Hagyomány ápolás

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
farkasi.
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2014.08.13. 18:39

Hagyomány ápolás

Hozzászólás Szerző: farkasi. »

Tisztelt Tagság!

A nevem Farkas István, és segítséget szeretnék kérni.

Olyasféle hobbim van, hogy pár barátommal különféle, főleg a XIV. századi források alapján tárgyakat készítünk el, és adott körülmények között használjuk is őket. A forrásnak főleg a kor tárgyi leletanyaga szolgál, de bizonyos képi ábrázolások, illetve leírások alapján is dolgozunk.
Viszonylag sok mindent meg tudunk csinálni, de speciel esztergályozni egyikünk sem tud...

Ezen a ponton szeretném az Önök segítségét kérni, mégpedig abban, hogy van pár tárgy, amit szeretnénk rekonstruálni, viszont ezidáig nem sikerült olyan szakembert találni, aki vállalta volna ezek elkészítését.

Az első tárgy egy fakulacs lenne, amit a Képes Krónika egyik miniatúrája alapján gondoltunk elkészíttetni.

Előre is köszönöm

fi
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Hagyomány ápolás

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia!

Az nem baj, hogy nem tudtok MÉG esztergálni.
Én a magam nevében beszélek, de szerintem elég sokan nyitottak vagyunk egy személyes találkozásra is ahol megismerheted (megismerhetitek) az esztergálás. Az oldalon találsz egy térképet a tagság nagy részének megtalálod elérhetőségét. Javaslom vedd fel a közeledben lakókkal a kapcsolatot.
Üdv. Pozsi
farkasi.
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2014.08.13. 18:39

Re: Hagyomány ápolás

Hozzászólás Szerző: farkasi. »

Először is köszönöm a szívélyes fogadtatást!

A szomorú helyzet az, hogy jelenleg a napfényes Józsefvárosban élek, ahol nem sok hely adódik arra, hogy egy műhelyt berendezzek. Az édesapámnál lévő műhelyt meg már belaktam a késezéshez szükséges gépekkel, cuccokkal. De ami késik, nem múlik.

Akkor ide fogom felrakosgatni azoknak a tárgyaknak a képeit, amiről már írtam :)

Akkor kezdjük a kulaccsal. Mint azt már írtam, a konkrét leletről nincsen tudomásom, de a Képes Krónikában van egy ábrázolás.

4127

És egy hasonló "replika"

4126
farkasi.
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2014.08.13. 18:39

Re: Hagyomány ápolás

Hozzászólás Szerző: farkasi. »

Anyagokról:

Sajnos a magyar leletekről még nem sikerült összesíteni az ismereteket, de a konstanz-i várárok feltárásakor előkerült esztergált tárgyak, a szakirodalom szerint az alábbi fákból készültek.

Acer – juhar
Picea – luc
Taxus – tiszafa
Abies – jegenyefenyő
Wurzelholz – vmi gyökér
Prunus – ??? (közelebről nincs meghatározva)
Fagus – bükk
Betula – nyír
Alnus – éger
Tilia – hárs
Faxinus – kőris
Quercus – tölgy
Pomoideae - alma
Buxus - buxus
Ezek közül is a leggyakoribb ez a bizonyos prunus volt, de több nagy fedeles edény készült lucfenyőből (picea).
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Hagyomány ápolás

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia!

Az oldalon "Forgácsolás remekei" címmel több pályázatot írtunk ki.
A pályázatokat --->Itt tudod megnézni.
Tavaly év végi pályázatunk témája a kulacs volt. Szerintem az általad felrakott képen szereplő kulacsnál sokkal szebbek készültek.
Nem olyan rég Én is készítettem egy kulacsot:
4116
, mert amit a pályázatra beküldtem az inkább burkolt üveg volt.
Üdv. Pozsi
farkasi.
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2014.08.13. 18:39

Re: Hagyomány ápolás

Hozzászólás Szerző: farkasi. »

Most egy kicsit tátva maradt a szám :)
farkasi.
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2014.08.13. 18:39

Re: Hagyomány ápolás

Hozzászólás Szerző: farkasi. »

A következő tárgy egy kanna. Az a szerencsés helyzet áll fenn, hogy erről a darabról van ábrázolás és konkrét lelet is.
Az ábrázolás a Manesse Kodex-ben található. a kódex a XIV. század elején keletkezett.
4132
A lelet Runneburg-ból került elő, és mintegy 40 cm magas
4130
és itt van egy repró a leletről
4131
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Hagyomány ápolás

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Hm, ez a kanna érdekes.

A kódex-ábrázolásban a tartójánál (kis karika a tetején) fogva tartják, ami arra enged következtetni, hogy a karika vagy fix volt (ez esetben kérdem én: hogyan és hol töltötték fel a kannát?), vagy a karika (kis dugóval az alján) kivehető volt. Ez esetben a kanna újratölthető, akkor viszont elismerésem , mert a karikát+dugót ugye vissza kellett csavarni, és annak úgy kellett illeszkednie, hogy megtartsa a kanna, és a benne lévő víz/bor súlyát is. (Feltételezem, menetet akkor még nem alkalmaztak :))

Feltételezem a kanna teteje máshol nem lecsavarható / nem nyitható.
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Hagyomány ápolás

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Talán ide passzol, hogy néhány képet mutassak a budavári Mesterségek Ünnepe faesztergályos dolgairól.
Igazán sok faesztergályos dolog nem volt.
- Egy valakinél voltak nagyméretű szép tálak. Bocs, nem írtam fel a nevét.
- Ott volt Bátori András, https://www.facebook.com/batori.andras. ... =tl_fr_box aki nagyszerű akác bütülálakat és sok egyebet készít, s számos vásáron jelen van.
- Ott volt Tomcsifajáték (Béndek Tamás http://www.tomcsifajatek.hu ), de a lábhajtós gépét most nem hozta el, hanem a csudás hét feje külön mozog hétfejű sárkányát, billegőfejű baglyát, autóit sok egyéb mindene mozog fajátékait hozta.
- Németh Gyulát eddig nem ismertem. Lábhajtós lendkerekes gépen készített pörgettyűket, s ebbe ahol lehetett (dróttal égetés, lenolajozás) bevonta a gyerekeket is és élvezetesen magyarázta nekik, hogy éppen mit csinál.
4135 4136 4139
Amint a mester dolgozik. Gépe lendkerék-tengelyének rögzítése. Készül a pörgettyű.
- Tóth Árpádot sem ismertem (fafaragó, Orfűi Kézműves Egyesület). Nagyon spéci gépén a lábpedált visszahúzó "rugó". Horog helyett a Trabant dugattyú csapszegből (ami csőtengely) esztergáltatott olyan gyűrűket (1 csapszeg = 3 gyűrű), melyeket belülről élesre köszörült és egy acélrúdra két ponttal felhegesztett. Tehát nem horgot használ, mint a hasonló gépen dolgozó régi elődei. (Ugyanis nincs kivel a horgot megcsináltatnia.)
4137
- Valamelyik szakközépiskola standján pedig nagyszerű megoldást láttam az örökéletű bunkó elkészítésére.
4138
A rézfejű persze sokáig bírja. A másik pedig így készül: A fából kiesztergált bunkó fejét faragasztóval (pvac) átitatott gézzel kell fél-egy cm vastagon betekerni, majd teljes keményedésig kötni hagyni. A pólya a bunkó tetején lógjon túl, s eldolgozáskor ezt szépen a "fejtetőre" rá lehet simítani. Nos, ez többé soha nem sérül, soha nem reped.

Először voltam a budavári Mesterségek Ünnepén. Nagyon megérte. Sok jó beszélgetésem volt kedves emberekkel.
Az idein a szervezők igyekeztek a fémművességre koncentrálni. Így egész sok kovács szerepelt. Mindegyiknél kérdeztem a faesztergályos holker vésőt. Többsége nem akart vele foglalkozni. A horgot meg egyik sem ismerte. Egyik változatát sem.
Egy volt, aki azt mondta: már több faesztergályos vésőt (holker) is készített és még egyet sem küldtek vissza neki. Az illető:
Vajda László 4464 Tiszaeszlár, Aradi út 34. T/F +36-42-277-694 M (30) 9838-077, 3714-953, 9683-450 vajdalaszlo78@gmail.com , ica.vajda@gmail.com . (Úgy tűnik: honlapja nincs.) A többi kovácsot itt nem sorolom fel.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
farkasi.
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2014.08.13. 18:39

Re: Hagyomány ápolás

Hozzászólás Szerző: farkasi. »

Sajnos a kannával kapcsolatban a teljes leírás nem áll rendelkezésemre, leletet sem láttam élőben, de én ilyen bajonettzár-szerű megoldást tudok elképzelni.

Szerszámkészítésben lehet, hogy tudok segíteni. Elég jó viszonyban vagyok nem egy kováccsal, akik közül legalább egy kimondottan szerszámkovács, aki szerintem megcsinál bármit vasból, ami kérnek tőle. Egyikőjüket Szabó Andrásnak hívják, és Debrecen környékén él.
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég