Forgácsolás remekei 2014/1

Lezárt
Avatar
Varifer
Site Admin
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2012.01.09. 22:36

Forgácsolás remekei 2014/1

Hozzászólás Szerző: Varifer »

Kedves tagok!
Beérkezett munkák: 5
Indul egy új év és ezzel egy új szemlélet, idei első megmérettetésben nem csak magunkra gondolunk!
Legyen tehát az első téma a természet és élővilága, most a madaraknak szeretnénk így télen segíteni.[/size]
Készítsetek madáretetőt!
Megkötések csak annyit tennék, hogy legyen esztergált.
Lehet összetett, vagy egy darabból készült, szegmentált vagy tömbösített, díszített vagy natúr.
Forgácsra fel barátaim, töltsük meg tartalommal az oldalunkat.
Pályázók több munkával is indulhatnak.

Beérkezési határidő: 2014. 03. 31.

Pályázni: három különböző szögből készült fényképpel a jobb bemutatásért, semleges háttérrel, 800x600 felbontásban lehet.

A fényképeket, és a nicknevedet palyazat@mafk.hu címre várjuk.
Postai levelezési címedet, nevedet abban az esetben tüntesd fel az emailban, ha még nem indultál, (vagy, nem tudjuk az elérhetőségedet.)
Tisztelettel: Admin
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Forgácsolás remekei 2014/1

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Gondolom, nem követek el szentségtörést, hogy a kiírás alatt kezdek el a témáról beszélgetni (és remélem csatlakoztok hozzám)
A pályázat nekem kapóra jött, mert amit két éve készítettem etető azt szerettem volna lecserélni. Egyrész sokat vetemedett mivel szerintem semmilyen felületkezelést nem kapott. Másrészt nem gondoltam át és nagyon nehéz magokkal feltölteni, mert 3 részből áll és voltam olyan balga, hogy összeragasztottam amikor magokat akarom utántölteni nem fér be a kezem.
Ami foglalkoztat és ehhez kerestem szakirodalmat, hogy mekkora legyen az a rés amin a madarak kényelmesen be tudnak repülni?
Internetes kutatásom eddigi eredménye: http://madareteto.lap.hu/ mely nagyon sokat nem segített.
Üdv. Pozsi
jmedvegy

Re: Forgácsolás remekei 2014/1

Hozzászólás Szerző: jmedvegy »

Üdv!

Nem vagyok képzett ornitológus, viszont miután készítettem egy párat, és kaptam elsőkézből infot, megosztom, aztán mindenki azt csinál vele, amit akar.

Ha működőképes a cél, és nem porfogó vagy dísz, mindenképpen az alsó tálcát olyan illesztéssel érdemes készíteni, hogy az eső vagy porhó, olvadást követően ki tudjon folyni. Ha ott marad, a mag kicsírázhat, a magon lévő penészgombák elszaporodhatnak, bepenészedhet, ez a madarakra káros. Én leginkább fogpiszkálós kiékeléssel oldom meg, így kellően van hely erre, a fogvájók eltávolítása után egyszerűen tisztítható az etető.

A perem, vagy a kiülő olyan megoldású legyen, hogy esőben se csurogjon a víz a táplálkozó madárkára. A peremet szélesebbre kell készíteni, hogy kényelmesen tudjon a madár megkapaszkodni, de kiülő esetén is legalább 6-os vagy vastagabb darabot érdemes használni. Én leginkább a kiülős megoldást választom, mert így messzebb kerül a középrésztől, kényelmesebb az állat számára is.

A leglényegesebb pont az a távolság, ami lehetővé teszi a madárka berepülését. Minél kisebbre vesszük, annál inkább kedvezünk a kistestű madaraknak, pl. cinke, ellentétben pl. a verebekkel. Bár az utóbbi időben a dolog úgy áll, hogy a nagyobb testűeket is érdemes beengedni, pusztán azért, mert azokat a magvakat, amelyeket a kisebbek nem tudnak a csőrükkel feltörni, a verebek képesek, és így ha a maradékon is, de hozzájutnak az értékes olajos magvakhoz is, mint pl. napraforgó mag. Ez leginkább szakemberre válogatja.
Mivel én leginkább ehhez hasonlókat
madáretető cserépalátétekből 1.JPG
készítek, persze csak esztergálva, ennél a típusnál a két perem közötti távolságot 8-10 cm közöttire veszem, ez gyakorlati tapasztalatok alapján teljesen megfelelő, főleg a kisebb testű madaraknak.

Röviden ennyi. A többit már az ízlés, és persze majd a madarak döntik el.

Végére még egy adalék: aki ilyet kirak a kertjében és feltölti, annak ne kerülje el a figyelmét, hogy fogyás esetén időben utána pótoljon. Lesznek(hetnek) madarak, amelyek kifejezetten oda fognak szokni, és ha nem kapnak megfelelő mennyiségű táplálékot, mire új forrást keresnek, elpusztulhatnak.
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Forgácsolás remekei 2014/1

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

A madár etető kb. 2 éve készült, olajozva volt csak.
3445 3444
Amit a pályázati munkánál szeretnék elkerülni a felső kalap vetemedése, :?:
Valakinek van erre valamilyen ötlete?
Üdv. Pozsi
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Forgácsolás remekei 2014/1

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Pozsi: Vetemedés ellenszere lehet, hogy a kalapot kettő vagy több rétegben keresztszállal ragasztva rétegezed, D4 vízálló ragasztóval ragasztva, majd abból esztergálsz.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
szajo28

Re: Forgácsolás remekei 2014/1

Hozzászólás Szerző: szajo28 »

Pozsi: Mikapu javaslata teljesen megfelelő, ha azonos nedvességtartalmú lapokból rétegezed az ajánlott D4-es ragasztóval. A felületkezeléssel tudod megfelelően lelassítani a víz felvételét. Én olajozlam a tavaly télen fenyőfából készített etetőmet. Az idei tél előtt nem kezeltem újra, ezért már repedezik, vetemedik nekem is. A következőnél lazúrral próbálkozom. Lehet, hogy rétegezem is. Remélem segítettem.

Üdvözlet Szajo28
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Forgácsolás remekei 2014/1

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Ki lehetne próbálni még a fénynyomás mesterségét is. Bádogosnál veszel megfelelő méretű sík ónlemezt. Megcsinálod fából a szükséges formát. Aztán arra rányomod a fémnyomó szerszámmal a síklemezt, majd a készet körbevágod hogy csinos bádog vízorra is legyen. Az ónfedél alatt aztán majdnem mindegy hogy milyen a fából készült a felső rész, a szerepe annyi, hogy meghordja a formára nyomott ónlemezt.
Egy a baj: nem tudom hogyan kell a fémnyomást művelni és milyen szerszámok kellenek hozzá.
Így aztán a saját madáretető fedelemet bekentem átlátszó fürdőszobai szilikon ragasztó (tömítő?) anyaggal éppen amilyen maradékom volt és az egészen jól bevált. Egy réteg egy szezont jó bírt. Úgy látom másfél év után immár érdemes lenne újra lekennem.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

Re: Forgácsolás remekei 2014/1

Hozzászólás Szerző: farongáló »

Sziasztok!
Ha megfelelő anyagból csináljátok,pld. vörösfenyő és nem 3mm vastagságban akkor 10 évig is megmarad.
farongáló.
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Tere-fere

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

3801
2-3 éve készült japánakácból ez a madáretető. A tetejét újra és újra olajoztam, majd lekentem átlátszó szilikonragasztóval, amivel a fedélben keletkezett repedést is kitöltöttem.
Ma más tudom méretezési hibáit:
- A fedelének az alsó tányérnál 20-30%-kal nagyobbnak kellene lennie, hogy kevésbé juthasson az eső vize, meg a hó a magokra,
- A fedél és a tányér éleinek távolsága most 6 cm, ami sok, az apró madarak (cinke, stb) részére 5 cm, de talán még 4 cm is elég lenne.

Idén téli fejlemény, hogy a galambok nagyon intelligensek és addig-addig kísérleteztek, amíg megtanultak fél lábbal megkapaszkodni a csúcsban, illetve a függesztő madzagban, másikkal kitámasztanak a fedél szélén, s addig nyújtogatják a nyakukat, amíg csak elérik a magot. Erre csak teletöltött tányérnál képesek, a tányér alja továbbra is az apró madaraké. Ha tehát a fedél szélesebb és közelebb van a tányérhoz, akkor a maghoz csak az apró madarak képesek hozzájutni.
Nos, a következőt majd így tervezem.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Madáretető a Magyar Madártani Egyesület szakvéleménye szerin

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Mikapu3 írta:3801
2-3 éve készült japánakácból ez a madáretető. ...stb...
Írtam itt fentebb.
Nos, elküldtem ezt az eszmefuttatást a Magyar Madártani Egyesületnek, hogy ők mit javasolnak. Képzeljétek válaszoltak:
-------
Tisztelt Mőcsényi Miklós!
A cinege mivel csak bebújik és elviszi a magot, így a részére akár a 4 cm is megfelel.
A tengelic, zöldike, meggyvágó, veréb, pintyek azonban betelepszenek az etetőbe, így részükre az 5 cm is kevésnek tűnik. Ők ugyanis szeretnek kilátni az etetőből némileg hogy van-e veszély.
Kompromisszumos megoldás, ha a tető-alj távolságot megnöveli, de félúton készít egy "pálcát/korlátot" ami a repnyílást lecsökkenti 4-5 cm-re de belül a meggyvágó is elfér.
Sok sikert! Madárbarát üdvözlettel: MME Közönségszolgálat
---------------
Nos, mit szóltok ehhez a korlátos megoldáshoz? Ugyebár körkorlát kellene, ami hajlítható fűzvesszőből, de esztergálható is, csak valamilyen tartó-oszlopocskák kellenek még hozzá. Nos, majd kísérletezek.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég