Forgács hasznosítás

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Forgács hasznosítás

Hozzászólás Szerző: kovi »

Sziasztok!

Gépváltás után műhelyt is váltanom kell. Novemberben egy ikerpár születik, pont a garázsom fölött. lesz gondjuk a szülőknek bőven, nem akarom én is szaporítani. Ezért úgy döntöttem, hogy áthelyezem a "szentélyt" máshová. Sikerült találnom egy megfelelő garázst nem túl messze a lakásunktól.

Sok előnye is van a garázsomhoz képest. például, hogy lehet fűteni, egy hagyományos kályhával. Azonnal adódott a kérdés, hogyan lehet a forgácsot fűtésre használni?

ha valaki tudja a választ, kérem ossza meg velem is!


Üdv


Kovi
jmedvegy

Re: Forgács hasznosítás

Hozzászólás Szerző: jmedvegy »

Üdv!

Forgács eltüzelésére egy régi-új Jancsi kályha a legalkalmasabb, ahol egy kúpos hézagoló fával körbe betömködik a forgácsot, majd azt kivéve, középen begyújtják. Valahol az ezermester egy régi számában fenn van egy ilyen elkészítése, de használtan is ki lehet fogni jutányos áron.

További szép napot!
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Forgács hasznosítás

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

A "fűrészporos kályha" kifejezésre guglizva több mint harmincezer a találat. Ha csak az első 10-50-et átnézed, máris választ kapsz a kérdésedre. Ha van a közeledben olyan öreg asztalos vagy faesztergályos műhely, ahol még ilyet használnak, érdemes lehet ott tapasztalatot gyűjteni.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Forgács hasznosítás

Hozzászólás Szerző: kovi »

Sziasztok!

Én is a fűrészporosra gondoltam( gondolom ua. mint a Jancsi), de nem voltam biztos benne, hogy csak forgáccsal is működik vagy keverni kell fűrészporral.

Egyébként valamelyikőtöknek van tapasztalata is ezzel kapcsolatban, vagy csak hallottatok erről?


Kovi
jmedvegy

Re: Forgács hasznosítás

Hozzászólás Szerző: jmedvegy »

Üdv!

Egy kollégám még most is használja, bár az utóbbi időbben egyre kevesebbet, ritkábban dolgozik télen. A lényege, hogy minél alaposabban kell megtömni, így sokkal tovább ég, érdemes keményfát használni, mert akkor jobb meleget ad, miközben tovább is tart. Kialakítától függően elég sok fűrészport képes "megenni", tehát egy megfelelő háttérüzem kell hozzá. Ez olyan 80-90 magas és 40-50 cm átmérőjű, reggel begyújtva egész nap képes üzemelni, hangsúlyozom, alaposan összetömörítve a fűrészport. Mivel középen kell begyújtani, a kihagyott henger palástja mentén ég, így elég nagy a felület és a leadott hő is. Aránylag elég gyorsan felmelegszik.
Ha vásárolsz, mindenképp kell hozzávaló egy leginkább fából készült "kúp, ami a berakáskor kell középre állítani, és körülötte letömöríteni az anyagot. Ha vásárlásnál nincs meg, akkor ez lehet alku tárgya.

Elsőre ennyi, többit majd magad is kitapasztalhatod.
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Forgács hasznosítás

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Kovi: Ófaluban Pausch Antal (Tóni bácsi) is ilyet használ sok évtizede és több generáció óta. Most unokája viszi a műhelyt, modernizál, de a kályha ugyanaz. (Ö apjától, nagyapjától vette át a műhelyt.)
Ezen a képen http://mafk.forum.hu/gallery/image_page ... ge_id=2251 jobb oldalon a nagy fák mögött van a fűrészporos kályhája. Ha Ófaluban jársz, biztosan szívesen megmutatják. További képek a műhelyéről: http://mafk.forum.hu/gallery/album.php?album_id=216
Sok sikert!

Majd elfelejtem: tehát eszterga forgáccsal is nagyszerűen működik.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
csibibacsi
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.02.01. 20:06

Re: Forgács hasznosítás

Hozzászólás Szerző: csibibacsi »

Szia Kovi és Mindenki!
Mifelénk is működik fűrészporos kályha.Ez egy 200 literes horganyzott olajos hordóból van,a vastag falúból a karikásból.Úgy a tetejétől mintegy 20 cm-re elvan vágva és hogy ne kelljen le emelgetni egy csuklópánttal fel lehet nyitni.Ebbe bele van helyezve egy 60 literes vékony falú olajos hordó,ennek az alján van a levegő nyílás és ezt tömik keményre fűrészporos forgáccsal.Persze a közepén lyukat hagynak.Ebből 2 van,hogy cserélni lehessen.A füst cső a külső köpeny magasságának a közepén van,hogy a meleg ne menjen olyan gyorsan ki.A külső köpenyoldalának alján levegő nyílások vannak.A tiszta forgács nem az igazi mert nem lehet elég jól tömöríteni.Jól megtömi kiveszi a közepéből a dugót és beleteszi a köpenybe,valami van alatta,hogy alulról kapjon levegőt.Lent az alján a lyukba belegyújt és 6-7 órán keresztül fűti a műhelyt.
Ha valami nem pontos az az én tévedésem és bocs.
üdv.mindenkinek csibibacsi
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Forgács hasznosítás

Hozzászólás Szerző: kovi »

Sziasztok!

Ez a fűtési mód nem ismeretlen a számomra, mert valamikor apósomék is ilyennel fűtöttek.
A legfontosabb kérdés az, hogy ha nem fűrészporral, hanem forgáccsal tömöm meg (mert mi ugye nem kaparunk, hanem forgácsolunk) akkor is működik a kályha, vagy akkor nem?

Egyébként találtam egy gyártót a Jászságban, aki 23 ezer Ft-ért ad új kályhát, 2db tartállyal. Ez szerintem korrekt ár. A jövő héten megtudakolom tőle, hogy mi a helyzet a forgáccsal kapcsolatban.


Üdv


Kovi
Avatar
guci
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2012.05.10. 18:26

Re: Forgács hasznosítás

Hozzászólás Szerző: guci »

Szia Kovi!

Működik forgáccsal is. Egy barátomnál ilyennel fűtöttünk meló közben.
Egy dologra kell csak figyelni: jól össze kell tömöríteni a forgácsot, mert ha beomlik, képes a kályha fedelét is ledobni.
Üdv: Guci
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Forgács hasznosítás

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Lehet, hogy valahol már hozzászólásban írtam, hogy készítek papír- forgács brikettet, most nem találtam meg.

Íme egy rövid film arról hogyan készül.

Üdv. Pozsi
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég