Felületkezelés.

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
Sandor
Hozzászólások: 117
Csatlakozott: 2012.01.11. 07:33

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Sandor »

Szia Jmedvegy!
Valóban így tanultam én is ahogy Te leírtad, hogy a sellaktetű megszúrja azt
a bizonyos fát és ennek hatására képződik a fán sellak.
Újabb megfigyelések eredménye szerint a tetű váladéka, ürüléke, mint ahogy írtam.

Tisztelettel üdvözöllek.
Üdv. Sándor.
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Felületkezelés

Hozzászólás Szerző: kovi »

Sziasztok!

Szeretném ha segítenétek!

Fülbevalók felületkezeléséről van szó. Eddig csak paraffin olajjal kezeltem őket, viszont a régebbi daraboknál látszódik, hogy már kezdenek fakulni.

A viaszolás megint nem jó, mert ha véletlenül megáznak, akkor a viasz foltos lesz.
Arra gondoltam, hogy egy könnyű sellak réteget viszek föl, mert még Sándor mondta, hogy az nem érzékeny a vízre.

Egyenlőre csak próbálni szeretném ezért arra vagyok kíváncsi, hogy milyen arányban kell a sellakot és a denszeszt keverni? pl. 1/2 liter szeszhez hány gramm sellakra van szükség?

Üdv

Kovi
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Kovi!

Sándor után szabadon.
Én egy üvegbe bele erőltettem egy adag sellakot, majd dupla adag alkonekkel felengedtem. (térfogatra)
Üdv. Pozsi
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Kovi: A sellakkos felületkezelés a politúrozás. A politúr emlékeim szerint vízérzékeny. Nagymamám a politúros asztalon mindig tett a vizes és boros pohár alá is alátétet, mert ha víz, bor vagy bármilyen folyadék érte a politúrt, az egyből meglátszott rajta. Ha vízálló felületkezelést szeretnél a fülbevalóra, az valamilyen oldószeres lakk lesz. Gondolom a szokásosnál erősebben érdemes hígítani és csak vékonyan felhordani, esetleg 2-3 rétegben, de biztos lesz aki jobban ért ehhez.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Robo »

Szia Kovi!

Ez a probléma engem is foglalkoztat olykor, mikor tollat készítek. Én eddig egy un. friction polish-t használtam, ami egyfajta olajos oldószeres shellack alapú felületkezelő anyag. Nagyon fényes felületet lehet vele elérni percek alatt. Lehet viszont hogy nem a legtartósabb bevonatot adja, bár a tollak jól néznek ki, ugyan nincsenek is állandóan használva.

Körülnéztem kicsit a témában, és talátam egy érdekes technikát ill. anyagot, amivel tollakat kezelnek tartós fényes bevonathoz. CA (cianoakrilát) ragasztórol van szó. Találtam egy leírást - ld! a linket alább - nem olvastam ugyan még végig. Szerintem a tollak is hasonlóan igénybe vannak véve mint az ékszerek, ha nem jobban. Szóval érdemes kipróbálni.

http://www.penmakersguild.com/articles/cafinish.pdf

Sok sikert és ha hamarabb kipróbálnád mint én, kíváncsi lennék az eredményre. ;)

Üdv, Robo

ui: még annyit hozzátennék, bár a leírásban is így van. Nagyon fényes és szép felület eléréséhez finom csiszoló anyagot használj. min 600-ast, vagy még finomabbat. Én tollakhoz felmegyek akár 3200-ig is.
Üdv, Robó
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Kovi: kiegészítésül: Kerüld el a vizes lakkokat! Tudok egy bútorgyártóról, melyet rábeszéltek - mikor a vizes lakkok kezdtek terjedni -, hogy ilyet használjon, hiszen környzetbarát (jól reklámozható) anyag, valamint a raktározása és a felhasználása során is sokkal kevesebb környezetügyi előírást kell betartani, meg azokhoz beruházni, tehát az ártöbblete erősen megtérül. Ez volt a koncepció. Aztán 1-2 év múlva jöttek a szokatlan reklamációk, mikről kiderült, hogy a vizes lakk ott, ahol emberbőrrel, pláne ha a tenyérrel (karfa) gyakran érintkezik, néhány hónapi használat után a teljesen kikötött lakk meglágyul, megtúrósodik, elkezd nem túl gusztán leválni. Meg e felpuhult anyagba beleül a por = ronda koszos lesz a felület. A bútorgyár ezt jól megszívta. Le kellett cserélniük sok gépet, visszaállni az oldószeres lakkra a többlet beruházásokkal együtt. Utána viszont megszűnt a reklamáció.
Az ékszer nagyon hasonló igénybevételnek lehet kitéve.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: kovi »

Sziasztok!

Szia Robo!

Köszi a linket, majd áttanulmányozom. Ez lehet 1 jó megoldás, hiszen az ember keze gyakran izzad
és/vagy zsíros. Igen jó anyag az ami ezt az igénybevételt kibírja.

Bár vannak kétségeim az itthoni beszerzésről.

Szia Mikapu!

Hát ez rossz hír. Már az, hogy a sellak sem bírja a vizet. Lakk viszont nem jöhet szóba.
Nincs annyi idő.

Tehát gondolkodjunk: sör

Vajon létezik-e olyan olaj, ami a levegővel érintkezve nem veszíti el fényét?
Ha valaki tud ilyeről szóljon!

Üdv


Kovi
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Robo »

Szia Kovi!

Az anyag beszerzése nem lehet gond, két dologról van szó. Az egyik a CA ragasztó, gyakorlatilag a pillanatragasztó. A leírás szerint olyat keress, aminek a viszkozitása alacsony, vagyis folyékony nem gél szerű.
Használ még lenolajat (BLO-boiled linssed oil), ami gyorsan száradó lenolaj. Egy tollhoz 3 cseppet, szóval keveset. Más olajat is próbálhatsz szerintem, hasonló a danish olaj, vagy a tung olaj. Utóbbi kevésbé sötétíti a fát.
Ennyi, a többi már csak a polírozás.

Üdv, Robo
Üdv, Robó
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: Robo »

Szia Kovi!

Megnéztem hogy reagál a vízre a friction polish, amit említettem. Az egyik darálóm azzal fényeztem. Bevizeztem, pár perc múlva letöröltem. Meglehetősen víztaszító bevonat, és semmi sem látszik rajta utána. Fénye megmaradt, nincs elszíneződés. A leírás szerint elég tartós bevonatot ad.
Erről van szó egyébként, az alsó:
http://chestnutproducts.co.uk/results.php?cat=Polishes

kb. 10 font fél liter, de mivel kevés kell belőle és kis darabokhoz használható (a gyors száradás miatt) sokáig elég. Magas fényű bevonat érhető el, szerintem kiváló lehet ékszerekhez.
Mellesleg nagyon egyszerű az alkalmazása, a ragasztós amit alább említettem időigényesebb.

Üdv, Robo
Üdv, Robó
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

Re: Felületkezelés.

Hozzászólás Szerző: farongáló »

Szia Robó!
Nem is az a gond,hogy 10 font hanem nálunk lehet-e kapni. :?:
Üdv: farongáló.
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég