Műgyanta

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Műgyanta

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Szeretném megosztani veletek a műgyanta használata során szerzett tapasztalataimat.
A használatán már többször gondolkoztam a Facebook-on több olyan tárgyat lehet látni ami vagy teljesen , vagy részben fa pótlékként műgyanta alapú tárgyakról kerülnek fel képek.
De a végső lökést Lackó Gábor által tartott Ceglédberceli előadás adta meg.
Ami egy szerintem jól sikerült próbálkozás amit ezen a képen láthattok:
2790
Mint minden kézzel készült tárgynak ennek is sok hibája van.

Az előadáson bemutatott tárgyak olyan színezett műgyantával készültek ami massza jellegű és könnyen kenhető anyag. Nekem egyenlőre csak olyan műgyantához sikerült hozzá jutnom ami kiöntő, tehát folyékony a viszkozitása hasonló a vízéhez. Tehát valamilyen edényzetet kell esztergálni a kiöntéshez és, vagy része marad a tárgynak, vagy forgácsolással eltávolítható a végső tárgyról.

Mikapu kérdezte Gombán, hogy milyen anyagot használtam az elkészítéséhez, most megosztom: araldit AY103 .

Folytatom.
Üdv. Pozsi
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Műgyanta

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok !

Ahogy ígértem folytatom a kísérletezgetésem leírását.
Nem olyan régen beszereztem EC152 epoxi lamináló gyantát, hogy a lúd legyen kövér beszereztem hozzá szinezőket.
A műgyantát, vagy térfogatra, vagy tömegre kell megfelelő arányban összekeverni Én a tömeg szerintit választottam.
2867
Ennek előnye, hogy a nincs pocskolás ide-oda öntözés.
A színezőket belekevertem az "A" komponensbe.
2868
Majd hozzáadtam a "B" komponenst, amit addig kell keverni amíg habos nem lesz. Kis buborékok jelennek meg a felszínen.
A két színt az előre elkészített sablonba öntöttem, majd az elválasztó fát kivettem a színek közül.
28692870
Egy hurkapálca segítségével megpróbáltam összekeverni, hogy valami egyedi mintát kapjak.
2871
A kötés során nem tapasztaltam nagymértékű hőfejlődést, mint a másik gyanta esetén. Ha pontosan akarom leírni a folyamatot, akkor nem melegedett.
A hibákból is tanul az okos ember, ezért ezt is megosztom veletek.
Az előző tapasztalataimból már jól tudtam, hogy a műgyantát, mint egy folyadékot magába szívja a fa, de ezzel az izgalom miatt nem sokat foglalkoztam. De az anyagok jobban ismerik a fizikát így most is beigazolódott, mert a műgyanta szépen átitatta a fát.
28722873
Végül elkészült egy kis tányérka, melyen jól lehet látni azt, hogy a fa hogy szívja magába a nedvességet.
2874
Üdv. Pozsi
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Műgyanta

Hozzászólás Szerző: Robo »

Szia Pozsi!

Örülök hogy feldobtad ezt a témát, mert nagyon érdekes. Ezzel a technikával nagyon tetszetős dolgokat lehet csinálni. Kipróbáltam már én is, de nagyon még nem merültem el benne.

Ami eszembe jutott, ha a fát a kiöntés előtt kezeled un. sanding sealer-el, - vagy ennek megfelelő anyaggal ami otthon kapható - akkor talán nem itatja át a fát. Ezzel le lehet zárni a pórusokat, nem szívja be utána annyira a felületkezelő anyagot a fa. Gondolom a gyantát se. Száraz felületet ad, fog tapadni a gyanta. Van több fajta, én a cellulóz alapút használom.

Érdemes ezzel a technikával különböző anyagokkal kísérletezni. Pl. színesfém porral, reszelékkel, kőzúzalékkal. Utóbbinál ügyelni kell a Mohs féle kéménységre, célszerű a kisebb keménységű ásványt keresni, csiszolásnál nem mindegy. :P
Csak egy ötlet a sok közül, láttam pl. kávébabot így felhasználni, érdekes mintát ad.

Üdv és további jó kísérletezést,

Robo
Üdv, Robó
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Műgyanta

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Folytatom a témát.
Mikapuval Gombán beszéltünk arról, hogy lehet kijavítani egy elrepedt tárgyat.
Kezembe akadt egy darab meggy amin volt repedés és bogár járatokban sem volt hiány, gondoltam egy próbát megér.
28892890

Az egyik járat nem vezetett ki a sík felületre ezért 5 furatot készítettem rá, hogy a gyanta ne folyjon ki szigetelő szalaggal körbe tekertem a palást felületet.
2891
Majd felülről kiöntöttem a repedéseket, és a lyukakat.

Ez lett a végeredmény:2892
Üdv. Pozsi
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Műgyanta

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Pozsi, ez nagyszerű. Tehát működik a szigszalag zsaluzás. Meg jól néz ki a tálka is.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Műgyanta

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Egy ismerősöm evezőlapátokat készít üvegszálas műanyagból, így többféle műgyantát is használ. Elmondtam neki a repedt, likas, kiönteni való faesztergályos darabok eseteit, amire azt monda, ezekhez nem ért, de szerinte e két helyen számunkra is megtalálható a megfelelő átlátszó, áttetsző, víztiszta vagy színezett, kiöntő vagy kenhető, stb, szóval ami csak kell műgyanta:
http://www.novia.hu
http://www.polychem-group.com/hu.html
A hét cég egy helyen van, a Novia honlapján látható épületen mindkét név szerepel. A helyszín: Halásztelek.
A csiszolással kapcsolatban az a meglátása: kétféle anyag mindig kétféleképpen csiszolható. Szerinte a fa és a műgyanta határfelületen csiszoláskor tehát adódhatnak gondok, de ezt ki kell tapasztalni. Lehet hogy egyszer ellátogatok Halásztelekre kíváncsiskodni.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Műgyanta

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Mikapu!

A Novia Kft-nek van itt is üzletük : Budapest, Nagy Lajos kir. u. 108.
Én az http://www.alvin-plast.hu/ vettem fel a kapcsolatot ahol szakmai támogatást kaptam telefonon keresztül. Ez a cég Budaörsön van, de találtam egy másik céget is Budaörsön amit most nem tudok megmondani.
Három féle műgyantát forgalmaznak poliészter, vinilészter és epixi alapút.
Amit utoljára vettem és szineztem az epoxi gyanta volt.
Üdv. Pozsi
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Műgyanta

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Pozsi: Köszi. Budaörs nekem sokkal közelebb van, mint Halásztelek. Egyszer elmegyek majd hozzájuk kérdezősködni.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Műgyanta

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

További tapasztalataimat szeretném megosztani.
Az alaposság nem mindig az erényem, de van aki a saját hibáiból is tud tanulni, van aki sajátjából sem tud tanulni. Hogy melyikbe tartozom annak eldöntését mindenkire rábízom.
A AY103 gyantát, valamint HY 956 edzőt használtam ennél a próbálkozásnál is.
2984 2985 2986
Mivel a műgyanta kötési ideje meghatározza, hogy milyen gyorsan tudnak a levegő buborékok távozni a kiöntött anyagból, ezért hogy ne legyen buborékos a műgyanta két rétegben öntöttem ki az alapformát ami nem más mint egy fültisztító doboza. Az ág darabok nyers dió fa ágak.
2987 2988 2989
Az okát nem tudom, de valószínűsítem hogy azért estek ki az ágdarabok, mert nyers volt a dió és nem ölelte körül a gyanta.
Egy másik színezett gyanta EC152/ W 152 HR esetén későn olvastam el a műszaki adatlapját. Nagyon kemény anyag 85-90 shore keménységű anyag. Forgácsolás során tört forgács keletkezett, mely után sokat kellett csiszolni, valamint az esztergakés éle gyorsan kiment pedig gyorsacélt használok.
2990
Üdv. Pozsi
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Műgyanta

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Folytatnám a tapasztalataim megosztását a műgyanta terén.
Egy új műgyantát próbáltam ki (legalábbis nekem új volt.) Ez egy Araldit műgyanta GY253/HY2963 keverési arány 2:1.
Nagyon jó forgácsolható anyag. Színe enyhén sárgás, de átlátszó az eladó szerint én öntés közben nem láttam rajta sárgás színt.
Sikerült megoldanom a műgyanta fába történő beszívódásának problémáját. Ragasztóval kentem be a kiöntés helyét, próbálkoztam azzal is hogy lakkoztam a felületet, de nem hozta a várt eredményt.
A tál közepét kék spray-vel fújtam ki egyrészt, hogy kiemeljem a belehelyezett fa korongokat, másrészt arra voltam kíváncsi, hogy reakcióba lép-e festék a gyantával.
3096
A gyanta felületével nem vagyok még megelégedve. Polír anyagot használok, de a körkörösségek nem tetszenek.
3097
Üdv. Pozsi
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég