Hosszú-lyuk fúrás!

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Hosszú-lyuk fúrás!

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Sziasztok!

Bár ez most nem tál, és még csak nem is valami nívós fából...
Kis családom valamely tagja részére készült a hétvégén ez a kis lámpa. Gondoltam, amíg megharcolnak érte, én lefényképezem... :)

Kb 35 cm magas a lámpatartó része, és 8 cm széles a legnagyobb szélesség.
Lenolajjal kezelve, majd két réteg fényes lakkot kapott, szórással.

3472

Kicsit kiéltem magam rajta a formákkal...
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Hosszú-lyuk fúrás!

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Kiscsiszi: Kiváló. Nem nagyon borulékony a kicsi talppal? Lehet hogy nincsenek apró gyermekek a közelében?
A komolyabb kérdésem viszont: mivel és hogyan fúrtál a drótnak 35 cm hosszú rostirányú lukat? Pláne úgy hogy a kilépő oldalon is központosan érkezzen? Úgy látom, hogy a lámpatartó oszlop egy darab. Az ilyen hosszú egyenes luk pedig nem egyszerű eset.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Hosszú-lyuk fúrás!

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Mikapu3 írta:Kiscsiszi: Kiváló. Nem nagyon borulékony a kicsi talppal? Lehet hogy nincsenek apró gyermekek a közelében?
A komolyabb kérdésem viszont: mivel és hogyan fúrtál a drótnak 35 cm hosszú rostirányú lukat? Pláne úgy hogy a kilépő oldalon is központosan érkezzen? Úgy látom, hogy a lámpatartó oszlop egy darab. Az ilyen hosszú egyenes luk pedig nem egyszerű eset.
Szia Miklós!

Köszönöm!
Sikerült vennem egy kb 40cm-es 8-as fafúrószárat egy itteni csavar-üzletben. Kb 500 forintból kijön egy ilyen, nem drága. Nem borulékony amúgy, próbáltam a tömeg-középpontot lent tartani, így viszonylag stabilnak mondható.
Nos, elmondom, hogyan csinálnám most:

1. a fa-kuglit méretre vágom, ráhagyok 1-2 centit mindkét oldalon.
2. Azon a felén, ahol az égő lesz, Forstner-fúróval a kívánt mélységig előfúrom. Az E14-es (kis méretű) foglalat átmérője 28mm, így a 25mm-es Forstner elég egyenlőre, a maradék 2-3 mm még akár fúróba fogható reszelővel is alakítható (már ha valaki nem akar az esztergálással játszani)
3. A Forstner által hagyott kis kúpból kiindulva átfúrom teljes hosszában. A furat adja meg a forgócsúcs helyét az egyik oldalon, a “Forstner-lyuk” a támasztó-csúcs helyét a másik oldalon. (Nekem a befogócsúcsom külső átmérője 25 mm, és kúpos, tehát pont bele tud illeszkedni a lyukba, és stabilan tart)
4. Mehet esztergába, nagyolható, alakítható, stb.
5. Ha így jár el az ember, viszonylag vékonyra alakítható a szár.

Ehelyett azonban ezt sikerült csináltam:
1. Fogtam a fa kuglit, lenagyoltam, leszúrtam a két végét egyenesre.
2. Kifogtam a kuglit esztergából, a talajra állítottam egy deszkára, és ott, ahol a támasztó-csúcs fogta, ott fúrtam, mégpedig úgy, hogy közben próbáltam ügyelni, hogy pont megfelelő szögben fúrjak. Persze, hogy nem lett központos, a másik felén, a középponttól kb. 1 centire jött ki a fúró.
3. Ezek után fúrtam ki a Forstner fúróval a foglalat helyét, ami megint nem let központos, lévén a 8 mm-es lyuk már nem tudta rendesen megvezetni a fúrót.
4. Visszafogtam esztergába, és véglegesre esztergáltam.
5. Mivel a hossz-furat nem lett központos, nem mertem 3-4 cm-nél vékonyabbra esztergálni.
6. A talpán a vezetéknek egy kis vájatot kellett faragnom/reszelnem.
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Hosszú-lyuk fúrás!

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Kiscsiszi: Kézből, fúrógéppel, hümm valóban így a legnehezebb, a legkevésbé pontos, meg szerencse dolga.

A hogy kellett volna leírásodra számítottam. Kíváncsi vagyok, hogy ha majd így csinálod hogyan sikerül. A 35-40 cm hosszú fához a fúró is legalább annyi, együtt kb 80 cm + a szegnyereg talpa, a szegnyeregbe fogott fúrótokmány együtt további 15-20 cm, tehát 1 m-es ágyhosszúságú eszterga kell hozzá, ha az esztergagépbe fogott fúróval szeretnéd. Az én kisgépem ágyhossza ennek fele.
Ezért, meg a minél pontosabban tengelyirányba eső furat érdekében lehet azt csinálni, hogy először a szegnyeregbe és tokmányba fogott normál kb 15 cm hosszú fúróval indítok, majd utána a hosszú fúrót tokmányba fogom, de azt kézzel tartom meg. Kis fordulat, gyakran kivéve és visszatolva hogy a forgács kijöjjön a lukból. (Ha nagyon óvatos vagy, a fát közben lünettával tartod a helyén.)
Ez az elmélet. A gyakorlatban meg közbeszólhat a fa, tehát a száliránya akár néhány centit is elhúzhatja a hosszú fúrót, mire a másik oldalon kiér. Fakéz készített vagy 20 db kürtőskalács formát, amik nagyjából 20-25 cm hosszúak és az egyharmaduknál a teljes átfúrásnál a fúró különböző mértékben jól elmászott.
Ezért érdemes lehet elsőre csak egész durván nagyolni, majd fúrni és az elkészült furathoz újranagyolni, hogy legalább a két végponti luk központos legyen. Köztük meg lehet hogy valamennyi kanyar van a furatban, ezért ahhoz nagyon közel menni kívül nem kell.

Kíváncsi lennék, hogy a többieknek mi a tapasztalata az ilyen hosszú, vékony furatok elkészítésével. Van-e valakinek tuti módszere?
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
jmedvegy

Re: Hosszú-lyuk fúrás!

Hozzászólás Szerző: jmedvegy »

Mikapu3 írta: Kíváncsi lennék, hogy a többieknek mi a tapasztalata az ilyen hosszú, vékony furatok elkészítésével. Van-e valakinek tuti módszere?
Üdv!

Hosszú vékony lyukat központosan fúrni nem lehet. Helyette az adott darabot hosszban ketté kell vágni, kör- de egyszerűbb szalagfűrészen, majd a hosszban egy száras holker maróval ki kell marni a szükséges mértékben, majd újra össze kell ragasztani. Összeállításkor, egy nedves ruhát, anyagot át kell tolni-dugni, ha csak egy flatanyi is, a furatba folyt ragasztó eltávolítására, mivel utána már ez kissé bajos.
Utána tüskével, tokmánnyal lehet megfogatni, megmunkálni.

További szép napot!
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Hosszú-lyuk fúrás!

Hozzászólás Szerző: Robo »

Sziasztok!

Én hosszabb lyukak fúrását (pl. nagyobb borsdarálók) a Mikapu által is felvázolt módon végzem. A durvára nagyolt anyagot tokmányba fogom, majd szegnyeregbe fogott tokmánnyal fúrom. Ha nem elég a gépágy a fúró plussz munkadarab hosszához, rövidebbel kezdem majd utána a hosszabb fúró már befér a furatba.
Volt már hogy a gépágy határait feszegetve a 45 cm-es fúrom sem volt elég. Ekkor megfordítottam a darabot ás másik oldalról is fúrtam. Ez segít a két végeken központosabban tartani a furatot, viszont szinte biztos hogy belül ahol a két furat találkozik nem pontos, és kialakul egy kis lépcső. Ez nem minden esetben okoz gondot, csiszolással finomítani lehet, funkcionálisan megfelelhet.

Ha kifúrtam természetesen két csúcs között a furattal vezetve készre pörgetem, így koncentrikus lesz a végeredmény.

El tudom képzelni Jmedvegy megoldását is, de én akkor inkább négy felé vágnám körfűrésszel, hogy a vágás tökéletesen sík legyen. Utána a belső sarkokat teszem azt 45 fokban legyalulnám. Majd ismét összeillesztve, ragasztva kapok egy négyzetes furatot. Igény esetén a két végén kerekre lehet még fúrni, esztergálni. Pl. lámpánál szerintem mindegy, hogy belül négyzetes a lyuk. Ha nincs kéznél maró, ez is egy megoldás lehet.

Üdv, Robo
Üdv, Robó
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Hosszú-lyuk fúrás!

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Sziasztok!

Facebookról jön a kép, azt hiszem valami hosszlyuk fúrás lehet folyamatban....

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/ ... 5645_o.jpg
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Hosszú-lyuk fúrás!

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Kiscsiszi:
Nem hosszlyuk, az más (hosszlyuk fúróval csaphely fúrása), hanem hosszú lyuk, mint a téma neve. A kép, amit linkeltél nagyon érdekes, de:
- ha vastagabbat kell fúrni, mint a nyeregszeg furata?
- a lényeg pedig, hogy a képen láthatót meg lehet fogni lünettával is, de ez sem segít azon, hogy a hosszú fúró, miközben szálirányban halad előre, előfordul, hogy kitér az egyenesből és nem olyan központosan lép ki a végén, mint ahogyan belépett.
Talán a kanálfúró és a puskafúró lehet erre megoldás a hagyományos csigafúró helyett.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Pjanos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.09.06. 19:16

Re: Hosszú-lyuk fúrás!

Hozzászólás Szerző: Pjanos »

Korábban volt róla szó: van kanálfúró is, s ha egyenesszálú az anyag nem mászik el. Nekem van több is saját készitésű, de csak egy-kettő sikerült elég jól, mi nem mászik el.
üdv
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Hosszú-lyuk fúrás!

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Pjanos: Mutatnál fényképet a kanálfúróidról? Meg leírást: hogyan készítetted? + Rájöttél-e, hogy ami nem mászik el, az miben tér el a többitől?
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég