Speciális kés?

Lezárt
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: Robo »

Szia Kiscsiszi!

Mint műszaki ember engedd meg hogy hozzászóljak annak ellenére, hogy nem készítettem hasonló szerekezetet. Én úgy oldanám meg ahogy Pozsi tette. A köszörű fixen beépítve, a vezető sínt kézzel nyomnám a köszörűhöz, egy állítható ütköző ellen. Ez megakadályozná hogy mélyebben köszörülj mint szeretnél. A köszörű úgy forogjon, hogy neked tolni kelljen a vasat. Érzésem szerint ez biztonságosabb és jobban lehet szabályozni a kőre gyakorolt nyomást. Lehet úgy is jól működik ha húzni kell, így legalább nem feléd szórja a szikrákat. A gyakorlatban kiderül melyik a használhatóbb.

A felvázolt kialakításodban én úgy gondolom a köszörű pattogni fog, hacsak nem nagyon erősen szorítod a vasra. Az meg nem túl szerencsés, nem tudsz majd finom fogásokkal köszörülni és túlhevülhet az anyag.
Szerintem a Pozsi szerkezete nagyon jó lett, érdemes hasonlót építeni ha meg van hozzá mindem ami kell.
Üdv, Robó
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Robo írta:...A felvázolt kialakításodban én úgy gondolom a köszörű pattogni fog...
Igazad van, erre nem is gondoltam...
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

A sarokcsiszoló volt a másik gondolatom amikor tervezgettem a késkészítőt. Én arra gondoltam, akkor, hogy a profilt nem kiköszörülöm vele, hanem végig vágom, így olyan szögű profil lehet gyorsan kialakítani amilyet akarasz. Hűtésről nagyon nem kell gondoskodni, mert az 1 mm-es vágókorong szinte alig melegíti fel az anyagot. A probléma ezzel az elgondolással az volt, hogy végig kellett volna vágni a teljes hosszt, a másik, hogy a kivágást át kellett volna köszörülni, hogy az alsó rádiuszt ne szögletes legyen.
Így a megoldásodnál a gép korong magasságát kell beállítani, a körszelvényt két különböző szögben végig tolod csak arra kell vigyázni, hogy ne forogjon el.
Üdv. Pozsi
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Végülis a HSSt - hasonlóan a Te kialakításodhoz (Pozsi) - lehet egy szánba rakni, abba beleszorítani, és a komplett szán csúszik egy megvezetőben...

Én sarokcsiszolóval csináltam az első késemet és azóta használom, és akkor még kézből köszörültem/vágtam. Szóval még az is lehet, hogy egy rögzített gép + rögzített HSS kombináció hatékonyabb lehet. Na, majd agyalok rajta a hétvégén...
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: farongáló »

5225522452235222
Sziasztok!
Ma bővítettem a szerszám készletemet. Talán ez is a speciális kategóriába tartozik.
A nyél kőrisfa és 14x14 négyzetvas. A vágó él szerszámacélból lett esztergálva és utána edzve.
A kör kés 18 as átmérő 6mm vastag 4es csavarral rögzitve.
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: kovi »

Szia Géza!

Látom nem tétlenkedsz!
Egy apró problémára hadd hívjam fel a figyelmedet. Ezt az eszközt használat közben el kell fordítani. Nem tartod mindig a tengellyel egy síkban. Ezt viszont a szögletes szár nem teszi lehetővé.
Nézd meg ezt a videót, itt láthatod, mire gondolok pontosan.
https://www.youtube.com/watch?v=YkXCcXU3azw

Üdv

Kovi
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: farongáló »

Szia Zsolt!
Amit mutatsz az más jellegű szerszám. Az enyém kaparó. A videókon találsz ilyeneket is.
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Speciális kés?

Hozzászólás Szerző: kovi »

Szia Géza!

Igazad van. Kinagyítottam az egyik képet és akkor már jobban láttam a szerszám kialakítását.
bár a véleményem nem változott, hiszen érdemes a kaparót is megdönteni, mert akkor már elkezdi metszeni a szálakat és sokkal szebb felületet ad.
De majd a tapasztalat eldönti. A nyári találkozón majd elmeséled.

Üdv: Kovi
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég