Gyalugép építés átépítés

Lezárt
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Gyalugép építés átépítés

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Jó estét!

Nagy fába szeretném vágni a fejszémet: egy békebeli egyengető/vastagsági gyalugéphez szeretnék automata előtoló készüléket szerkeszteni.

A problémám ugyanis az, hogy bár a gyalugép jól teljesít, a nem egyenletes tolási sebességnek köszönhetően az eredmény némi kívánnivalót hagy maga után.

Gondoltam megkérdem az itt fórumozó tapasztalt mesterek véleményét, hogy mennyire tartják ezt elvetemült ötletnek, illetve tudnak-e tanáccsal szolgálni? Esetleg próbálkozott már valaki hasonlóval?

Köszönettel!
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
jmedvegy

Re: Gyalugép építés átépítés

Hozzászólás Szerző: jmedvegy »

Üdv!

Nagyfába vágtad a fejszéd. De hogy ki tudod-e vágni, az már nehezebb.
Az előtolás inkább a vastagsági gyaluknál megszokott, egyengető esetén inkább a kézi az elterjedtebb, lévén, itt még "idomtalan" az anyag, nagyban változik a szélesség a hossz mentén. Persze ipari méretekben egészen más a helyzet.
Maga az előtoló sebesség függ a gyalukés tengelyméretétől, annak forgási sebességétől, kések számától. Általában a gyalutengelyről van kivezetve az előtolás meghajtása is, így ha terhelés hatására csökken a fordulat, az előtolás - arányaiban azonosan - is változik. Az előtolás sebessége általában 6-8 ... akár 35 m/min lehet. A kisebb gépekre az első a jellemzőbb. Nagyoknál az előtolás sebessége is változhat, lévén itt külön motor végzi.
Másik nagy feladata a behúzó és előtoló hengerek kialakítása, illetve a szerkezethez történő építése. Ha valóban egy régi gépről van szó hát el kell gondolkodni rajta, hogy egyáltalán fizikailag kialakítható-e.
Hát vitaindítónak egyelőre ennyi...
További szép napot!
Avatar
drehas
Örökös tag
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2012.01.12. 21:37

Re: Gyalugép építés átépítés

Hozzászólás Szerző: drehas »

Szia Kiscsiszi.
Az elgondolásod sztem nem kivihetetlen.Hogy egyáltalán gépészetileg megvalósitható e ,az függ a gyalugéptől.Azt javaslom,hogy tegyél fel fotot a gyalugépről,lehetöleg ne egy nézetből.Igy már talán lehet érdemleges tanácsot adni.
drehas
Avatar
guci
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2012.05.10. 18:26

Re: Gyalugép építés átépítés

Hozzászólás Szerző: guci »

Szia Kiscsiszi!

Az egyengető, vagy a vastagoló részre szeretnéd az előtolást?
Egy fotó szerintem is nagyon sokat lendítene az esetleges megoldások irányába.

Üdv:
Guci
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Gyalugép építés átépítés

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Sziasztok!

Köszönöm a hozzászólásokat, elnézést, az elmúlt napokban nem volt gépközelben.
Csináltam pár fotót a gépről.

Ezeken itt egy hagyományos egyengető/vastagoló gyalu látható, kétkéses tengellyel, nehéz, 5mm-es lemezasztallal, felül egyengetés, alul a vastagolásra szolgáló, állítható asztallal.
A motor a képen az óra járásával megegyezően forog, tehát a gyalulási irány egyengetés során a főkapcsoló felől (kép jobb oldala felől), vastagolásnál értelemszerűen az ellenkező irányból.

28002799

Ezen a képen már egy kiegészítővel (nincs felcsavarozva, csak a kép miatt tettem oda) ami a faanyag leszorítását szolgálja a gyalukés felett (kvázi megvalósítottam egy vastagoló funkciót, csak az egyengető részen)

2801

Namost az előtoló szerkezet az egyengető részre kellene, és íme valami, ami a fejemben van: arra gondoltam, hogy az asztal egyik szélén egy egy menetes szárat rögzítek, amelyek szabadon foroghat, erre merőlegesen egy vas kerül (esetlegesen megtámasztva), így a menetes szár forgatásával a vas előre tolja a gyalulandó anyagot. Íme egy gyors szkeccs:

2802

A meghajtást, illetve az "előtoló" visszatérését kell megoldani, amelyet kapcsolható irányú motorral tervezek megoldani. Nos, egyenlőre itt tartok fejben.
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Gyalugép építés átépítés

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Kiscsiszi: Elgondolásod elég érdekes. Szerintem nem ez a megoldás.
Itt egy előtoló egység egyengető gyaluhoz: http://www.paliszander.hu/nagygep/eloto ... 4a-elotolo Igaz, ez profi megoldás, nyilván az ára is az. Azonban bármilyen is lesz a végső változatod, működési elvének a fentiével azonosnak kellene lennie. Egyengetésnél a vastagság még egyenetlen, így a leszorító görgők "felfüggesztésének" elég nagy mozgása, rugózása kell legyen. Továbbá egyengetéshez az előtoló meghajtást nem tudod a gyalutengelyről venni, ezért kell a külön motor. (Állítható sebességgel.) Persze mindezek helyett a kézi előtolású egyengetés a legegyszerűbb és legolcsóbb.
A vastagolód előtolása a főtengelyről hajtva egyébként megoldott? Ugyanis ha igen, akkor az egyengetőre szerelhető előtoló érzésem szerint lényegében felesleges.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Gyalugép építés átépítés

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Szia Mikapu!

Szeretem a különleges megoldásokat... :-)
Viccet félretéve: mielőtt feldobtam a témát, természetesen körbenéztem előtoló szerkezetek terén, de a tény, hogy nem profi asztalos vagyok, hobbi célú (és színvonalú) megvalósításon kezdtem gondolkodni, pénztárca-kímélően...

Sajnos a gyalu előtolása nem megoldott a főtengelyről, de most gondolkodóba estem azon is....
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Gyalugép építés átépítés

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia !

Szerintem amit Mikapu írt az tökélesen igaz.
Amit Én készítettem a lenyomórész egy forgó henger amit rugó segítségével nyomok le.
A konstrukciód fő hibája, hogy a lenyomó szerkezet fix sem nem rugózik sem nem forog, így amikor vastagabb részhez ér akkor megszorul amikor vékonyabbhoz akkor megszalad nagyobb forgácsolás nélkül.
Ha érdekel a megoldásom lefényképezem.
Amit leírtál elképzelés félig jó az előtolásra, de ugyan olyan sebeségel fogod visszatekerni az előtoló művet mint amilyen az előtolásod.
Üdv. Pozsi
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Gyalugép építés átépítés

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Pozsi írta: Szerintem amit Mikapu írt az tökélesen igaz.
Amit Én készítettem a lenyomórész egy forgó henger amit rugó segítségével nyomok le.
Szia Pozsi!

Igen, érdekelne a megoldásod, mert rögtön a kipróbálásnál előjött a probléma a fix leszorítással, megköszönném ha csinálnál egy fotót! Mondjuk előbb is rájöhettem volna, és talán volt is az eszemben, csak feladtam az ötletet, mert ehhez azért egy (pár) jó erős tolórugó is szükségeltetik.

A fix vs. rugós lenyomás problémáját egyenlőre ki tudom váltani azzal, hogy egyszerűen kézzel tartom az anyagot, csak akkor már nem marad szabad kéz az egyenletes előtolásra, és itt ötlött fel bennem az igény egy kezdetleges előtoló szerkezetre. Viszont ha már kéz nélkül le tudom szorítani, van szabad kéz tolni. :) Eh, micsoda 22-es csapdája ez!

Talán a megoldás kulcsa a rugós leszorítóban rejlik....
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Gyalugép építés átépítés

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia !

Mint ígértem a képeket feltettem.
A henger egy csőből készült a két végén 1-1 RS csapággyal. Az eredeti szerkezet a menetes száron megmunkálási pontatlanság miatt szorult, ezért a szemeket levágtam.
2803
Az előfeszítést adó menetes szár a vékony anya biztosítja azt, hogy a magasság ne változzon, a rugó feszítést a felső anya biztosítja, az előfeszítésnek köszönhetően nem szokott kilazulni.
2804
Az szerkezetet 4 db M12 csavar szorítja a géphez.
2805
Ha lesz egy kis szabad időm és érdekel működés közben lefilmezem a szerkezetet.
Hasonló szerkezetet készítettem a fűrészeléshez, miután a kézsebészeten kötöttem ki. :cry:
Üdv. Pozsi
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég