Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
Tropfehérke
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2014.11.07. 18:27

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: Tropfehérke »

Mikapu3 írta:Ha sokat fejlődsz, lehet hogy ide is eljutsz, de semmiképpen se ezzel kezdjed:
Ide legfeljebb biciiklivel jutok el, de kell hozzá még némi edzés. Nem vagyok egy Top Gun.
:lol:
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Helló!

Tropfehérke, ígértem pár képet még hetekkel ezelőtt. Picit megkéstem...

Íme a megoldás a 4 pofás tokmány Güde/Ferm/Einhell gépre való rögzítésére:
A gép orsómenete M18-as (normál metrikus 18-as menet). Ehhez szereztem egy Güde 11412-es cikkszámú M18/M33 átalakítót.
Most láttam, hogy az uni-max is előbb-utóbb megkezdi a forgalmazását. (http://www.uni-max.hu/31608/d/)
A helyzet az, hogy ez az átalakító ritka, mint a fehér holló. A Mo-i hivatalos Güde szervízben nem tudtak szerezni, valami visszahozott gépről kapták le, azt küldték el.
A probléma ezzel, hogy az átalakító végén a menet kb 1,5 cm, de a tokmány felfogásához legalább 2,5 - 3 cm menet kellene. Na, ehhez kellett egy fém-esztergályos, aki egy kicsit átalakította nekem magát az átalakítót.

4323

A gép - mint régebben említettem - egy közel 10 cm vastag asztallapra (régen bontószék volt) van felrögzítve, átmenő 10-es menetes szárral. Végül az egész egy szekrény-aljra van felerősítve. Ez már elég stabilitást ad az egésznek, hogy ne táncoljon.

4324

Végül egy kis érdekesség: szegmentált esztergáláshoz készítettem néhány nagyon egyszerű szegmensvágó szupportot.
Talán olvasható: az egyik 22,5 míg a másik 15 fokra van fixen beállítva, a körfűrész asztalba mart horonyban csúsztatható. Egyszerű mint a faék, cserébe nagyszerűen működik.
A szegmensek egyenlő hosszúságúra vágásához egy fadarabot kell csipeszelni a vezető lécre, annak a vágandó anyagot nekinyomni.

4325
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Kiscsiszi!

Nekem nagyon sok pénzembe került amikor kezdtem, hogy nem tudtam kérdezni. Ha Te újra ott állnál a dilemma teljes közepén, ráizgulva, hogy most lesz egy faesztergád, de a mostani tudásoddal. Megvennéd ezt a gépet magadnak, vagy keresnél másik alternatívát?
A másik kérdésem, hogy van terved a gép cserére, építésre, vagy maradsz ennél?
Üdv. Pozsi
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Szia Pozsi!

Őszintén? Nem venném meg. Nagyon jó hosszesztergálásra, de nem olyan dísztárgyakhoz mint amiket e társaság készít. Ez a gép kis dolgokra nagyon ideális. Tollakat kifejezetten szeretek rajta készíteni.

Hogy mit vennék a mai fejemmel? Valami olyan gépet, amely sokkal masszívabb. Látjátok a tokmányt a virsli-vékony főorsó végén. Hát, néha a frász tör ki, amikor beindul a gép és megpörgeti a majd 3 kilónyi vasat a főorsó végén... 1200-as fordulatnál feljebb meg sem próbáltam még.
Az orsó is lötyög hosszirányban, no nem kritikus, de már-már zavaró...

Bernardo, Holzmann, ezekkel szemezek. Egyszer majdnem eljutottam odáig, hogy veszek egyet, de rá kellett jönnöm, hogy a tudásom még nem elegendő a váltáshoz (én a fokozatosság elvét vallom).
Aztán ki tudja, ha azok közül vennék egy középkategóriásat, lehet, másnap már egy saját épített gépre vágynék frekvenciaváltóval, oda/vissza irányú motorral, kifordítható főorsóval, MK-2-3-4 befogási lehetőséggel stb... De úgy érzem, ezt majd talán 50-60 éves fejjel ha megérem...

Nagyon nehéz kérdés ez.

Nekem is sok pénzembe került eddig, megfizetem a tanulópénzt. Ma már nem vágnék ilyen gépbe bele, mint ahogy nem vágnék bele a Uni-maxos késkészletbe sem (hétvégén megleptem magam egy cseresznyés holkeres nagyolóval, azóta mást nem is veszek a kezembe...).
Mindazonáltal az út idáig élvezetes volt, és még most is élvezem, de már úgy érzem a technika, amit a gép nyújt, már behatárol.

Száz szónak is egy a vége: haladónak nem ajánlom ezt a gépet, kezdőnek viszont ideális. De ha mérlegre teszem, hogy a kezdőből is haladó lesz egyszer, akkor viszont felesleges pénzkidobás :)
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
bardi
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2014.04.08. 06:41

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: bardi »

Üdv mindenkinek!
Bocsánat, hogy beleszólok: 30 éve építettem az elő esztergámat és ma is legtöbbet ezt használom (igaz van még kettő...), nemigen hasonlít már akkori kinézetére. Akkoriban még a "hivatásosok" (képzett faesztergályos barátaimról van szó) maga, vagy a TMK barkácsolta gépeken dolgoztak egész nap, és utána az otthoni műszakban. Ha valaki be tudott szerezni egy ócska, teljesen leharcolt fémeszterga tokmányt, az volt a "csúcs".
Nekem a (ne tessék röhögni, vagy legalább hangosan ne...) kúpos csőtokmány már nagy durranás volt. Elképesztő szerkentyűket találtunk ki a a befogáshoz. A késtámasznak csúfolt szörnyetegek, na hagyjuk... A lényeg a végeredmény volt, az is kell hogy maradjon, mert ezért küszködünk sokszor a semmiből. Bár valamitől ezek az új és gyönyörű és precíz és ... nem fognak megkímélni senkit. Szükség van ötletekre, meoldásokat kell keresni stb. mert minden kütyüt kevés ember tud megvenni , én nem is akarok(!) esetleg nem ezért izgalmas, meg jó, meg stb.?
Avatar
Tropfehérke
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2014.11.07. 18:27

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: Tropfehérke »

Sziasztok!
Nekem nincs sok pénzem, és játszani jó ezzel a géppel. Például leszerelhető róla a motor rész, és nagyobb tányért is megforgathatok vele. Állvány, rögzítés kérdése.
Eddig nem volt állandó helye, el lehetett pakolni oldalára állítva egy sufniba.
Van neki előnye.
A fokozatosság pedig nekem is stílusom. A szakmám műszerezettsége is lassan jött össze. Ha valami kitermeli az árát, akkor hamarabb, ha csak kedvetelés, akkor óvatosan költök. Inkább tornázom a már meglévővel.
Meg addig lehet ábrándozni, hogy mennyivel jobb lehet a másik.
Szóval még nem bántam meg.

üdv.
Tropfehérke
jmedvegy

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: jmedvegy »

kiscsiszi írta:... (hétvégén megleptem magam egy cseresznyés holkeres nagyolóval, azóta mást nem is veszek a kezembe...)
Üdv!

Azért néha cseréld le valami másra is, mert akkor a minta is kicsit elnagyolt lesz... :)
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

jmedvegy írta: Azért néha cseréld le valami másra is, mert akkor a minta is kicsit elnagyolt lesz... :)
Embert még ilyen boldognak nem láttatok, mint amikor először a kezembe vettem és nekieresztettem a fának. :koc
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
jmedvegy

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: jmedvegy »

Üdv!

Elnézést, ha kicsit off, de...
Kiscsiszi!
Egyébiránt nem értek egyet Veled. Talán egy éve, vagy több, olvastam a Woodturningben egy cikket, kifejezetten azokról az esztergákról, ami Neked is van, mire alkalmasak, mire használhatók. Hát ha lesz egy kis időm, bemásolom már ide, mi mindent lehet ezekkel elkészíteni. Én nem írnám le, a helyedben. Láttad volna az én első gépem. De, mint az éremnek, sajnos két oldala van. Esztergád idehaza, a kínai "futottakmég" kategória, ami leginkább igencsak hasznavehetetlen, olcsó megoldásokkal és silány minőségű alkatrészekkel összerakott masinák jellemzik, mondhatni raklap tételben. De aki még emlékszik az jó szoc időkre, bizony anno a Dacia vol hasonló, amivel, ha hazaért az ember, külön áldás volt, lehetett mindenféle szerszámokkal újra meg és utánhúzni a csavarokat stb.
Hiszem, hogy aki foglalkozni, tanulni, fejlődni akar a hobbijával, az áldoz is rá, anyagi lehetőségein belül. Ezt ki lehet terjeszteni a faanyag beszerzésén át egészen a szerszámokig, és ki tudja, meddig lehetne folytatni a sort. Te magad tapasztaltabb, szereztél egy jobb minőségű kést, mennyivel élvezetesebb a munka. Ha tetszik, ha nem, ilyenfajta világot élünk. hogy mennyiért szerezzük meg a mosolyt az orcánkra, nos az már a lehetőségek, ismeretségek és néha bizony szerencse kérdése is.
Ha készítesz rá egy síktárcsát és egy longworth befogót, aligha tudsz olyasvalamit említeni, amit nem tudsz elkészíteni. Ahogy az előttem szólok már említették: "kis lelemény, nagy haszon".

További szép napot!
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Jmedvegy, egyetértek: ezzel a géppel is sok mindent meg lehet csinálni, de nagyon sok kreativítás kell az egyes kiegészítők elkészítéséhez. Olyanokhoz, amelyeket pl. már a Holzmann/Bernardo típusú gépek alapfelszereltségként nyújtanak.
Nem panaszkodom, eddig egy rakás kiegészítőt csináltam hozzá, működik is, tehát igazán nincs okom a panaszra, csak hát ez is egy Dacia: időnként utána kell húznom pár csavarnak... ;)

Mindenesetre a kezdeti gépemhez képest ég és föld (képeim között még talán látható a "szörny") :)
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég