Fehéregyensúly

Minden amit erről tudnod kellhet.
Lezárt
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Fehéregyensúly

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Ha tárgyainkat fényképezzük, célszerű odafigyelni a fehéregyensúlyra. A digitális fényképezőgépnek a színeket illetően kell valami kapaszkodó, egy biztos pont hogy mit tekintsen fehérnek, aztán ahhoz igazítja a kép összes többi színét. Könnyű a helyzet a szabadban, napfénynél, ami a természetes fény teljes spektrumát adja. Stb, de ezt majd otthon folytatom, mert itt rámzárnák különben az irodaházat.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Fehéregyensúly

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Miklós!
Köszönöm megkaptam a képet, melyet fel is töltöttem.
Itt a két kép egymás mellett :
Mobil telefonnal készített kép és annak javított változata:
3715 3720
Mivel nálam van a tányér így a javított képről elmondható, hogy sokkal közelebb van a valósághoz.
Én nagyon várom a folytatást.
Üdv. Pozsi
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Fehéregyensúly

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

A folytatást máris megoldottad azzal, hogy egymás mellé tetted az eredeti és a javított képet.
Immár azt is tudom, hogy mi volt a hiba oka: a telefon. Ezek fotóképessége, okossága azért még nem egészen tart ott, mint amire a fotómasinák képesek. Ha ráguglizol a fehéregyensúly kifejezésre, rengeteg találatod lesz. Pl.:
https://nikoneurope-hu.custhelp.com/app ... a_id/46305
http://www.fotozasitippek.hu/index.php/ ... yensulyrol
http://pixinfo.com/cikkek/erzekelok10
http://www.onlinefototanfolyam.hu/szine ... ly-sz07gyk
http://blog.fazekas.info/fotosuli/xii-s ... regyensuly
http://videosmart.hu/video/digitalis-fo ... otokat?s=7 ez jó video, ugyanígy kell eljárni a beltéri esti lámpafényes esetekben is.
stb.
Lakásban legtöbben még mindig az ómódi, EU által kitiltani tervezett wolfram szálas hagyományos izzókat használjuk, melyeknek nagyon meleg, sárgás-narancsos a fénye. Az eredmény olyasmi lesz, mint a telefonnal készült képed, ha általános automata állásban hagyod a gépet. Ha viszont megkeresed a menüben a fehéregyensúly beállítást és ott a meleg hagyományos lámpa fényt választod, máris sokkal jobban fog hasonlítani az eredmény ahhoz, amit a szemed lát. (Ugyanúgy, ahogy mindent talpon állónak érzékelsz, ami a talpán áll, pedig az egy lencséjű szemed az optika törvényei szerint mindent fejen állva lát. Agyad tudása állítja e képet a talpára.)
A szemed ugyanis az agyad által folyamatosan, életed során szerzett tapasztalat alapján torzítva érzékeli a képet. Ha van bármi a képmezőben, amiről tudod, hogy fehér vagy középszürke, akkor agyad ahhoz, mint kapaszkodóhoz hozzáigazítja a képet, amit a szemed lát.
Nos, a fényképezőgépek még ennyire nem intelligensek, ezekkel közölni kell valahogyan: mit tekintsenek fehérnek, illetve középszürkének.
(a) beállítás a gépben
Durva beállításként a menüben kiválaszthatod, hogy neoncsöves, meleglámpafényes, stb milyen környezetben vagy. A vakufényt is ki kell választani, ha vakuzol. A finom beállítás pedig, ha tudottan fehér felületről (géppapír) készítesz egy referenciafelvételt - lehetőleg pont ott és olyan irányban fényképezve, mint ahol majd a tárgyadról készül a kép - , majd e "bázisfehérhez" állítod gépedben a fehéregyensúlyt.
Eztán lehet fényképezni.
(b) utóhangolás képszerkesztőben
Az elkészült kép színegyensúlyát képszerkesztő programban lehet utóhangolni pl. a fehéregyensúly szerint helyesre, vagy valamilyen művészi vagy játékos célból ettől egészen eltérőre. Ehhez ismerd meg képszerkesztődet!!
Sokan használják a PhotoShopot, ami pénzes, de ott a gyakorlatilag azonos tudású ingyenes, nyílt kódú GIMP is. Utóbbi bemutatása: http://hu.wikipedia.org/wiki/GIMP , ami számos helyről, pl. innét http://the-gimp.hu.softonic.com letölthető. Nagy közössége van, magyar nyelvű oktatóanyagok is találhatóak hozzá.
PS-ban a mindent egyszerre automata beállítás billentyűparancsa: SH+CTR+L . Pozsi fotóját is ezzel az egyetlen mozdulattal tettem valósághoz közelibbé. Nyilván lehet finomabb hangolást is tenni, több lépésben.

Trükk: Hasznos fehér háttér előtt fotózni, ahogy Pozsi is tette. Ilyenkor az automata funkciókkal könnyű a dolgunk, a jó nagy fehér háttér alapján a képszerkesztőben könnyebb az eredeti színeket megtalálni.
Ha mégis zöld, sárga, kék, stb háttért választasz, akkor pedig jó megoldás lehet, hogy a képet úgy tervezed meg, hogy kicsit nagyobb területet fényképezel, mint ami a végleges képen lesz és ebben a holt térben elhelyezel egy darabka fehér papírt. A fehér papír tehát a kép része lesz, annak segítségével állítod be képszerkesztésnél a színegyensúlyt, majd levágod e fölösleges területeket a képről, hogy a tárgy jobban érvényesüljön.

Most ennyi.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Fehéregyensúly

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

A fehér háttérnek vannak előnyei és hátrányai is. A hátránya, hogyha elfelejtem elrakni a macskám előszeretettel fekszik rá. Így nagyon gyorsan koszos lesz.
Fekete háttér előtt készült ez a kép.
4026
Mikapu által leírt technikával fehér papír cetli, javítás, körülvágás.
Amit nem értek, hogy miért nem változtak meg a színek ugyan olyan mint az eredeti fényképen. Az életben meg sokkal barnább. Mit csináltam rosszul?
Üdv. Pozsi
Avatar
Varifer
Site Admin
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2012.01.09. 22:36

Re: Fehéregyensúly

Hozzászólás Szerző: Varifer »

Szia

Igaz nem vagyok egy szakember a fotózásba, de a képjavítási programokat ismerem.
Itt az általad feltöltött kép másolata, 4027 ahol a fekete háttérhez lett állítva a szín séma.
Viszont nagyon kivehető hogy izzószálas lámpával világítottad meg.
Több lehetőséged van a színek kiegyensúlyozására ezeket érdemes a mentés előtt áttekinteni melyik az ami a legjobban hasonlít az eredeti színekhez.
Tisztelettel: Varifer
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Fehéregyensúly

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Én meg azt tippelem, hogy ilyen lehetett az eredeti szín: 4029
Nos Pozsi, melyikünk jár közelebb a valósághoz?
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Fehéregyensúly

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Az igazság az, hogy a három kép közül egyik sem hasonlít.
Vöröses barna a színe az üvegnek.
Üdv. Pozsi
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Fehéregyensúly

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Sok internetes keresés és információ gyűjtés után elkészítettem saját fényképező sarkomat.
A ház amiben lakunk a "gyerekek" kirepülését követően hirtelen nagy lett, illetve van egy sarok amit még tárolásra se nagyon használtunk.
4453
Az elkészítés során törekedtem arra, hogy egyszerűen el lehessen bontani és ne kelljen semmit sem hozzá megvenni. Ez utóbbi nem jött össze, mert a fehér kartont és a pausz papírt meg kellett venni.
1 db 60W-os halogén izzóval és sárgás bútorlappal. 4447
1 db 60W-os halogén izzóval és fehér papír háttérrel. 4448
2 db 150W fényvető fehér háttérrel.4449
2 db 150W fényvető fehér háttérrel és pausz papír szűrővel4450
2 db 150W fényvető fehér háttérrel és pausz papír szűrővel, fényképezőgépen mért fehéregyensúllyal4451
2 db 150W fényvető fehér háttérrel és pausz papír szűrővel, fényképezőgépen mért fehéregyensúllyal és számítógépes fehéregyensúly állítással 4452
Üdv. Pozsi
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Fehéregyensúly

Hozzászólás Szerző: kovi »

Szia Pozsi!

Ügyesen megoldottad a házi fotóstúdiót! A téma engem is nagyon érdekel, mert az előző fotósátram miután már megtette a kötelességét "nyugdíjba ment". Ha minden jól megy, akkor holnap elkészül az enyém is.

A tesztképeket nézve, talán az 5.kép az ami a legközelebb lehet a valósághoz. Jónak tűnik a fa és a hátér színe is, valamint egy kis csúcsfényt is látok rajta. Ami viszont probléma, az a nagy és sötét árnyék ami elől a tál alatt látszik. Ez sajnos teljesen elrontja a képet. Ennek oka szerintem az, hogy hátul megemelted a tálat.
Úgy tudod kiküszöbölni, hogy vagy leengeded a tálat vízszintbe, vagy egy fehér derítőlappal megszünteted az itt lévő árnyékot.

Jó fotózást!

Kovi

Egyébként, ha valaki nem akar kínlódni az elkészítéssel, akkor a Vaterán, vagy az ebay-en talál olcsón megfelelő fotósátrat. Mint pld. ez: http://www.ebay.com/itm/20-50-x-50cm-Ph ... 2c70519d03

4400Ft ingyenes szállítással, egyenesen kínából.
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Az akác nem csak tüzifa!

Hozzászólás Szerző: kovi »

kiscsiszi írta:Szia Pozsi!
Folyamatban a részemről, de megfogtál az "egységes és homogén" háttérrel.. azóta is egy A3-as lapot üldözök égre földre :)
Meg hát Fakéz is egyre magasabbra rakja a mércét, így aztán át kell gondolnom pár koncepciót újra :)
Kiscsiszi!

Ne kergess A3-as lapot, mert az nem alkalmas fotós háttérnek. ha van kb. 300Ft-od, akkor menje be egy papírboltba és vegyél 1 fehér Triplex kartont. (ami a valóságban nem vakító fehér, hanem inkább nagyon, nagyon világos szürke)
No, azzal már kezdhetsz valamit. Vedd komolyan a fotózást!

Üdv

Kovi
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég