Felületkezelés.

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: kovi »

Sziasztok!

Megrendeltek tőlem egy szép, nagy méretű salátástálat, tölgyfából.
Van e valakinek tapasztalata az ilyen tálak felületkezelésével kapcsolatban?
ha igen, kérem ossza meg velem és új témára éhező fórum társainkkal a tapasztalatait!

Üdv


Kovi
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Próbáltam rákeresni, de halvány az eredmény:
http://www.drechsel-werkstatt.de/oberflaechenbehandlung azt írja: sellakpoliturral és karnaubaviasszal, illetve ciánakriláttal felületkezel mindent, de van amit "csak" olivaolajjal. Így nem lesz nagyon fényes, azonban gond nélkül lehet használni élelmiszerekhez.
http://www2.mehr-als-werkzeug.de/downlo ... nfibel.pdf Ez baromi jó, nagyon részletes és érdekes, de sajnos a salátástálról nincs benne szó.
http://schneider.urbanparks08.org/holzs ... rett-pure/ Ha jól értem: azt javasolja a felhasználónak: tessék folyton újraolajozni. Csak azt nem vettem ki belőle, hogy mivel.
http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/s ... el-holz/k0 Itt sem írnak egy szót sem a felületkezelésről.
https://www.etsy.com/listing/110450397/ ... ref=market itt méhviaszt árul egy cég szép dobozban kifejezetten salátástál felületkezeléshez.

Valahol olvastam németül, hogy van valamilyen anyag kifejezetten salátástálhoz.
Ugyanakkor az a gyanúm, hogy csodák nincsenek. :-) (a) vagy adsz valamilyen nagyon kemény, műanyagszerű, nagyon zárt felületkezelést, ami előbb-utóbb biztosan összerepedezik, és a saláta "sava-borsa" a repedéseken át támad majd; (b) használj olivaolajat, ha nagyon natúr vagy (lehet akár extra szűz is, attól jó drága lesz), vagy napraforgóolajat, esetleg lenolajat, a lényeg hogy növényi olajat (a természet olaját), majd fedésnek tegyél rá méhviaszt. A legfontosabb, hogy hagyd meg a vevődnek: mosogatógépbe sose tegye, bő vízben sose mosogassa, mosogatólében sose hagyja állni. Nedves ronggyal letörlés után, ha megszáradt, időnként egy kis olivaolajjal, vagy napraforgóolajjal kenje át vékonyan.
A természetes anyagokkal ugyanis folyamatosan foglalkozni kell. (Élőlényekkel pláne: Kutyával, macskával, feleséggel, férjjel, barátnővel, baráttal, stb.)
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Robo »

Sziasztok, szia Kovi!

Sok helyen olvastam már, hogy dió olajat használnak salátás tálakhoz. A dió olaj azon olajok közé tartozik, amelyek kikeményednek. Ellenben pl. az oliva olajjal vagy napraforgó olajjal, melyek nem keményednek ki. Utóbbit nem javaslom faanyag kezelésére, hacsak nem akarsz egy ragacsos felületet előállítani, amely ráadásul idővel meg is avasodik. Ha lehet kerüld a napraforgó olajat!

Itt egy rövid leírás, sajnos csak angolul. Dió olajjal alapoznak, majd egy wax keveréket (méhviasz, carnauba és dióolaj) használnak ha kicsit fényesebb felületet elérése a cél. Nem lehet probléma házilag előállítani.

Ír még arról valamit, hogy a dióolajat hevítéssel hőkezeli, hogy valamelyest gyorsabb száradási időt érjen el.

Korábban az Őrségből rendeltem dióolajat, saját keverék készítéséhez.
Üdv, Robó
Avatar
Jancsibá
Hozzászólások: 190
Csatlakozott: 2012.01.11. 13:47

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Jancsibá »

Szervusztok!
Kovi a felület kezeléssel kapcsolatba az javaslom,olvasztott,forró parafin keverd 1/3 rész parafin olajjal.Tedd bele az elő melegített tálat.Tatsd melegen kb. egy óra elteltével vedd csa ki.Én poharakat kezeltem így egyenlőre jónak mutatkoznak, az alkoholnak és a viznek is ellenállt.Elő melegíteni azért kell,így jobban beszívódik a parafin.
Mások segítése,erkölcsi nagyságod növeli!
Üdv.:Jancsibá
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: kovi »

Sziasztok!


Köszönet mindenkinek, aki segített a salátástál rejtélyének megfejtésében.
Számomra legszimpatikusabb a dióolaj használata, bár nem teszi olcsóvá a terméket.
Holnap veszek is egy flaskával, aztán uccu neki, mehet az olajozás.

Robo, te használtad hasonló jellegű tál vagy pohár kezelésére? Mi a tapasztalatod?

Üdv

Kovi
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Robo »

Szia Kovi!

A dióolajat én a shellakkos keverékemhez használtam, ahhoz képest hogy házi keverék elég jól használható lett.
Magát az olajat tisztán csak vágó deszka ill. fakanálhoz használtam. Nem szárad olyan gyorsan mint a "gyári" olajkeverékek, matt felületet ad, de ezeknél a dolgoknál ez nem is olyan probléma. Én azt mondom próbáld ki, úgyis a saját tapasztalat az ami dönt.

Nekem tetszik a dióolaj, talán mert magát a diót is szeretem :D , kellemes anyag és jó érzés hogy tudni hogy akár a salátára is önthetem.
Ki fogom viszont próbálni méhviasszal és carnauba wax-al keverve. Kíváncsi vagyok milyen fényt ad úgy.
Üdv, Robó
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Kovi: Robo válaszában a megoldás: Az esztergált fa salátástálhoz ezt a használati utasítást kell adnod: "Dió olajjal készült salátákhoz." Így egyből megoldódik a folyamatos utókezelés. :-) :) ;)
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: kovi »

Mikapu3 írta:Kovi: Robo válaszában a megoldás: Az esztergált fa salátástálhoz ezt a használati utasítást kell adnod: "Dió olajjal készült salátákhoz." Így egyből megoldódik a folyamatos utókezelés. :-) :) ;)

:l :l :l
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: kovi »

Szia Robo!


Ma már vettem is egy 02-es üveggel és hamarosan kipróbálom. ha nem lesz jó, akkor megy salátára.

A méhviaszos és carnaubás megoldás számomra kicsit rejtély, mert önmagában egyik sem bírja a nedvességet. Csúnya, randa foltos lesz mind kettő. Saját tapasztalat, kézműves vásár, hirtelen jött esőcseppek, 1 hét plusz munka. Így ez a megoldás számomra nem szimpatikus. majd írd le a használati tapasztalatokat. ja, elvileg a shellakkos felület sem bírja a nedvességet. (???)

üdv

Kovi
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Sziasztok!

Bocsánat a triviális kérdésért: hozzájutottam nem kevés gyümölcsfa rönkhöz, és azt terveztem, a végeiket bekenem Lazurán beeresztő és pórustömítő félolajjal.
Szerintetek hatásos lesz a berepedezés ellen? (Eddig sima lenolajjal szoktam jó vastagon bekenni, az nem sokat segített...)

Köszönet a válaszért, és elnézést, ha erről már esett volna szó régebben. :?
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég