Hosszú-lyuk fúrás!

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Hosszú-lyuk fúrás!

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Elírtam, megesik... ;)

Amúgy most ugrott be, hogy a poharaim nagy részét úgy készítettem, hogy íves végű kaparót toltam be a kívánt mélységig, majd utána üregeltem gyűrűs késsel. (nem holkert, csak íves végű kést)
Ez az eljárás megfelelő szélességű és hosszúságú késsel akár működhetne is, nemde?
Úgy értem, felesleges hagyományos fúróban gondolkodni... az a kár, hogy a képen, amit az előbb csatoltam nem látszik, milyen a kés kialakítása.

De ez a kanálfúró most már engem is érdekelne, megköszönném a képet. Csak a kíváncsiság miatt.
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Pjanos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.09.06. 19:16

Re: Hosszú-lyuk fúrás!

Hozzászólás Szerző: Pjanos »

Kanálfúró tkp olyan, mint a cigányfúró csavarás nélkül. A lényeg pontosan középen legyen a hegye és szimetrikus legyen.
Olyan kicsinyek-- 2-4 mm átmérűjek a jók, hogy nem tudok jó képet rólul késziteni.
De benne van igen jól: Steinert-Hegewald: A fa esztergályozása könyv 116.oldalán
és a Czagány Lajos:Bútorasztalos és diszitő munkák 63. oldalán a fúrók között.
Itt hegyesebb--- jobban mászik a fába--- mig a fentiben kevésbé hegyes.
Amelyek nem sikerültek--- szemre kézben köszörültem, amikor még jobb volt a szemem--
nem pontosan szimetrikusak. Most már alig látom szemüveggel is a külömbséget, pedig csak másfeles.
üdv
Woodfx

Re: Hosszú-lyuk fúrás!

Hozzászólás Szerző: Woodfx »

Üdv!
Én a körfűrészes megoldásra szavazok, bár én csak ketté vágnám és miután mindkét darab közepébe behúztam a kívánt "furat" nagyságát (szintén körfűrésszel) egyszerűen összeragasztom és kész. Igaz, így négyzet alakú lesz a lyuk, de a villanyvezeték nem fog panaszkodni. Annyit érdemes csinálni, hogy egy vékony drótra vizes rongydarabot kell kötni és mielőtt megszárad a ragasztó át kell húzni a lyukon és már kész is.
Pjanos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.09.06. 19:16

Re: Hosszú-lyuk fúrás!

Hozzászólás Szerző: Pjanos »

3657
Szkenneltem a könyvből a kanálfúró leirását.
Nem tudom miért volt előbb kétszer a kép, de sikerült felezni
üdv
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Hosszú-lyuk fúrás!

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

3678 3679 3680
Megtaláltam: ilyen a kanálfúró. A Famíves Céh egyik tagjától, Recska Endrétől kaptam kézi asztalos, fás szerszám gyűjteményéből 2-nek a fényképeit. A képek magukért beszélnek. Szénacélból kovácsolt és edzett szerszámok.
Úgy látom, a szerszám lényege, hogy a hegye kanálszerűen emelkedik a fúrásközépponthoz, valamint hogy ez a hegy igen pontosan középen van. Élezni, fenni a hegy bal elejét kell, ott dolgozik, a többi rész a megvezetést adja.
A kérdés: ki tudhat ilyet készíteni?
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Pjanos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.09.06. 19:16

Re: Hosszú-lyuk fúrás!

Hozzászólás Szerző: Pjanos »

Én kézből köszörültem s vagy a végét nagyobbra kovácsoltam /volt hogy hidegen kalapáltam/ vagy sok ..köszörüléssel vékonyitottam a szárát.
A rajzból, amit küldtem, kiderül, hogy enyhén vékonyodik.... az eleje dolgozik (hátra van köszörülve).
Az előzőek is igy vannak (Mikapu). A holkerben is van aláköszörülés, ezt gömbölyű kővel oldottam meg. Akitől láttam, annak sok ilyen kanálfúrója volt-- sajnos már nem él, s ki tudja mi lett szerszámaival.
Bősárkányban lakott...
Aki arrafelé lakik utána tud nézni- pü-ben megirom a nevét és bizonyára most is emlékeznek rá. S voltak ott néhányan -s köztük én is- akik folytatták amatőr szinten a faeszergálást.

Egyébként azt gondoltam, hogy van közülünk valakinek "gyári". Lehet, hogy aki jobban tud németül, az ott talál gyárit. Én keresgéltem, de nem találtam.

Persze, ha valaki eljön a helyszinen megmutatom mire mentem. Most fúrtam ki vele, s nem tökéletes egyenesszálú volt, alig mászott el.
üdv
Avatar
Varifer
Site Admin
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2012.01.09. 22:36

Re: Hosszú-lyuk fúrás!

Hozzászólás Szerző: Varifer »

Hello leute!

Hier können Sie auch am umschauen die Angebote. [fimg=300,150]http://i.ebayimg.com/t/Loeffelbohrer-Dr ... 0/$_57.JPG[/fimg]Hier, oder Hier.
und dises ganz neue: [fimg=200,150]http://www.xtraglobe.de/images/produkte/i17/17896.jpg[/fimg]

(Ha valakinek segítség kell a beszerzéshez keressen bátran.)

Akkor magyarul is:
Helló emberek!

Itt is lehet körülnézni az ajánlatokba. Pl: ilyen is van [fimg=150,150]http://i.ebayimg.com/t/antikes-Werkzeug ... u/$_57.JPG[/fimg]Itt, vagy Itt.
Tisztelettel: Varifer
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Hosszú-lyuk fúrás!

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Köszönöm a képeket a kanálfúróról.
Körbenézek apósom dolgai között, mert ha jól emlékszem, valahol belefutottam valami hasonlóba.
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég