Felületkezelés.

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Pozsi írta:Szia Kovi!

A poharaidat szilárd paraffinban főződ ki? Mennyi ideig főződ? Milyen paraffint használsz ? Hol szerzed be?
...
Ez bizony érdekelne engem is, mert jó ideje nem merek belefogni egy pálinkás készletbe, mert pont attól tartok, ami Pozsi poharával történt...
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: kovi »

Sziasztok!


Ezt a témát egyszer kiveséztük, de sosem árt egy kis ismétlés.
Szilárd parafin beszerzésének legegyszerűbb (nem a legolcsóbb) módja a kreatív hobby boltban történik, 0,5 kg-os kiszerelésben.

A parafint egy lábasban, rezsón fölolvasztom. Óvatosan kell vele bánni, mert nagyon alacsony (38 és 66f ok között) a lobbanáspontja. Akkor megfelelő a hőmérséklet, ha a beletett fa körül el kezd pezsegni a parafin. Gondolom ez a távozó nedvesség miatt van. Viszonylag rövid ideig - kb. 30-60mp - hagyom benn az anyagot. Ha tovább hagytam benne, akkor sok felületi repedés keletkezett.

Ezután kiemelem, hagyom lecsöpögni, majd félre teszem.Ha ezzel készen vagyok, jöhet a hőlégfúvó és egy kis törlőkendő.
A pohárra dermedt parafint felolvasztom, a fölösleget letörlöm.

Próbáljátok ki, majd írjátok meg a tapasztalatokat!

Üdv

Kovi
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: kovi »

Robo írta:Sziasztok!



Azóta szinte csak olajozok, mivel a legszebb felületet olajozással kapom. Ha magas fényt akarok akkor használok karnauba viaszt. Az olajozott felület sokáig szép, és felújítani is egyszerű. Csak át kell húzni egy olajos ruhával.
Szia Robo!

Mostanában én is kísérletezem a felületkezeléssel és legutóbb sikerült nagyon szép, selymesfényű felületet elérnem olajozással. Ennek titka az volt, hogy a csiszolást 800-as papírral fejeztem be. Ez alatt nem megfelelő az eredmény. Úgy emlékszem, Te bőven e fölé szoktál menni, ugye?

Valamint gondolom nem mindegy, hogy milyen olajat használunk. lehet, hogy jó Auro olaj sokkal tovább tartja a fényét, mint a parafin olaj. neked mik a tapasztalataid ezzel kapcsolatban?

Kovi
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Robo »

Szia Kovi!

Én általában 600-as vászonnal fejezem be a darabokat. Ezzel már nagyon sima felületet kapok. E fölé csak kis daraboknál, pl. tollaknál mentem.
Az olaj amit mostanság használok egy keverék a Drechseln und Mehr boltból. Nem tudom sajnos az összetételét. Nagyon jó olaj, elég gyorsan szárad, másnap már fényezhető. Lehet tartalmaz valamilyen szikkatív adalékot. Tartós selyemfényt ad.
Saját keverékekkel is próbálkozom, de a száradási idő úgy hosszabb. Ehhez növényi olajakat használok, tung-, dió- és narancsolajat a hígításhoz.

Üdv, Robo
Üdv, Robó
Pjanos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.09.06. 19:16

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Pjanos »

Pozsi írta:Sziasztok!

A mesterségek ünnepén az egyik kollégám fenn volt a Budai Várban és ott megkérdezett egy faragott kulacsot kiállítótól megkérdezte a mikéntjét. Elmondás szerint az elkészült kulacsot vízbe áztatja, majd áztatást követően forró viasszal teli tölti egész addig marad benne a viasz ameddig a fa át nem melegszik. A viaszolást egész addig ismétli ameddig nem folyik már belőle semmi.
4150
Nekem is sikerült a művelet igaz én kicsit kombináltam az itt hallottakat.
Parafin olajat forrósítottam fel ó majd öntöttem bele a kulacsba. Valamiért az olaj elkezdett habozni és kiforrta magát a kulacsból, még szerencse, hogy egy tálcát raktam előzően a kulacs alá, így fel tudtam fogni az olajat. Majd az így felmelegített edénybe öntöttem bele a forró viaszt.

:koc
Egyre gondolkodom, mi lehet az értelme előbb vizben áztatni, majd utána forró viasz...
Amire tippelek: a viztől megdagad a fa --mint ahogy a fakádat, fahordót megdagasztjuk,
majd a forró viasz belülről kiszoritja a viasz egy részét és vizhatlan lesz...
Persze lehetne(?) csak forró viasz, de igy spórol.
üdv PJ
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Kovi!

Kérésednek meg felelően beszámolok a tapasztalataimról.
Mivel előző "életemben" méhész voltam ott azt tanultam meg, hogy közvetlenül nem szabad nyílt lángnak kitenni a viaszos edényt és mivel nincs rezsónk, ezért vízfürdőben melegítettem meg a viaszt. Egy konzerves dobozba tettem bele a poharat ami volt a próba darab, majd addig öntöttem viasszal amíg el nem lepte és ment a vízfürdőbe az edény. Nem volt intenzív a pezsgés, de pezsgett addig hagytam benne ameddig volt valami reakció. A viaszból kivett poharat pár másodpercig fejre állítottam, majd papír törlővel áttöröltem. A próba során jól tartja a folyadékot.
Üdv. Pozsi
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: kovi »

Szia Pozsi!

Köszi a tapasztalat-megosztást. Bár nekem egy kicsit zavaros a leírás.
Ha jól értem, akkor méhviaszban "főztél" ki egy fából készült poharat, és igen jól bírja a folyadékot.

Amit még jó lenne, ha megosztanál velünk,
- milyen fáról van szó?
- mennyire volt száraz?
- kb. hány percig tartott az akció?

Üdv

Kovi
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: kovi »

Szia Mikapu!

Írhatnál pár szót az Ikeás olajjal kapcsolatos tapasztalataidról!


Előre is köszi


Kovi
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Kedves Kovi!
Hű, de régen volt az IKEA-s "olaj". Kiváló lehetőség a pénzkidobásra. Amibe kerül, ha mindenáron szabadulni akarsz az összegtől, inkább szórd a szélbe, add kéregetőnek, stb. Így legalább nem bosszankodsz, s nem lesz útban a doboz.
Az anyagban van olaj, de talán több mint a fele víz, amiben valamivel emulgeálták a olajat. (A dobozon apró betűvel kisilabizálható az olaj-víz arány és az emulgeálás, de ez nem túl feltűnő.) Tehát ha a kész, frissen eztergáltat ezzel beereszted, akkor jó nagy adag vizet is viszel a felületre = csiszolhatod újra, nem lesz egyből szép, tüzesen megjelenő a színe a fának.
Felejtsd el és a közelébe se menj.
Lehet hogy a korábban olajjal már több menetben kezelt felület frissítő átkenésére alkalmasabb mint az egyszerű csapvíz, de még ebben sem lennék biztos.
Szervusz: Miklós
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: kovi »

Szia Mikapu!

OK! Akkor inkább veszek belőle egy üveg jó bort és majd decemberben, Fehérváron megisszuk.

Üdv

Kovi
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég