, hogy a gyári kések sem sokkal jobbak mint a házilag készíthetők, csak legfeljebb szebb a kivitelezésük, de az meg lényegtelen. A holker kés készítése már nagyobb kihívás, de az sem lehetetlen! :)

Üdv,
Sharky ;)
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: Robo »

Sziasztok!

A holker késről jut eszembe, elgondolkodtam korábban honnan származhat az elnevezés.
Valószínüleg - mint sok más szakkifejezés - ez is a németből jöhetett.

A német "Hohlkehl" szó hornyot jelent, kiejtve mint holker, de a szó végi R helyett L.
Ettől független érdekes, hogy itt Röhre-nek nevezik ezeket a hornyos késeket, ami csövet jelent.

Üdv, Robo
Üdv, Robó
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Robo: próbál ki ezt: http://magyar-nemet-szotar.hu írd be hogy holker és íme a Hohlkhele az eredmény.
meg itt is egy szótár: http://www.falexikon.hu , de ebben a holkerre nincs találat.
és van valahol egy olyan szótár, amiben 3 oszlopban az eredeti német, az itthon meghonosodott elferdített(ferdült) német és a magyar jelentések vannak egymás mellett, de ezt most nem találom.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Lassan a fórumot átnevezhetjük nyelvészkedőnek :)

Gondolom Mikapu ezt kerested?

Tényleg sok érdekes szó van benne amire nem gondoltam, hogy asztalos szakmából eredhet.
Üdv. Pozsi
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Pozsi: Igen, valóban Szemerey Tamás (alias Kisfül) készítette ezt az összeállítást. A http://famivesceh.hu Famíves Céhben más, számunkra kedves dolgokkal foglalkozó csudabogarak is vannak.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: Robo »

Sziasztok!

Végre eljutottam a megvalósításig, kész lett az első sk késem. Kifejezetten a Crush Grind daráló mű fészek készítéséhez készült. Holnap tesztelem hogyan dolgozik. :P

2910

A nyél akác, igen szívós anyag, eddig nem dolgoztam vele.

Üdv, Robo
Üdv, Robó
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Tiszteletem!

Tanácsot szeretnék kérni, hogy "milyen is a jó leszúró kés" ?
Egy rossz 250x25x3 mm-es gyalukésből készítettem egy leszúró kést (Fotó majd később).
A kés oldalát egészen hosszan megpróbáltam leköszörülni, hogy ha keresztmetszeti ábrán kellene szemléltetni, akkor a kés alakját leginkább rombuszhoz tudnám hasonlítani. (bolti kések is hasonlóképpen vannak megcsinálva) A kés csúcsszöge úgy 30 fok.

A problémám a késsel viszont az, hogy mivel a kés teljes hosszán egyenlő a kés vastagsága, mélyebb leszúrások esetén (2,5-3 cm felett) a kés oldala már akadályozza az anyag elfordulását is, sőt, mivel én csak egy 350W-os motorral hajtom az esztergát, néha még meg is akasztom az anyagot (meg a motort is)

Úgy gondolom, ha meg akarnám előzni a problémát, csak a vágóél szélességét hagynám meg 3 mm szélesre, úgy 10-15 mm hosszan, utána a kés szárát leköszörülném 2 mm vékonyra, hogy ilyen problémám ne legyen. Mielőtt azonban elkövetnék valamit, amit nem kellene, szeretném kikérni a véleményeteket.

Köszönöm!
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég