Felületkezelés.

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
Morovik
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2012.01.12. 05:40

Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Morovik »

Általánosan használt anyagok,tippek trükkök.
"Soha nem késő,hogy azzá válj ami lehettél volna" (George Eliot)
Avatar
Varifer
Site Admin
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2012.01.09. 22:36

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Varifer »

Szia János!

Ez egy igen fontos kérdés.
Nekem a lágy viasz használata vált be, magam készítem hasonló eljárással mint a Droti mix.
Remélhetőleg lesz arról is egy leírás itt is.
Alkalmazott anyagok a mixhez.
1 Parafin
2 Méh viasz
3 Carnauba viasz
4 Parafin olaj
Az első három egységet tűzhelyen össze olvasztom vízgőzben.( Nagyobb edényben vizet főzünk a kisebb edényt ráhelyezve, abban olvasztjuk)
Ha kellően minden anyag megolvadt, a tüzet kikapcsolva adagoljuk hozzá a parafin olajat, míg el nem érjük a kellő lágyságot. Törekedjünk arra, hogy ne hígítsuk túl a masszát.
Sok sikert a kísérletezéshez.
Tisztelettel: Varifer
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Eddig sajnos még nem sikerült olyan tárgyat készíteni amit lakkoztam.
Vettem spray formában lakkot, de a lelakozott fa nem nyerte el tetszésemet.
Nekem mindig tetszett a lakkozott fa, gyerekkorom emléke.
Milyen lakkot érdemes használni?
Hogyan lehet úgy felvinni a felületre, hogy ne folyjon meg?
Lehet-e olajozás után felület kezelni lakkal?
Üdv. Pozsi
Avatar
szalokik
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.01.14. 10:47

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: szalokik »

Sziasztok !
Pozsi, én Köber vizes lakkot használok ( általában selyemfényűt, ez elég sűrű lakk és jól terül és poliuretán-vízbázisú lakk, nagyon kemény, szinte a legkeményebb az összes vizes közül ), fújva viszem fel, a gépen, lassú forgatás közben ( frekiváltó jó ha van ) és még lassabb forgatással szárítom, így nem folyik meg. olajat nem használok, mert a vizes lakk is nedvesít, így sötétíti a fát. Elvileg hígítani kellene az ajánlás szerint 10 % vízzel, de gyári állapotában használom fel,másfeles szórópisztollyal gond nélkül szórható ( Einhell-készletem van ). Az első réteget vékonyan fújom, az mindig ronda, ezután dörzsivel lesímítom a felszívott szálakat, a második takar jól, harmadik ritkán kell. Viaszra is lakkoztam már, megmaradt szépen, nem volt gond, pedig a fa-mozsár eléggé igénybe van véve. A használatra készülteket lakkozom, a dísztárgyakat viaszolom. Szerintem 1-2 nap után az olajozottat is le lehet lakkozni gond nélkül. Remélem tudtam segíteni. Ha van kérdés, tedd fel nyugodtan.
További szép napot !
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára szalokik 2012.01.19. 13:17-kor.
" egy problémára adható válaszok közül mindig a legegyszerűbb a helyes"
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Érdekes olvasmány:
http://fata.nyme.hu/downloads/baross1/k ... Csilla.pdf
Előadó: Dr. Csiha Csilla egyetemi docens NymE www.nyme.hu Faipari Kar
Előadás: Környezetbarát felületkezelő anyagok a faiparban
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Szalokik!

Amit leírtál átgondoltam és alkalmaztam gondolatban a saját körülményeimre.
A fújással kapcsolatban a következők jutottak eszembe, csiszolást követően egy alapos takarítást kell tartani, mert a fújáskor felszálló por valószínűleg a friss lakkba fog landolni.
Az általad ajánlott vizes lakk leírása szerint 20 C-on kb 2 óra alatt megköt. :lol:
Ez idő alatt a fényező pisztolyba beleköt a lakk. (Apáca rácsos kerítést fújtam vízbázisú festékkel folyamatosan és a végén alig jött ki a festék mert a pisztolyba furatait eltömte.) Tehát minden fújást után el kell mosni a pisztolyt.
Természetesen ehhez, vagy azt kell kitalálnom, hogy hogyan forgatom az anyagot, hogy ne folyjon meg, vagy vékony rétegben fújom (ehhez Csak a gyakorlat hiányzik :? )
Szivacs hengerrel nem lehet elérni ugyanezt?


Szia Mikapu!

Egy előadás diái mindig érdekesek, csak lemarad az a szöveg amit az előadó elmond. Mert egy előadáson nem a diákon leírtakat kell felolvasni, ehhez köti az előadó a gondolatait. (saját tapasztalat)
Üdv. Pozsi
Avatar
szalokik
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.01.14. 10:47

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: szalokik »

Sziasztok !
Pozsi, én is asztalos-műhelyben fújok, a fújási környezetet csak a szórópisztoly levegőjével szoktam elfújni, kb 5 perc után leszáll a por, lehet dolgozni és nem száll bele a por, ez biztos. A takarékosság miatt nem használok keverő-levegőt, célirányosan sugárba fújok, megszokható ez a módszer. A pisztolyba nem köt bele két hétig, addig szoktam benne hagyni gond nélkül, akkor is csak a szűkítésnél áll be. Amúgy felső tartályos pisztolyom van. A szivacs henger nem használható jól tagolt felületeken, nekem nem vált be még sík felületen sem, mert struktúros lesz a felület vagy habos. Az első réteg ( az jobban leszívódik ) kb. 10 perc alatt porszáraz, a második 20-30 perc, a vastagságtól fűggően. A teljes kikeményedési idő 24 óra. Az első réteget vékonyan fújom, mert hiába terítem meg alaposan, a szálfordulások miatt semmiféleképpen nem marad egyenletes a felület lakkozása. A másodikat lehet bátrabban, nem gond, mert a lassú forgatás miatt ( 0,5 fordulat/másodperc ) nem folyik meg. A sík felületeket ( ajtók, táblák ) pedig lakkozó-állványra teszem száradni.
További szép napot
" egy problémára adható válaszok közül mindig a legegyszerűbb a helyes"
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Pozsi: Igazad van, ez nem az élő előadás. Nekem e diák így is érdekesek voltak, ezért tettem fel a kapcsolóját.
(Remélem nem túl vad ez az ötlet: Bizonyára lesz előbb-utóbb következő találkozó, aki azt szervezi, esetleg meghívhatná a hölgyet, hogy tartsa meg élőben előadását.)
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Varifer írta:Szia János!

Ez egy igen fontos kérdés.
Nekem a lágy viasz használata vált be, magam készítem hasonló eljárással mint a Droti mix.
Remélhetőleg lesz arról is egy leírás itt is.
Alkalmazott anyagok a mixhez.
1 Parafin
2 Méh viasz
3 Carnauba viasz
4 Parafin olaj
Az első három egységet tűzhelyen össze olvasztom vízgőzben.( Nagyobb edényben vizet főzünk a kisebb edényt ráhelyezve, abban olvasztjuk)
Ha kellően minden anyag megolvadt, a tüzet kikapcsolva adagoljuk hozzá a parafin olajat, míg el nem érjük a kellő lágyságot. Törekedjünk arra, hogy ne hígítsuk túl a masszát.
Sok sikert a kísérletezéshez.
Szia Varifer!

A viaszok arányokat elárulod?
Üdv. Pozsi
Avatar
Varifer
Site Admin
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2012.01.09. 22:36

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Varifer »

Szia Pozsi

Igazság az, hogy nem méricskéltem csak úgy találomra készítem.
A Carnauba viasz az ami domináló, ha saccolnom kellene úgy 3:1 arány a többihez képeset
a carnauba előnye.

Üdv: Varifer
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég