csiszoló

Lezárt
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

csiszoló

Hozzászólás Szerző: farongáló »

Sziasztok!
Soproni találkozón csíszoló anyagokról tartott szakember előadást.
A bemutatott anyagokból kaptunk mitadarabot.Az én tapasztalatom
az hogy nagyon jó.
A minap rendeltem belőle négy szemcseméretből 2-2métert.
Az előadó Kovács István ma személyesen elhozta a lakásomra.(erre járt üzleti úton)
Akit érdekelne ajánlom az anyagot.
Megrendelhető: istvan.kovacs@continentalwood.hu
Üdv: farongáló
Avatar
stubó
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2012.02.21. 21:17

Re: csiszoló

Hozzászólás Szerző: stubó »

Sziasztok!

Valaki megtudná mondani,hogy mi az ideális szemcseméret,egy vizes köszörű kőnek?
Amit találtam az csak 60-as,de én úgy tudom,hogy minél nagyobb a száma annál finomabb.

Üdvözlettel.
stubó
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: csiszoló

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Stubó: http://www.tormek.com/en/accessories/gr ... /index.php
Ha a Tormeknek a 220-as szemcséjű a megfelelő, azt bizonyára alaposan kipróbálták már. Egyébként polírozó segédkővel az 1000-nek megfelelőig lehet a követ finomabbá tenni, majd ismét visszavenni 220-ra.
MAFK körben ha jól tudom egyedül Droti használ Tormeket. Tőle kérdezhetsz erről még. A fenti Tormek honlap szerint a 4000-es japán kő alakításra már nem, csak finom élezésre, polírozásra használatos.
Ugyanakkor a 220-assal még lehet alakítani is a vésőt, illetve már használatra teljesen jó vágóélet fen. Egyszer kipróbáltam Droti gépét, akkor tapasztaltam.
Itt pedig http://www.gepplus.hu/tormek/index.html magyarul is olvashatsz erről.
A Tormek a legjobb, csak sajnos kicsit drága.

Ez pedig a Holzmann megoldása: http://www.holzmetal.hu/gepekadatai.php ... &t=nts200s
A leírásnak ebből a mondatából: "K220 teszi lehetővé akár gyorsacél kések élezését is" arra következtetek, hogy ebben is 220-as kő van. Vettem egy ilyen gépet. Ha megvannak hozzá a megfelelő szerszámtartók, szép élet lehet vele fenni. Most nem vagyok e gép közelében, így nem tudom megnézni, mi van a kő oldalára írva. Tapasztalatom szerint ennek köve talán még kicsit durva is. Vagy más. Minden esetre Droti Tormek köve finomabbnak tűnt.

Végeredmény: a 60-as vizes kő nagy valószínűséggel nem lesz elég finom az esztergályos vésőidhez.
Talán mások még kiegészítik tapasztalataikkal ezt a fejtegetést.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
stubó
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2012.02.21. 21:17

Re: csiszoló

Hozzászólás Szerző: stubó »

Szia Mikapu3!

Köszönöm a segítséget és a linkeket.
A tormek gépeket már néztem én is,de sajnos ott még a kő is elég drága.
Kezdésnek egy olcsóbbat kell néznem.
Elég lenne egy elfogadható vizes kő,mert azt az esztergán lassú fordulaton is tudom használni.
Van száraz köszörűm is,de nagyon gyorsan forog,és hamar égeti a kést,nem beszélve arról,hogy valamelyik nap a rossz tartás miatt,belekapott a kés a kőben. :shock:
Szerencsére nem lett semmi baj,de már nem merek a gép elé sem állni.

Üdvözlettel.
stubó
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: csiszoló

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Stubó: Ezeket is figyelmedbe ajánlom. A profik tudnak kézből a gyors köszörűn is tökéletesen köszörülni. Antiprofiknak (közte én is) meg ez nem megy, ennek áthidalására találták ki a segédeszközöket. Számtalan cég ajánlja lényegében ugyanazt, ami az alábbi két dolog együtteséből áll:
http://www.uni-max.hu/esztergakes-koszorulo-keszulek/d
http://www.uni-max.hu/vesoelezo-keszulek/d
Ugyanezt megveheted persze csicsásabb és drágább kivitelben, nevesebb gyártótól is, illetve akár legyárthatod magadnak is.
Ezek segítségével már esélyed sem lesz, hogy a kést hibásan és remegő kézzel, összevissza, pontatlanul vezesd a köszörű előtt. Ha jól állítottál be mindent, akkor csak jó lehet, mindig egyformán csak jó.
A köszörűmhöz ezt használom, nagyon bevált. Persze csak nagyon finoman szabad köszörülni, csekély nyomással hogy ne égjen meg. Persze a finom kövön. Lehet hogy érdemes mindkét oldalra finom követ tenned és a durva köszörüléshez külön gépet használnod.
Meg persze húzd le a követ teljesen ütés mentesre.

Azt írod: a vizes követ az esztergádon lassú fordulattal használnád. Ehhez persze vízvályút is kell az esztergaágyra tenned, hogy a vizes kő folyamatosan vízben fusson. Hát, ... nem tudom, hogy ez praktikus-e. A HolzMetalnál nettó 140 Euró (bruttó 53.340 Ft) a fenőgép. Ugyanakkor az egyik oldalán vizes kővel, másik oldalán hagyományossal szerelt köszörű a barkácsboltokban 16-20 e Ft. A MAFK csapatban úgy emlékszem van aki az utóbbit fejlesztette kicsit tovább nagyszerű fenőgéppé. A helyedben nem az esztergán próbálnék vizes kövön fenni.

Szerintem a lényeg a köszörűsegéd, illetve fenésnél a fenősegéd, ami helyetted pontosan vezeti a köszörülni, fenni való késedet.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
stubó
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2012.02.21. 21:17

Re: csiszoló

Hozzászólás Szerző: stubó »

Szia Mikapu3!

Ismételten köszönöm a segítséget és a linket.
Szoktam nézelődni az uni-max oldalon,de ezt eddig nem láttam.
Pozsi mondta nekem ezt a segéd eszközt,de nem találtam rá.
Ezzel tudom a holker,simítókést élezni,meg mindent.
Valószínű hogy ezt meg kell vennem,mert tegnap is próbáltam köszörülni,de gyorsan abba hagytam.

Üdvözlettel.
stubó
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: csiszoló

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Sziasztok!

Van köszörülés témakörben egy külön topic, ott én nagyon sok hasznos tanácsot kaptam.
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: csiszoló

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Uni-Max-hoz annyit, hogy csak olyat célszerű rendelni, aminél zölddel kiírták, hogy van belőle raktáron. (A két segéd most éppen ilyen.) Ugyanis rendeltem 4pofás tokmányt, nem figyeltem erre és immár lassan 3 hónap eltelt, de még nem érkezett meg. Igaz, annak idején felhívott valaki és előre jelezte, hogy ez most nincs azonnalra, de nem gondoltam, hogy több mint 3 hónap lesz belőle.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: csiszoló

Hozzászólás Szerző: Robo »

Szia Stubó!

A 220-as kő az általános a vízes köszörűnél, ahogy Mikapu is írja. Azzal már jó élt lehet fenni, de még alakításra is jó. A kő polírózót, ha rá keresel "stone grader" -ként megtalálod. Én szereztem egyet, és kipróbáltam no name 220-as vizes köszörűmön, és működött, szóval nem csak Tormek kőhöz jó. Tényleg nagyon finomra húzta fel (a leirás szerint 1000-re), lényeg hogy azzal már csak polírozni lehet, alakítani nem. Viszont borotva éles élt produkált, ami meg is látszott az esztergált felület minőségén. Ha hozzá tudtok jutni ajánlom mindenkinek, megéri az árát.

Üdv, Robo
Üdv, Robó
Avatar
stubó
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2012.02.21. 21:17

Re: csiszoló

Hozzászólás Szerző: stubó »

Szia Robo!

Köszönöm a hozzá szólásod és a tapasztalat megosztását.
Utána nézek a kőnek,mert nagyon életlenek a késeim,és inkább csak por keletkezik,mit forgács.

Üdvözlettel.
stubó
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég