Re: Toll szett.

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Toll szett.

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Sziasztok!

Bátorkodom új témát nyitni.
Toll készítésében mesterkedem, legalábbis érdekelne a dolog. Mikapu már adott tippet, honnan lehetne hozzávalókat megrendelni, én viszont nem feltétlenül akarok/tudok különleges berendezésekben/alkatrészekben gondolkodni.

A kérdés tehát, ki próbálkozott már toll készítésével, milyen eljárással, sikerrel járt, vagy sem?

Kérlek, osszátok meg a tapasztalatotokat.

Köszönöm!
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Toll szett.

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Kiscsiszi: http://drechslershop.de/drechselfutter- ... llbar.html házhoz szállítva bruttó szűk 15 e Ft-ra becsülöm az árát mai Eur árfolyam mellett. Ugyanakkor ha van mk2-es kúppal szerelt fúrótokmányod (feltételezem, hogy van), abba befogsz egy megfelelő átmérőjű húzottacél rudat, aminek egyik végében nagyon pontosan a közepén van kicsike furat, akkor a többi már fa magad gyártott elemekkel is érzésem szerint megoldható.
A lényeg, hogy a fémrúd végén a kis furat, amibe a forgócsúcs hegyét tolod, szóval ez a furat nagyon pontosan központos legyen a rúdvégben, különben üt ha megforgatod. Mivel a csúccsal megtámasztod a tokmányba fogott rudat, a tokmány kúpja biztosan nem tud kirázódni munka közben a hajtótengelyből.
Így szerintem nagyon olcsón megoldhatod a műhelyben talált anyagokból.
Sőt, első kísérletnek akár a fémrúd helyett a fúrótokmányba fogott farudat is használhatsz. Ez esetben a csúccsal megtámasztottat farudat sikítókéssel teljesen ütésmentesre lehet szabályozni. Persze az átmérőket kell előre jól végig gondolni.
Én valahogy így indulnék el.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
jmedvegy

Re: Toll szett.

Hozzászólás Szerző: jmedvegy »

Üdv!

Én is készítettem egy pár tollat, de nem a mechanikus, hanem a "köréfaragom" kategóriából. Annyit tudni kell, hogy a jelenleg kapható betétekhez tartozó fúró pillanatnyilag csillagászati árú (1-2 eFt), és egyben hagyományos csigafúró, mivel olyan hosszú furatot kell készíteni, mint a betét maga. Fafúróban ilyen átmérő nincs és vélhetően nem is lesz, tehát az elvándorlást mindenképpen számításba kell venni.

Kialakításnál, ha valóban szépre törekszünk, alapvetően a vékony anyagok esztergálására vonatkozó szabályok a mérvadók, mivel ide csak valóban éles eszközzel érdemes és lehet nekifogni. Mindenképp a tokmány használata javallott, mivel másképp nem fúrható ki a szükséges furat. Két csúcs között meg a későbbi fúrás nem biztos, hogy központos.
Érdemes kísérletezni, melyik a megfelelő, a neten rengeteg forma és kialakítás lelhető fel.
Alapból a végleges forma nálam olyan 15-17 cm, függően a használó kezének méretétől. Van egy alapsablonom rá, ami az egyes elemek hozzávetőleges helyét hivatott jelölni. Kiindulás valami gömbölyű formából érdemes, a vastagságnál figyelembe venni hogy 15-20 mm már igen vastagnak számít kézben tartva.

Kísérletezni tehát lehet és érdemes is.
Avatar
JANIKA
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.01.12. 16:59

Re: Toll szett.

Hozzászólás Szerző: JANIKA »

Szia Kiscsiszi.
Egy egyszerű és olcsón elkészíthető toll.

Nem kell hozzá drága befogó és még drágább tollszett, csak egy hosszú fúró (amit lehet kapni) és ezt használhatod befogó tüskének.
Üdv. Janika
"Bármely egyszerű probléma megoldhatatlanná fejleszthető, ha eleget töprengünk rajta."
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Toll szett.

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Köszönöm Janika, az ötlet jó!
Néhány videó megnézése után én is oda jutottam, hogy nem úszom meg egy fúrótokmány, meg egy kelló hosszúságú fúrószár nélkül.
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Morovik
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2012.01.12. 05:40

Re: Toll szett.

Hozzászólás Szerző: Morovik »

Szia kiscsiszi!
Ahogy én csinálom nem profi cucc de megteszi.Szétszerelt olcsó csavaros müködésü toll adja a méreteket.egytüskére távtartokkal felhuzod a kifurt fát anyával az egészet szorosra huzod és mehet a gépre.369536963697
"Soha nem késő,hogy azzá válj ami lehettél volna" (George Eliot)
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Toll szett.

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Köszönöm Morovik!
Igen, hasonló a tervem nekem is, lassan de biztosan gyűlik hozzá az alapanyag, az idő meg csak megadatik, amikor meg tudom valósítani...;)
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
JANIKA
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.01.12. 16:59

Re: Toll szett.

Hozzászólás Szerző: JANIKA »

Sziasztok.
Nem hagyott nyugodni a dolog és készítettem egy olcsó tollat. Ez ugyan nem egy szuper gyári csillogó toll, de akiknek eddig megmutattam mindenkinek tetszett. Vettem egy zselés műanyag tollat (360 Ft) aminek lecsavarozható az eleje. Beszereztem egy 140 mm hosszú 6-os fúrót és készítettem rá egy távtartót aminek a válla megegyezik a toll menetátmérőjével. Fúrótokmányt tettem a főorsóba és beállítottam a fúró hosszát. Egy megfelelő hosszúságúra vágott fát (kínai boróka) kézben tartva rátoltam a fúróra, úgy hogy az utolsó rátolásnál már nem húztam vissza. A bent maradt forgács is segített megtartani a fát, hogy ne forduljon meg esztergálás közben. Csúccsal megtámasztottam és készre esztergáltam, csiszoltam, viaszoltam, leszúrtam a hosszát. Leszúrás után a fúró megtartotta annyira, hogy a végét is meg tudtam csiszolni és leviaszolni. Sikerült úgy eltalálni a kis váll átmérőjét, hogy összerakásnál még menet is lett a fán. Lehet hogy nem tartott az egész művelet addig amíg ezt a hozzászólást megírtam :lol:.
3703
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára JANIKA 2014.02.11. 17:26-kor.
Üdv. Janika
"Bármely egyszerű probléma megoldhatatlanná fejleszthető, ha eleget töprengünk rajta."
Avatar
Jancsibá
Hozzászólások: 190
Csatlakozott: 2012.01.11. 13:47

Re: Toll szett.

Hozzászólás Szerző: Jancsibá »

Szervusz Janika!
Nagyon tetszik a tollad is de a leírása mégjobban.A nyitott szegmentálással kapcsolatban elkészített leírás,ill. videó nagyon sokat segíthet az ez irányú érdeklődőknek.Kőszönöm,lehet hogy mindkettőt megpróbálom!
Mások segítése,erkölcsi nagyságod növeli!
Üdv.:Jancsibá
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Toll szett.

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Sziasztok!

A dolog nem hagy nyugodni.
Most már van fúrótokmányom, így hát egy lépéssel előbbre vagyok, na de itt megakadtam.
Na, és akkor most kérdezek.

Janika, Te 6-os fúróval fúrtál. Ebben gondolkodtam én is, de a toll fém végének (nevezzük tollvégnek, az következő ábra alapján: http://m.cdn.blog.hu/go/golyostoll/image/tollreszek.jpg) ekkor mekkora a legnagyobb átmérője?

Morovik, látom a Te alkalmatosságodat is. Ennek a "tüskének" mekkora az átmérője? Te mekkora fúróval fúrtál?

A kérdést azért bátorkodom feltenni, mert ha 6-os az univerzális méret, akkor lehet, hogy 6-os menetes szárat fogok alkalmazni, és 6-os fúrót.

Köszönöm!
Gábor
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég