Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Szia Tropfehérke!

Isten hozott a honlapon, kívánom, hogy megtaláld a számításod közöttünk!

Ha megengedsz rögtön az elején egy tanácsot: Ha Einhell és ahhoz hasonló kategóriájú esztergád van, azzal jó meg kell szenvedni: izeg mozog, sehogy nem marad egy helyben. Mondom mindezt tapasztalatból, én egy Güde esztergával rendelkezem, hidd el, ugyanaz a konstrukció mindkettő, max a színe más. Nagyon gyorsan rájöttem, hogy rögzíteni kell, a 30 kilós önsúly önmagában semmire nem elég. Szerencsére akadt egy kidobásra ítélt bontóasztal a környéken , jó 10 cm vastagsággal, ehhez rögzítettem 4 ponton, átmenő menetes szárral az esztergát. Azóta sincs vele gondom. :)

Szenvedtem én is először a tüskével, meg a síktárcsával. Előbb egy deszkát rögzítettem a síktárcsához, arra ragasztottam a megmunkálni kívánt fadarabot. Nem volt nagyobb gond addig, amíg a kés bele nem kapott a munkaanyagba, akkor aztán röpült minden szanaszét, visszaragasztani meg egy rémálom volt.
Később 2,5 cm akácdeszkát rögzítettem a síktárcsára, annak közepébe kb 6 cm átmérőjű, 1 cm mély lyukat esztergáltam. Na, ebbe már bele lehet rögzíteni a megmunkálandó faanyagot (amelynek egyik végét előbb két csúcs között 6 cm átmérőjűre esztergáltam) akár hátulról két csavarral is, csak arra kell figyelni, hogy ne kalapáccsal üsd be, meg ne úgy, hogy a tárcsa az orsón van, különben kinyírod a csapágyazást. (Ezek a hobbi esztergák nem komálják az ilyen mértékű erőbehatásokat.)
Ma már van tokmányom, ami roppant nagy könnyebbség.

Furcsa, hogy most tanácsokat adok, de 1,5 éve kezdtem ezt a hobbit, én ezekbe futottam bele, és szívesen emlékeztetek rá minden újonnan érkezőt, mert sok bosszúságot el lehet kerülni ezekkel a kis trükkökkel.

:koc
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Tropfehérke
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2014.11.07. 18:27

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: Tropfehérke »

Szia Kiscsiszi!

Újszülöttnek minden új. Nem csak a vicc.
A faszállítómtól :-) tüzifát hozott, de öszehaverkodtunk, és fűrészbaknak kaptam négy tölgy oszlopot négyszögletesre vágva. A fűrészbak nem olyan fontos. Hajlok rá, hogy ebből készüljön inkább az esztergaláb. Van még hozzá bontott Hajdu automata mosógépből két jókora vasöntvény, ami tömeget adhat a lábazatnak. Ha még ez sem lesz elég, majd tovább töröm a fejem.
Nekem is feltűnt a Güde és Einhell hasonlósága. Azt nyomozom, hogy a négypofás tokmánya jó lenne-e az enyémre. Hátha karácsonyra hozna nekem is a jézuska. :k
A síktárcsát eddig csiszolásra használtam. Rétegelt lemezből készítettem rá felcsavarozható tárcsát, és Palmatex-szel ragasztom rá előre a cs. vásznat. Igaz, a fülbevalók nem nagyméretű csiszolnivalók. Kis sebességgel nem tépik le a papíralapút sem.
A korábbi kísérleteim puha fával nem igényeltek felütést. Egyszerűen belenyomtam kézzel a tüskébe. Most van először keményfa rajta. Szerencsére láttam videon, vagy a már említett szakkönyvben, hogy kinn kell felütni, és úgy behelyezni.
Az orosz barkácsgéphez pedig árral megnyomtam, és reszelővel átlót húztam a munkadarab végére. Az egyvonalban két lapos tüske és középen a központosító.
A vésőkhöz még meg kell találnom a csiszolóköveket. A műszerem műanyag "bigyóját" jelöltem ki következő feladatnak. 50mm felső átmérőjű 10mm magas csonka kúp.Belül mindkét oldalán üreges.
Aligahanem a mélyebb még esztergával, a sekélyebb maróval készül majd bele.
Köszönöm az eddigi tanácsaid, és ha megengedsz még egy kérdést:
http://www.uni-max.hu/tokmany-4-onalloa ... val-gdm/d/ ez a tokmány szerinted jó lehet?

üdv.
Tropfehérke
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Tropfehérke írta:Szia Kiscsiszi!

Újszülöttnek minden új. Nem csak a vicc.
A faszállítómtól :-) tüzifát hozott, de öszehaverkodtunk, és fűrészbaknak kaptam négy tölgy oszlopot négyszögletesre vágva. A fűrészbak nem olyan fontos. Hajlok rá, hogy ebből készüljön inkább az esztergaláb. Van még hozzá bontott Hajdu automata mosógépből két jókora vasöntvény, ami tömeget adhat a lábazatnak. Ha még ez sem lesz elég, majd tovább töröm a fejem.
Nekem is feltűnt a Güde és Einhell hasonlósága. Azt nyomozom, hogy a négypofás tokmánya jó lenne-e az enyémre. Hátha karácsonyra hozna nekem is a jézuska. :k
A síktárcsát eddig csiszolásra használtam. Rétegelt lemezből készítettem rá felcsavarozható tárcsát, és Palmatex-szel ragasztom rá előre a cs. vásznat. Igaz, a fülbevalók nem nagyméretű csiszolnivalók. Kis sebességgel nem tépik le a papíralapút sem.
A korábbi kísérleteim puha fával nem igényeltek felütést. Egyszerűen belenyomtam kézzel a tüskébe. Most van először keményfa rajta. Szerencsére láttam videon, vagy a már említett szakkönyvben, hogy kinn kell felütni, és úgy behelyezni.
Az orosz barkácsgéphez pedig árral megnyomtam, és reszelővel átlót húztam a munkadarab végére. Az egyvonalban két lapos tüske és középen a központosító.
A vésőkhöz még meg kell találnom a csiszolóköveket. A műszerem műanyag "bigyóját" jelöltem ki következő feladatnak. 50mm felső átmérőjű 10mm magas csonka kúp.Belül mindkét oldalán üreges.
Aligahanem a mélyebb még esztergával, a sekélyebb maróval készül majd bele.
Köszönöm az eddigi tanácsaid, és ha megengedsz még egy kérdést:
http://www.uni-max.hu/tokmany-4-onalloa ... val-gdm/d/ ez a tokmány szerinted jó lehet?

üdv.
Tropfehérke
Tropfehérke itt gondolom jobb helye van a géptartozékok megtárgyalásának.

A kérdéses tokmány nekem az első nagy kezdeti melléfogásom volt. Csak negatívumokat tudok róla mondani. Nem ajánlom megvételre és használatra sem. Baleset veszélyesek a pofái.
Üdv. Pozsi
Avatar
fakéz
Hozzászólások: 190
Csatlakozott: 2012.01.12. 07:26

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: fakéz »

Tropfehérke:nehogy megvedd az UNI-Maxos 4 pofás tokmányt!
Vegyél helyette az Uni-Maxtól gyűrűs tokmányt. Kb. 14.000 Ft+Áfa, ez nekem bevált. 2 éve rendszeresen használom, sokkal jobb, mint a Holz-Mann féle és ráadásul olcsóbb is! Az ujjad megér ennyit! üdv: fakéz
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Pozsi: Igazad van, a beszélgetés eltért a bemutatkozástól, inkább a "Kezdő vagyok, mivel kezdjem?" témába hajoltak át a felek. Javasolj nekik megfelelő, már létező topikot.

Tropfehérke : A tokmányhoz: amit belinkeltél, azt felejtsd el és ne is próbálkozz vele, helyette fához való, négypofás gyűrűstolmányt kellene választanod, az fa esetén kevésbé balesetveszélyes és jobban megtartja a fát. Tehát inkább
legalább ezt: http://www.uni-max.hu/centralout4-tokmany/d
de még inkább ezt javaslom: http://www.uni-max.hu/4-pofas-tokmany-100-mm/d
Persze mindkettőnél igaz: M33 × 3,5-ös menettel ellátott főorsóval rendelkező esztergákhoz, tehát elsőre nézd a főorsód menetét és ahhoz vegyél tokmányt. Ha jól emlékszem, Kiscsiszinek ezzel voltak gondjai, majd elmeséli.
Pesze célszerű lehet itt is körülnézni: http://www.axminster.co.uk/woodturning- ... ers-chucks , pl: http://www.axminster.co.uk/axminster-cl ... ning-chuck , amihez egyből vagy később sokféle pofakészlet vásárolható. Előnye, hogy a fogaskoszorú kívül van, nem burkolat mögött, így könnyen tisztán tartható, a kulccsal meghúzásnál kisebb az "elkenődés" veszélye. Precíz darab. Droti is ezt használja, nála megnézheted élőben, mielőtt döntenél melyiket veszed.
Itt a lista elejéről http://holzmetal.hu/gepekadatai.php?fid ... t=termekek a DP95-ös is jó. Egyből 4 pofakészletet kapsz hozzá. (Az Axminster precízebb.)
Számold ki, neked melyik éri meg. Azon ne lepődj meg, hogy a tokmány kerülhet (majdnem) annyiba, mint kis asztali barkács gép maga.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Tropfehérke
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2014.11.07. 18:27

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: Tropfehérke »

Köszönök minden tanácsot, még időben érkeztek és érkeznek. Karácsonyig biztos nem lesz fejlesztés.
A fáskamra sarkán a lehetőségekből állítom össze a kuckót a pörgetéshez.
Úgy látom, hogy a lábhajtós Singer varrógéptől a mosógépmotorig mindenből lehet faforgató alkalmatosságot készíteni. :l
A legfontosabb, hogy a földhöz képest és egymáshoz képest a pörgető tüske vagy tokmány, a késtámasz és a szegnyereg betonkeményen álljon, az érintésvédelem rendben legyen, és elegendő fényt kapjon.
Ha a motor gyöngébb, kisebb fogással haladhatok, ha nagyon üt a kiindulási anyag, akkor kell négy-nyolcszögletűre fűrészelnem.
A korábban kipróbált szemüveg helyett plexálarcot húztam. Nem párásodik annyira. Nem tüdőzöm le a port sem.
A gyári késen jelentkező kopások miatt én is összeállítok valami xx szögben tartó görgős karámot a kőlap fölé. Most még megvan az eredeti vágóél szöge, addig muszáj.
A forgácsgyártásnak is van haszna a begyújtásnál.

üdv.
Tropfehérke
Avatar
csibibacsi
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.02.01. 20:06

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: csibibacsi »

Szia Tropfehérke!
Üdvözöllek a "kezdő" csapatban.Én is beleütném az orrom a nagyok dolgába.Nekem a hossz esztergálás tűnt könnyebnek a kezdetekben.Csináltam reszelőnyelet,krumplitörőt,darálóba tömőfát,majd mézcsorgatót,baseballütőt stb..Mind ezt két csúcs közé fogva.Megkeresed a fa közepét,jól meghúzod a szegnyerget,lerögzíted és már pöröghet is a fa.Kipróbálhatod a különböző késeket,túl nagyot nem tudsz hibázni és a sikerélmény már meg is van.Azután majd jön magától a többi,ahogy a gyakorlattal együtt nő az önbizalom.Sok sikert és majd meglátod.
Üdv:csibibacsi
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Tegyük fel, hogy tudsz angolul (amerikaiul), de ha nem akkor is figyelmedbe ajánlom ezt az oldalt:
http://www.craftsmanspace.com/free-book ... books.html
Tehát a faesztergálás 10 és egy 11-dik, de négy kötetes tankönyvét találod. Többnyire több mint 100 oldalasak, van 300 oldal fölötti is. Mindegyiket az 1800 évek végén, 1900-as évek elején írták.
Nos, ha nem tudsz angolul, akkor is nagyon beszédesek a rajzok, képek. Számos pontosan beméretezett lecke, elkészítendő tárgy van bennük, elkészítés szerint nehezedő sorrendben. Aki e könyvek bármelyike szerint végiglépdel a leckéken, a végére már tudni fog valamit. A méretek persze nem mm-ben, hanem hüvelykben szerepelnek.
Gyönyörűen kivitelezett tankönyvek, élvezet forgatni ezeket. Nézheted online, letöltheted pdf-ben, meg más formátumokban. S még az is fontos, hogy mindez teljesen ingyenes.
A http://www.craftsmanspace.com helyen ráadásul a faipar más ágaihoz, fémmegmunkáláshoz, stb területekhez is vannak hasonló (ős)kiadványok. Nagyon jó.
Ráadásul a kézi faesztergálásban azóta lényegében nem sok változás van. Talán van néhány üregelő szerszám, ami akkor nem volt. A többi ugyanaz.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Pozsi 2014.11.28. 07:53-kor.
Ok: hibás link javítása
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Tropfehérke
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2014.11.07. 18:27

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: Tropfehérke »

Köszönöm!
A képket már most értem :-) . A szöveget meg lassan, mert a párom ángélus tanár, én meg kibogarászom a (műszaki)szövegek lényegét, és csak akkor bosszantom, ha elakadok.
Eddig a Wuze torrentkliens hozott Fine woodworking újságokat.
Most a szerszámnyeleket nézegetem itthonm melyiken kell más most kicserélni, meg a törött kanapélábat úgy megjavítani, hogy a külső 100 éves 'héj' megmaradjon, és belül kapjon erős 'gerincet'.
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Ha sokat fejlődsz, lehet hogy ide is eljutsz, de semmiképpen se ezzel kezdjed:
https://www.youtube.com/watch?v=hJe4d03 ... e=youtu.be
:) :) :) :) :)
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég