Felületkezelés.

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
lake5253
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2016.01.04. 19:54

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: lake5253 »

Üdv mindenkinek.
Érdeklődnék véleményekről, hogy ha adott egy pár darab bükkfa tányér és a kedves érdeklődő azt mondja hogy olyan felületkezelést szeretne ami ellenáll a mindennapi étkezés használatának valamint a mosogatógépben is tisztítható. Mivel lehetne kezelni az ilyeneket? Nem esztergálok túl régóta és ezzel kissé megfogtak. Én lakkra gondoltam, de gondoltam itt a tapasztaltabb szakik tudnak tanácsot adni.
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: kovi »

Szia Lake!

Én nem kecsegtetlek sok sikerrel. Az éttermekben használt fatálakat is csak olajozzák, mert tudják, hogy időnként csrélni kell.
Szerintem a lakk nem igazán jó megoldás, mert a a meleg és hideg változásait biztos apró repedésekkel hálálja meg.
Kipróbálhatnád az Auro vagy a Biopin (vagy más cég) munkalapolaját, vagy viaszos ápolóját.

Bár azt gondolom, hogy a viaszos dolgokat használat után érdemes felújítani. Sajnos ezek a termékek olyan drágák, hogy meggondolandó a használatuk. Most jut eszembe a dióolaj. Állítólag az is kikeményedik és taszítja a vizet,
Angliában és az USA-ban használják gyakran. Valószínűleg nem önmagában, mert nekem úgy 3-4 hét alatt sem hozta a megfelelő eredményt.

Konklúzió: Ha nem kapsz mástól jobb választ, akkor ne foglalkozz vele, vagy értesd meg az illetővel, hogy bizonyos használat után újra kell cserélni.

Üdv

KOvi

UI: Most olvasom, hogy mosogatógépben szeretné használni. Akkor már tudom a megoldást: üveg, kerámia vagy műanyag. :l
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: VIII. Országos Faesztergályos Találkozó

Hozzászólás Szerző: kovi »

ordasg írta:Üdv Mindenkinek + Kovi!

A találkozón látott madarak inspiráltak arra, hogy én is próbálkozzam néhány darabbal.
Kovi, ha elküldenéd a viasz receptjét, amit használtál a találkozón, akkor azt megköszönöm, mert a fórumban nem találtam meg.
Szia!

Amit nálam láttá az Carnauba viaszból, méhviaszból és paraffinolajból készült.
Bár már régen készítettem, megpróbálok rá visszaemlékezni.

A célom az volt, hogy csökkentsem a carnauba ridegségét és magas fényét. Ezért szerintem a következő arányban készítettem.
2 rész carnauba, 1 rész méhviasz és kb. 1 rész paraffinolaj. Persze ezzel lehet kísérletezni. Ráadásul úgy használom, ahogy talán nem sokan.

A viaszolás előtt én bekenem a felületet paraffinolajjal. Várok kb 5 percet, majd először egy erre a célra hasznosított puha ronggyal letörlöm a felesleget, majd forgás közben fényesítem. Ezután egy tiszta ronggyal, vagy papírtörlővel újra polírozom.
Ezután jöhet a viasz. Ez már a megszokott módon megy. Ennek eredményeként a felületem szép tüzes, de csak selymes fényű lesz.

Javaslom, hogy keress rá még a Drotimix kifejezésre!

Üdv

Kovi
Avatar
Varifer
Site Admin
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2012.01.09. 22:36

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Varifer »

Szia Lake!

Ettől tökéletesebb választ nem lehet erre a kérdésre adni.
kovi írta:Szia Lake!
UI: Most olvasom, hogy mosogatógépben szeretné használni. Akkor már tudom a megoldást: üveg, kerámia vagy műanyag. :l
Tisztelettel: Varifer
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Robo »

Szia Lake!

Egyetértek az előttem szólókkal. A lakk nem tartós, nem élelmiszer azonos (valószínüleg kéros az egészségre) és nehezen felújítható. Az olajozás a legjobb megoldás, növény alapú olajakat keress. Külföldi esztergályos oldalakon könnyen találsz megfelelőt.

Ami a mosogatógépet illeti. Mindíg feláll a szőr a hátamon, amikor mosogatógép merül fel fa eszközök (fakanál, tányér, deszka, stb) tisztítására. Pár gépi mosogatás után ugy néz ki a fa, mint egy fakerítés amit a nap és az idő vasfoga sok sok év alatt szép szürkére edzett. Ha ilyen rusztikus megjelenés a cél, akkor a mosogatógép lehet a legjobb megoldás. Egyébként a mosogatószer az egyik legagresszívabb háztartási vegyszer.
Pl. a kések fekete bakelit nyelét is idővel tönkreteszi. Én késeket is szigorúan csak kézzel mosogatok.
Üdv, Robó
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Itt: http://dydudu.hu/konyv/mese/fekete/tu/tu.html erre keress: "Hát ez elég koszos volt".
Tehát ha a fatál a gyümölcstől, a kínált hústól valamilyen lesz, az nem koszos, nem kell okvetlenül mosogatógépbe tenni. Aki természetes anyagból vásárol valamit, az igyekezzen természetesebben viselkedni, hagyja a mosogatógépet a csudába. Nedves, esetleg kicsit mosogatószeres mosogatóronggyal törölje ki a tálat, s törölje szárazra. Majd hagyja békén. Idővel kicsit csiszolja át, némi lenolajjal kenje be, használja tovább. Ez nem műanyag, nem üveg, nem fém. Ez fa. Aszerint kell bánni vele.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég